Afric Simone - Ramaya (1975) / Mine Kürkçüoğlu - Haftaya (1978)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
49690751503_9e81923e21_c_d.jpg

Ramaya / Haftaya

Afric Simone daha doğru adı ile Henrique Simone, 1956 yılında Mozambikte Brezilyalı bir baba ve Mozambikli anneden dünyaya geldi. 1975 ve 1980’li yıllar arasında çıkarmış olduğu şarkılar hit oldu ve Avrupa’da ve tüm dünyada şöhrete ulaştı. Müzisyen, vokalist, dansçı ve şovmen olarak popüler olan sanatçının ilk hit şarkısı Ramaya listelerde üst sıralara tırmandı. Yerinde duramayan kıpır kıpır cıvıl cıvıl bir kişiliğe sahip. İngilizce Almanca Fransızca gibi bir çok dil ile Africa dillerini konuşabilen sanatçı Break Dance ve Beat Boxing’in de öncülerindendir.

Bizi geçmişimize götüren bu güzel şarkıyı yeniden hatırlayalım…www.youtube.com/watch?v=By3cwKFXbVQ
Ramaya şarkısı popüler olunca yurdumuzda da Türkçe sözlü versiyonun çıkması gecikmedi ve Mine Kürkçüoğlu “Haftaya” ismi ve Türkçe sözlerle şarkıyı yeniden yorumladı. Şarkı bu haliyle de ülkemizde çok sevildi. Hatta çocukluğumuzun popüler çizgi filmi Vikinglerin kapanışında bile çalınır oldu.
www.youtube.com/watch?v=lPs5vaZoWQk&t=62s

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kozmos

Kıdemli Üye
9 Tem 2016
213
2,323
Mine Kürkçüoğlu versiyonu çocukken en sevdiğim şarkılardan biriydi. Teşekkürler. :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Mine Kürkçüoğlu versiyonu çocukken en sevdiğim şarkılardan biriydi. Teşekkürler. :)
Hepimizin çok sevdiği şarkılardan biriydi, özellikle Vikingler çizgi filmini seyrettikten sonra dışarı çıkar bir ağızdan bağırırdık: "Ha ha ha haftaya buluşalım haftaya Vikingler geliyor, buluşalım haftaya!" :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Son zamanlarda gördüğüm beni en duygulandıran paylaşımlardan biri.. Eminim ki Mine Kürkçüoğlu'nun "Haftaya" parçası her 80'ler çocuğu için özel anlam taşıyordur. Melih arkadaşımız duygularıma tercüman olmuş; Vikingler bitince hemen bu parçayı neşe içinde söyler dururduk. Ayrıca okulda Cuma günü akşamı geldiğinde ve de hafta sonları mahalle yaptığımız maçların ardından da bu şarkıyı söylemeden edemezdik. Ne güzel yıllardı seksenler.. keşke her şey o kadar masum kalabilseydi.. Paylaşım için teşekkür ederim üstat, her zaman çok nitelikli ve özel şarkılar paylaşarak forumumuza ayrı bir renk katıyorsunuz.. Bu güzel paylaşımlarınızın hiç kesilmemesini temenni ediyorum..

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Son zamanlarda gördüğüm beni en duygulandıran paylaşımlardan biri.. Eminim ki Mine Kürkçüoğlu'nun "Haftaya" parçası her 80'ler çocuğu için özel anlam taşıyordur. Melih arkadaşımız duygularıma tercüman olmuş; Vikingler bitince hemen bu parçayı neşe içinde söyler dururduk. Ayrıca okulda Cuma günü akşamı geldiğinde ve de hafta sonları mahalle yaptığımız maçların ardından da bu şarkıyı söylemeden edemezdik. Ne güzel yıllardı seksenler.. keşke her şey o kadar masum kalabilseydi.. Paylaşım için teşekkür ederim üstat, her zaman çok nitelikli ve özel şarkılar paylaşarak forumumuza ayrı bir renk katıyorsunuz.. Bu güzel paylaşımlarınızın hiç kesilmemesini temenni ediyorum..

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Keyif amak ve insanlara keyif vermek hayattaki düsturumdur üstat. Hatıralarım bana hadi paylaş dediği ve Allah iznin verdiği müddetçe bu tür paylaşımlara devam İnşallah.
Ve dediğiniz gibi herşey seksenlerde ki gibi masum kalabilseydi keşke.
Ve keşke biz seksenler çocukları tüm hayataımızı o yıllarda geçirebilseydik...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Keyif amak ve insanlara keyif vermek hayattaki düsturumdur üstat. Hatıralarım bana hadi paylaş dediği ve Allah iznin verdiği müddetçe bu tür paylaşımlara devam İnşallah.
Ve dediğiniz gibi herşey seksenlerde ki gibi masum kalabilseydi keşke.
Ve keşke biz seksenler çocukları tüm hayataımızı o yıllarda geçirebilseydik...
Rica ederim. Böylesine güzel ve de maalesef günümüzde net ortamında pek rastlanmayan paylaşımlar, her nostaljisever için büyük önem arz etmektedir. Benim de burada paylaşmak istediğim o kadar çok konu var ki (hele bazılarını facebook sayfamda paylaştım ama buraya kopyalayacak vaktim bile olmuyor), ben de sizin de dediğiniz gibi Allah ömür verdikçe burada paylaşım yapmaya gayret göstereceğim. İnanıyorum, sizin de kıymetli katkılarınızla forumumuz daha aktif hale gelecektir üstadım. :)