The Zeibekika Collection (flac albüm)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

The Zeibekika Collection
.flac Albüm
892 Kbps, 44 Khz

Bu kez bir Yunan "Zeibekiko" albümünü yine flac (kayıpsız) formatında sunuyorum. "Zeibekiko" bir Yunan folk dansı diye bilinir ama isim bir şeyi çağrıştırmıyor mu?: "Zeybek". Evet bu ad bizim "Zeybekler"den geliyor, Osmanlı Türkiyesi'nde paramiliter ve folklorik insan grubu, yani Efeler. Ege bölgemizde, hatta tüm Batı Anadolu'da 17'inci yüzyıldan itibaren oynanan halk oyununa da Zeybek denir (Evliya Çelebi de bunlardan bahsediyor). 1922'deki mübadeleden (nüfus değişimi) sonra bu dans ve müziği Yunanistan'da da popüler olmuştur. Kısaca aşağıdaki albümdeki müzik Yunanlılar'ın yorumladığı bizim müziğimizdir.

Müziği dinlerken sevgili dostumuz gandor08'in 4 yıl önce sunduğu REBETİKO - Ayrık Otu adlı grafik romanı da okumanızı dilerim. Bu tür müziklerin, mübadelenin filan hikayesi var o romanda. Diktatör Metaksas'ın bu müzisyenlere nasıl kök söktürdüğü filan anlatılıyor. Türkiye'den göçen ama Yunanistan'da da itibar görmeyen, hatta hakaretlere uğrayan aslında bizim vatandaşlarımızın hikayesi anlatılıyor. İlk şarkının besteci ve yorumcusu Markos Vamvakaris de var kitapta. Rebetiko, Zeybekiko'yu da kapsayan daha geniş bir kavram (mesela içinde Hasapiko da var, yani Kasap Havası!)

49397700443_3f9bcc8746_o.jpg

(Yandex)

Not: Şarkılar indirmeden Yandex üzerinden de dinlenebiliyor

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,212
3,861
Osmaniye
Elinize sağlık azizim, ben de bu tür paylaşımlarda bulunacağım ancak telif hakkı gibi hususlar yüzünden yapmaktan çekince duyuyorum. Paylaşım için teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322
Elinize sağlık azizim, ben de bu tür paylaşımlarda bulunacağım ancak telif hakkı gibi hususlar yüzünden yapmaktan çekince duyuyorum. Paylaşım için teşekkürler.

Bizim piyasada satılmayan, bizde çok popüler olmayan, haliyle satış şansı olmayan eserleri seçerseniz daha makul olur. Ne de olsa bizim müzik endüstrimize zarar vermek istemeyiz. Zaten uyarı gelirse hemen kaldırırız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,212
3,861
Osmaniye
Bizim piyasada satılmayan, bizde çok popüler olmayan, haliyle satış şansı olmayan eserleri seçerseniz daha makul olur. Ne de olsa bizim müzik endüstrimize zarar vermek istemeyiz. Zaten uyarı gelirse hemen kaldırırız.

Yazdıklarınıza katılıyorum. İsmi fazlaca bilinmeyen ancak güzel şarkıların flac ya da diğer formatlarda mümkün olduğunda paylaşmaya çalışacağım. Teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,615
hiçbiryerde :)
Harika albüm için teşekkür ederim
"scanfan" üstadım.
İlk şarkıyı defalarca dinledim.
Tam sevdiğim tarz, yılların getirdiği
duyguların, söz ve melodinin en doğal
dile gelmiş hali olduğundan mıydı,
bilmiyorum neden çok sevdim bu
şarkıyı. Şimdi "scanfan" üstadımın
yorumunu okuyunca fark ettim,
bu şarkıcı "rebetiko" kitabında da
geçiyormuş. O kitabı yıllar önce
okumuştum. Olağanüstü kitaplardan
biriydi o. Yaşamayanın bilemeyeceği
hikayeler anlatan cinsten kitaplardan
biri... Ülkemizin insanları, ne acılar
çekmişler, müslüman olanlar ve hıristiyan
olanlar, ne orada kabul görmüşler, ne de
burada. Neyse, bu hikayeler dünyanın her
yerinde yaşanıyor. Çok çağdaş olduğumuz
şu yıllarda bile yüz binlerce insan düşünceleri,
hatta sırf varoluşları yüzünden ölüyor halen...
Bunu geçelim şimdi, ben müziğin ritmine
kapılmaya hazırım her zamanki gibi, başka şey
kurtarmaz bizi, sanattan başka...