Keaton Müzik Daktilosu (Nota yazan Daktilo)

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
83 yaşındaki Keaton Müzik Daktilosu ile tanışın.
Daktilo nota yazıyor, altta videosu var..

1933 yılında kendi adını taşıyan bir nota yazım makinesi icat eden
Robert H. Keaton da, şansını denemek isteyen girişimcilerden biriydi
ve ilk modeli 14 tuşlu olarak tasarlanan Keaton Müzik Daktilosunu 1934 yılında piyasaya sürdü. www.youtube.com/watch?v=uctqHxzkNYI&feature=youtu.be

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Uzun yıllar önce insanlar ne zorluklar yaşıyorlarmış, o dönemin en gelişmiş icatları olsa bile.. Şahsen videoyu izlerken içim daraldı benim. :) Gözünü sevdiğimin bilgisayarı ile tuşlara basıp print tuşuna bsatığında saniyeler içinde işlem bitiyor.. :) Bu özel paylaşım için teşekkürler sevgili büyüğüm..

kuriboh

Süper Üye
23 Ağu 2018
494
1,149
şu an dünya'da
Uzun yıllar önce insanlar ne zorluklar yaşıyorlarmış, o dönemin en gelişmiş icatları olsa bile.. Şahsen videoyu izlerken içim daraldı benim. :) Gözünü sevdiğimin bilgisayarı ile tuşlara basıp print tuşuna bsatığında saniyeler içinde işlem bitiyor.. :) Bu özel paylaşım için teşekkürler sevgili büyüğüm..

Uzay yolu dizisinin filminde,geçmişe dönüş filminde replik vardı; klavyeli bilgisayarla karşılaşmak gibi oldu.:8:Daralmamak elde değil.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Çok ilginç bir şey bu sevgili "Beymelikli18", ilk kez görüyorum. Biraz Braille daktilosuna benzettim. ama daha çok aklıma 1990'ların başında bilgisayara takılarak kullanılan bir cihaz geldi. O tarihlerde MIDI diye bir müzik formatı vardı. Bu elektronik formatta insan sesi filan yoktu tabi, sadece bir grup örneklenmiş enstrüman sesi vardı. Bütün güncel parçaların MIDI formatları bilgisayarlarda elden ele dolaşırdı, dosyaların küçük olması avantajdı. O tarihte klavyeyi bilgisayara bağlayan bir MIDI arabirimi satın almıştım (basit bir synthesizerdı sanırım), tuşlara basarak kendi müziğimi(!) üretirken ekranda notaların eşzamanlı olarak sanal bir nota kağıdında belirdiğini görüyordum, sonra bu notaları düzenleyip basabiliyordum da. Ürün kocaman şaşalı bir kutuyla gelmişti ama kutudan bir MIDI kablosu, yazılım disketi ve küçücük bir harici cihaz çıkmıştı. Bir ay sonra bir köşeye atıldı haliyle.(müziği çok sevmekle birlikte üretiminden hiç anlamam!)