"Bir Ofis Romansı" Filminin Tema Şarkısı

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

"Bir Ofis Romansı" Filminin Tema Şarkısı
"Office Romance" Adındaki 1977 Tarihli Sovyet Filminden

"Office Romance" ("Büro Aşkı" veya "Bir Ofis Romansı") adlı 1977 tarihli bu Sovyet filmini, özellikle de şarkısı için, defalarca seyrettim. Garip bir çekiciliği var. Sovyet filmi deyince politik veya ağdalı epik filmlerden biri aklınıza gelmesin. Bu Sovyet sinemasının sıkıntılar yaşamaya başladığı son dönemine ait bir "kaçış" filmi. Yani Batı'daki benzerleri gibi suya sabuna dokunmayan bir aşk filmi. Bu dönemde buna benzer birçok melodramatik ve romantik komedi filmi çekildi (mesela Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor, İki Kişilik İstasyon vs). Ancak edebiyat ve sinema geleneği sağlam bir ülke olduğu için bu filmlerin de hakkını vermişler. Zaten her biri iyi yönetmenlerin elinden çıkmış, hem devlet stüdyosu Mosfilm'in altyapısı da her zaman güçlüydü. Mesela bu filmin yönetmeni "Eldar Ryazanov". Ama asıl başrol oyuncusu ilginç: "Alisa Freindlich". Adından da anlaşılacağı gibi kendisi Alman-Rus kökenli (Almanya Almanı değil de yüzlerce yıldır Rusya'da yaşayan Almanlardan) bir Sovyet yurttaşı. Tarkovski'nin "Stalker"ında filan da oynamıştı. Bu bol ödüllü devlet sanatçısı aynı zamanda bir şarkıcı ve bu filmin şarkılarını da o seslendirmiş. Buradaki şarkı: "Ruhum Huzursuz". Eski SSCB topraklarında bu film döne döne hâlâ gösteriliyormuş, "Alisa Freindlich"in çok büyük bir hayran kitlesi de var. Freindlich şu anda 82 yaşında. 70. yaş gününde Vladimir Putin onu bizzat evinde ziyaret ederek devlet nişanı vermişti. Şarkının tuhaf bir çekiciliği var, Gülse Birsel'in "Yalan Dünya" dizisinde bir ara bu şarkının enstrümantal versiyonunu duyduğuma yemin edebilirim, ama o bölümü bulup kanıtlayamam. Film hakkında 'ye geniş bir film maddesi yazmıştım. Ama konusu kısaca şöyle: Büyük bir devlet dairesinin işkolik müdiresi (Alisa Freindlich) ile memurlarından ekonomist (Andrey Myagkov) arasında bir aşk-nefret ilişkisi başlar. Başlarda görünüşü ve giyimi bir erkekten farksız olan müdire hanımda da büyük bir değişim başlar, tabiri caizse kadına benzemeye başlar. Vikipedi'ye her şeyi yazmıştım ama müzik koyamamıştım (kural gereği), o eksiği de burada tamamlıyorum! Filmi bir yerlerden indirip seyretmenizi öneririm. Ruslar adeta "Gerektiğinde romantik melodramların da iyisini biz yaparız" demek istemişler!

Bir Ofis Romansı (1977) Filminin Tema Şarkısı "Ruhum Huzursuz"

Ofis_romans_afi_-plak.jpg

Vladimir Putin 70. yaş gününde Alisa Freindlich'i bizzat evinde ziyaret etmişti.
image.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Çok güzel bir müzik ve ses.
Onbeş yirmi dakikadır dinliyorum,
gecenin bu sessiz saatlerinde ruh
halimize uyan ya da ruhumuza
işleyen müzikler bunlar. Saygı ve
sevgilerimle üstadım, bu saatte bir
selam buradan size...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Keyifle dinledim. Bazı yerler bana çocukluğumuzda izlediğimiz Marko, Heidi vs animelerin müziklerini çağrıştırdı her nedense.. :) Teşekkürler sevgili Scanfan..