Bana göre TOP 5 listesi... (60,70, 80 veya 90lardaki şarkılardan)

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Nu_Npmi9.jpg

Geçmişte hepimizin şarkılarla ilgili anıları vardır, benim özelikle bu 5 şarkıyı çok sevmemin sebebi her biri beni farklı zamanlara farklı mekanlara ve farklı boyutlara götürmesi... Benim Top 5'im bu şarkılar... Eğer sizin de bir Top 5'iniz varsa burada paylaşabilirsiniz.. :)

5 numara​
4 numara​
3 numara​
2 numara​
veeee 1 numara​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Slow eserler seçmişsiniz hep.
Halet-i ruhiyenizi mi yansıtıyor bilmiyorum ama özellikle Richard Marx ve Bon Jovi'nin bu şarkılarını severim.
Bon Jovi'nin hemen her şarkısını severim daha doğrusu. :)

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Slow eserler seçmişsiniz hep.
Halet-i ruhiyenizi mi yansıtıyor bilmiyorum ama özellikle Richard Marx ve Bon Jovi'nin bu şarkılarını severim.
Bon Jovi'nin hemen her şarkısını severim daha doğrusu. :)

Slow parçalar seçmemin sebebi bende o dönemler için daha çok iz bırakan anılara eşlik etmeleriydi sevgili Ray Lucas :) yoksa tabiki o dönemin hareketli parçalarını da çok sever ve hala dinlerim ...

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Hepsi de bildiğim ve sevdiğim, hatta her gün dinlediğim şarkılar. Teşekkürler.

Aynen Oktay...Ve bu tarz şarkılar bir daha yapılamadı düşüncesindeyim....80'li yıllarda ve 90'lı yılların ortalarına kadar bence en güzel slow parçalar çıktı...Sonrasında Eloktro ve bilgisayar efeklerin girişiyle Müziktede ruhu kaybettik Global olarak.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,607
hiçbiryerde :)
Çok küçüktüm sanırım, Cem Karaca'nın bu şarkısı ne
zaman çalsa kulak kesilirdim radyoya. Kadın, silah,
avrat, şarap gibi benim için ciddi kelimeler ve hayal
gücünü zorlayan bir hikayesi vardı çünkü şarkının:

12 yaşımdayken çıkan Orhan Gencebay'ın"Yarabbim"
kasetini aldığımızı ve özellikle aynı adlı şarkısını döne
döne dinlediğimi hatırlıyorum. O güne dek hep Barış
Manço, Cem Karaca, Ersen Ve Dadaşlar, İlhan İrem ve
bilimum Türkçe sözlü Hafif Müzik sanatçılarının parçalarını
dinlemiş ben ve abim için yepyeni bir şeydi bu müzik, batı
müziği, türkü, sanat müziği, hiçbirine benzemiyordu,
hayran olmuştuk.

Sonra lise günleri geldi, o ara farklı türleri de merak etmeye
başlamıştık doğal olarak. Daha önce dinlediğim hiç bir tarza
benzemeyen bu müzik te beni kendine çekiyordu her defasında:

Ve Erkin Koray; "İlla Ki" plağı çıktığı günlerde, özelikle o pasaja
girip o nefis müzik aletlerinden yeni çıkan şarkıları dinlediğim plakçı
dükkanının önünde daha fazla duruyordum, bu kez Erkin Koray'ın
özel müziği ile tanışmıştım:

Ve Orson Welles, "i know what it is to be young", ağırlığıyla
insanı etkilememesi çok zor olan şarkılardan biri:

1984 yılında gurbetteyim, bir elimde playboy dergisi,
diğerinde "Sony Walkman" karşımda "Madonna",
hem resimlerine bakıyor hem dinliyorum bu tüm
dünyada fırtına gibi esmeye başlayan pop yıldızını:

Daha çok sayabilirim ama bir kişi ile bahsi kapatayım,
yine bir devrim gibiydi müziği bize göre, bambaşka
sularda yelken açmamızı sağlayanlardan biriydi bu
müziğin sahibi, defalarca hayranlıkla, döne döne
dinlediğimiz "Şafak Türküsü" kasediyle Ahmet Kaya:

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
1982'de Trio ''Da Da Da ich lieb dich nicht du liebst mich nicht aha aha aha'' şarkısını çıkardığında Almanyadaydım...O dönem tüm Almanyayı kasıp kavuran ve bir döneme damgasını vuran bu şarkı benimde beynimde defalarca döner ve ağzımdan nakaratı çıkardı...80'li yıllarda bu şarkı bir ekol olmuş ve bana göre hala tarzını koruyan nadir şarkılardan bir tanesidir....Paylaşımların için teşekkür ederim sevgili Yeryüzü,çünkü bana göre bir insanın müzik dinleme zevki onu tanımak için yolun 25'ini kapsar...Ve bence diyarda sizi şahsen tanımayan benim gibi diyardaşlarım hakınızda yüzde 25'lik bir bilgi sahibi oldular...:) ve son olarak Ahmet Kaya'ya gelince bana göre Türk müziğinin CONAN'ıydı,sebebi ise hangi müzik zevkine sahip olursanız olun,mutlaka sevdiğiniz ve dinlediğiniz bir şarkısı vardır...:)

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,396
İstanbul
O zaman ben de benim top beş'imi sizlerle paylaşayım...

Olmazsa olmaz, vazgeçilmez eser benim için Antonio Vivaldi'nin 4 mevsimidir. Özellikle kış bölümü beni her dinlediğimde çok etkiler. Avrupada defalarca çeşitli klasik konserlerde dinleme fırsatım olmasına rağmen hala kaçırmamaya çalışırım.

1995 yılında Secret Garden "nocturne" besteleri ile birinci olduklarında, grup bir hayli ilgimi çekmişti. O dünden itibaren Secret Garden'in çeşitli albümlerini temin etmeye çalıştım ve gerçekten ne derece kaliteli bir altyapı ile bu işi yaptıklarını fark ettim. "Passacaglia" çalışmaları en hoşuma giden eserlerin arasında yer almıştır ve sizlerle özellikle canlı performanslarını paylaşmak istedim. Eminim ki, klasik new age türünden hoşlanan ve bu grubu pek duymamış olan arkadaşlar bu şarkıyı dinledikten sonra youtube'da diğer bestelerini de kurcalamaya başlayacaktır. Benim 2 numaram Secret Garden ve Passacaglia.

King of Pop denilince tabi ki tek isim: Michael Jackson akla gelir. En azından benim için bu geçerli. Çıktığı yıllar plak ve kasetlerini almak için az kuyruklarda durmadık. Konser vereceği günü iple az çekmedik. İnanılmaz bir dönem yaşatmıştır bana. Ve bu canlı Billie Jean performansı sanırım Michael'ı gerçekten Michael yapan çıkışıdır.

80'lerden günümüze kadar adını başarılı bir şekilde taşımayı başaran nadir sanatçılardan biri de George Michael olsa gerek. Careless Whisper bestesini 17 yaşında bestelemiş olup o dönemde çevresi tarafından hiç beğenilmemiş olması da ayrı bir tuhaf gerçek. Çok güzel ve özel anılarım vardır bu parçayla birlikte.

Son paylaşmak istediğim parça ise dönemin rock grubu Def Leppard. Foolin'i ilk dinlediğimde "bu adamlar ne yapmışlar böyle" diye düşündüm. Hatta bu single ile ilk çıktıklarında defalarca peş peşe dinlemişliğim vardır. Rock efsanesi Def Leppard. Ne yazık ki bateristleri bir trafik kazasında tek kolunu kaybeder. Ama müzik öyle bir şeydir ki işte....asla pes ettirmez adamı. Ve özel bir tasarım davul ile performanslarına devam etmişlerdir. Def Leppard ve Foolin'

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,396
İstanbul
Ben tabi başlığı daha sonra fark edip, 80'ler başlığı altında olduğunu gördüm. İlk 2 şarkı bu yüzden biraz liste dışı, kusura bakmayın arkadaşlar.

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Ben tabi başlığı daha sonra fark edip, 80'ler başlığı altında olduğunu gördüm. İlk 2 şarkı bu yüzden biraz liste dışı, kusura bakmayın arkadaşlar.

Aslında konunun 80'li yıllara açılmasının sebebi o dönemlerde benim çocukluğumun ve gençliğimin geçmiş olmasıdır sevgili Sensei,yoksa tabiki benden büyük Ağabeylerimin kendi sevdikleri müzikleri ve sanatçıları koyması oldukça doğal olup kusura bakılacak bir hussus değildir...Ayrıca paylaşımın için teşekkür ederim sevgili Üstadım...Beğenmemek elde değil listenizi :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
Lionel Richie'nin bende özel bir yeri vardır. 1980'lerin ilk yarısında özellikle de başlarında "Hello" şarkı ile çok büyük sükse yapmış Dünyaca tanınmıştı. 1984 yılında evimize renkli televizyon almıştık, düşünebiliyor musunuz yıl 1984 ve renkli televizyon. Komşunun siyah beyaz televizyonunda film seyretmiş bir kuşağın son temsilcisi olan benim için bu sanki cennetten gönderilmiş bir hediye idi. Peki Lionel Richie ile ne bağlantısı var.
Hiç unutmam o yıl evimizi tadilattan geçiriyorduk, bütün eşyalarımızı renkli televizyonumuzda dahil olmak üzere bir odaya koymuştuk ve tabi ki en büyük eğlencemiz televizyon idi. 1984 yılında hatırlayanlar hatırlar Los Angeles Olimpiyat oyunları yapılmıştı ve Lionel abimiz Hello şarkısı ile açılışı yapmıştı. Ne muhteşemdi.
Eski güzeldir

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
Bon Jovi - Always

Aslında bu şarkıyı Bon Jovinin diğer şarkılarına nazaran pek umursamıyordum.
Ta ki bir hatuna rastlayana kadar.
Bir süre gönül macerası yaşadığım bir hatun bu şarkının deyim yerindeyse hastası idi.
Bu şarkıyı gördükçe aklıma o anılarım gelir

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,919
İstanbul
Konu, 80'leri aşıp diğer zaman dilimlerine de sıçradığından forumumuzun bu bölümüne taşınmıştır. :)
Bu arada şu an maalesef TOP 5'imi yazamıyorum zira her biri benim için çok değerli o kadar fazla şarkı var ki, gece gece bunlara kafa yorup gerilmek istemiyorum... :)

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
Sene 1987.. Rock müzikle ilk tanışmam ve aldığım ilk albümün beni hayran bırakan parçası:

En iyi rock gitaristlerinden biri ve çok yönlü bir sanatçıdır kendisi RİTCHİE BLACKMORE.

Ve ikinci aldığım albüm "bu ne lan" dedirten parça ( hem şarkı hem de söyleyen için aynı ifade geçerlidir.

Hala sahnede hala " taş " DORO PESCH

Okul çaylarında ( o zamanlar çay denirdi balo veya parti diil. naapiim yani ) yapılan ilk beceriksiz dansların ve belkide sarılılan ilk karşı cinsin hatırası kulakta bu müzikle beraber canlanır bizim kuşakta:

Vay canına demek böyle de bişey varmış dedirten bir sanatçıyla tanışma, onu ayrı bir yere koyma, sanatçıyı sadece beğenme değil aynı zamanda saygı da duyma aşaması:
Hala ve her zaman o bir diva. PATRİCİA KAAS

"OOĞLUM BU GRUP BUNU MU YAPTI. OLAY BUYSA DİĞERLERİ NE OLAY DİĞERLERİYSE BU NE LAN" DEDİRTTİLER VE BEYNİMİN BİR KÖŞESİNDE BU PARÇAYI DÖNGÜYE SOKTULAR:

Buna başka yorum istemez.

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Sene 1987.. Rock müzikle ilk tanışmam ve aldığım ilk albümün beni hayran bırakan parçası:
www.youtube.com/watch?v=zBz_56nG5Qg
En iyi rock gitaristlerinden biri ve çok yönlü bir sanatçıdır kendisi RİTCHİE BLACKMORE.

Ve ikinci aldığım albüm "bu ne lan" dedirten parça ( hem şarkı hem de söyleyen için aynı ifade geçerlidir.
www.youtube.com/watch?v=P6iOXqZJQ7A

Hala sahnede hala " taş " DORO PESCH

Okul çaylarında ( o zamanlar çay denirdi balo veya parti diil. naapiim yani ) yapılan ilk beceriksiz dansların ve belkide sarılılan ilk karşı cinsin hatırası kulakta bu müzikle beraber canlanır bizim kuşakta:
www.youtube.com/watch?v=lrfhf1Gv4Tw

Vay canına demek böyle de bişey varmış dedirten bir sanatçıyla tanışma, onu ayrı bir yere koyma, sanatçıyı sadece beğenme değil aynı zamanda saygı da duyma aşaması:
www.youtube.com/watch?v=0z7npqBBa4o
Hala ve her zaman o bir diva. PATRİCİA KAAS

"OOĞLUM BU GRUP BUNU MU YAPTI. OLAY BUYSA DİĞERLERİ NE OLAY DİĞERLERİYSE BU NE LAN" DEDİRTTİLER VE BEYNİMİN BİR KÖŞESİNDE BU PARÇAYI DÖNGÜYE SOKTULAR:
www.youtube.com/watch?v=Tj75Arhq5ho

Buna başka yorum istemez.
Harika bir liste....

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
Benim top 5

Not: Sıralama şu an aklıma gelen ilk beştir, yoksa top 5 sıralamasına girecek çok şarkım var da :)))

Beş numara

Dalida / Alain Delon - Paroles Paroles Paroles

www.youtube.com/watch?v=_ifJapuqYiU

Aynı parçanın yerli versiyonu da mükemmel.
Ajda Pekkan harika yorumlasa da bu şarkıyı mükemmel hale getiren arka plandaki konuşmaları yapan rahmetli Cüneyt Türel'dir bana göre.
Beş numaramı bu iki şarkıya ayırdım.

www.youtube.com/watch?v=jwMzqZnnW88

Dört numaram

Julio Iglesias - Nathalie

www.youtube.com/watch?v=b22LKamjiOg

Üç numaram

Fikret Kızılok - Haberin Var mı?

www.youtube.com/watch?v=L7vWSz2_pR0

İki Numaram

Louis Armstrong - La Vie En Rose

www.youtube.com/watch?v=OXAN-0fKse0

Vee bir numaram.

Barış Manço - Kol Düğmeleri

www.youtube.com/watch?v=2D2jkKde8ZU

Son düzenleme:

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Güzel bir Müzik Şöleni olmuş....Özellikle 1 numara benim de çok severek dinlediğim bir şarkıydı... Bu vesile ile Barış Manço'yu da anmış olduk, nur içinde yatsın ve mekkanı Cennet olsun....Teşekkürler sevgili melih