Zengin ve Yoksul (Rich Man, Poor Man) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu dizi ile ilgili aklımda Falconetti isminden başka bir şey kalmamış.. Bizim mahallede ayakkabı boyacısı olan ve tek gözü özürlü bir çocuk vardı, diğer boyacı arkadaşları ona Falconetti diye hitap ederlerdi. Sanırım ondan ötürü sadece bu ismi hatırlayabiliyorum...

sitesinde okuduğum güzel bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum..

g_J2m_EF3.jpg

ZENGİN VE YOKSUL (ALINTIDIR)

Zengin ve Yoksul, televizyon tarihinin en başarılı dizilerinden biridir. 1979'da Türkiye'de yayınlandığı günlerde "sokakları boşaltan" ilk dizi de odur. Bu başarılı yapımın, dönemi yaşayanların televizyona dair anılarında mutlak önemli bir yeri vardır.

Dizinin asi ancak mert genci Tom Jordache'in (Nick Nolte) öldürüldüğü gün, birçok evde gözyaşı akmış, tek gözü bandajlı katil Falconetti ise Dünyanın gelmiş geçmiş en kötü adamı olarak lanetlenmişti. "Falconetti", yıllarca tüm kötü insanların ortak adına dönüşmüştü.

Tom'un öldürülmesine sadece halk üzülmemişti. Diziyi ilgiyle izleyen ülkemizin bir çok ünlüsü de adeta kahrolmuştu. İşte yıldızların Tom'un ölümü konusundaki yorumları:

Türkan Şoray: Çok üzüldüm. Öldürülmesi çok acı.
Fatma Girik: Tom'a yazık oldu. Ölmemeliydi.
Yeliz: O gece Tom'un ölümüne bakamadım. Gözyaşlarımı da tutamadım.
Şimdi karısı ve çocuğu ne yapacaklar onsuz?
İlhan İrem: Tam anlamıyla pisi pisine gitti Tom.
Tanju Okan: Yazık oldu aslan gibi delikanlıya.
Ayla Algan: Tom'un ölümü gerçekten dokundu bana. Onsuz dizinin tadı olmayacak.
Hülya Sözer: Tom'un ölümü beni şok etti. Böyle bitmemeliydi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bol ödüllü, 1979 yapımı "Yusuf ile Kenan" filmindeki kötü çocuk karakterlerinden birinin lakabı da,
bu filme gönderme yapılarak "Falkonetti" olmuştur. Falkonetti'nin, "Böcek" lakaplı çocuğu öldürdüğü sahne, eminim ki bir çoğumuzun aklına kare kare kazınmıştır..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Zengin ve Yoksul" (Rich Man, Poor Man) dizisi..

O zamanların en nefret edilen kötü adamı Falconetti, Tom'u sırtından bıçaklayarak öldürdüğünde, ülkemizde neredeyse ulusal yas ilan edilmiş; Dallas'ın kötü karakteri Ceyar ortaya çıkana kadar, Türkiye'de en çok bela okunan dizi karakteri olarak kalmıştır..
(Falconetti karakterini oynayan ABD'li aktör William Smith bugün 82 yaşında olup,
aktörlük kariyerine başarıyla devam etmektedir.)

Q69s_NRS.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dönemin popüler mizah dergilerinden FIRT; 14 Şubat 1978 tarihli sayısının kapağına,
"Zengin ve Yoksul" dizisinin kötü karakteri Falconetti'yi misafir etmiş. :)

Zengin-ve-Yoksul-F-rt-14-ubat-1978-Say-101.png

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Elimdeki taramalarım bitsin (biteceğide yok ya) konularına katkı için hazırlıklarım var ama henüz bitiremedim kardeşim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Elimdeki taramalarım bitsin (biteceğide yok ya) konularına katkı için hazırlıklarım var ama henüz bitiremedim kardeşim.

Seni anlıyorum abi zira benim de arşivimde; açtığım nostaljik dizilere ekleyeceğim bir çok karikatür var ama maalesef yeterli zamanı bulamıyorum. Fırsat buldukça ben de ekleyeceğim inşallah.

Bunu söyleme inceliğinde bulunman bile yeter abim, dert etme bunu... Sen de benim gibi fırsat buldukça eklersin.. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

İlk mesajda sevgili "Baltimora"nın da belirttiği gibi, o yıllarda Falconetti gündelik yaşamın içindeydi. Kötü huylu insanlara "Falconetti" lakabı takılırdı (Baltimora; Ömer Kavur'un "Yusuf ile Kenan" filminden de örnek vermiş zaten). Hattâ çocuklar Falconetti lakabına kafiyeli bir ekleme de yaparlardı: "balkona etti!". O tarihte Tom'un (Nick Nolte) ölümü ünlüleri de germiş ki, şu aforizmaları sarfetmişler:

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

İlk mesajda sevgili "Baltimora"nın da belirttiği gibi, o yıllarda Falconetti gündelik yaşamın içindeydi. Kötü huylu insanlara "Falconetti" lakabı takılırdı (Baltimora; Ömer Kavur'un "Yusuf ile Kenan" filminden de örnek vermiş zaten). Hattâ çocuklar Falconetti lakabına kafiyeli bir ekleme de yaparlardı: "balkona etti!". O tarihte Tom'un (Nick Nolte) ölümü ünlüleri de germiş ki, şu aforizmaları sarfetmişler:

tom_oldugu_gun_tum_turkiye_gozyasi_doktu_213.jpg

Sevgili Scanfan, her zamanki gibi yaptığınız bu özel paylaşım için teşekkür ederim. Sayenizde nostalji bölümümüz her geçen zamanda daha aktif ve daha ilgi çekici hale geliyor... Belki fazla yorum yapan olmuyor ama istatistiklerden konuların pek çok kişi tarafından okunduğu belli oluyor, öyle ki bazı konular 5000 ile 50000 arası tık almış. Bu arada "Falkonetti balkona etti!" sözünü de iyi uydurmuşlar.. :)

Bu sözü nette biraz araştırınca; Aydemir Akbaş'ın 1978'de oynadığı "Balkona etti" isimli bir filmi olduğunu gördüm. Film, bir çobanın ekrandan aşık olduğu bir kadını; rüyasında kötü adamların eline düştüğünü görünce onu gangsterlerin elinden kurtarmak için, TV'den izlediği Falconetti'ye özenerek ünlü bir gangster olmasını konu alıyormuş. :)

Şaka maka; bu 9 bölümlük kısa dizinin malzeme olmadığı yer kalmamış nerdeyse..

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bu sözü nette biraz araştırınca; Aydemir Akbaş'ın 1978'de oynadığı "Balkona etti" isimli bir filmi olduğunu gördüm. Film, bir çobanın ekrandan aşık olduğu bir kadını; rüyasında kötü adamların eline düştüğünü görünce onu gangsterlerin elinden kurtarmak için, TV'den izlediği Falconetti'ye özenerek ünlü bir gangster olmasını konu alıyormuş. :)
Şaka maka; bu 9 bölümlük kısa dizinin malzeme olmadığı yer kalmamış nerdeyse..

İyi bulmuşsunuz sevgili "Baltimora". "Aydemir Akbaş"ın "Haydar" filminin diğer bir adı da "Balkona Etti" imiş. 1970'lerin sonunda cinsel çağrışımlar yapan (ya da küfür vb çağrışımı) tuhaf isimli filmler furyası vardı. Bazen sansürden geçmez filan diye yedek isimleri de olurdu bunların. "Sadri Alışık"ın oynadığı Red Kit uyarlaması "Atını Seven Kovboy" (1974) filminin adının da aynı şekilde cinsel bir çağrısım yapacağı düşünüldüğü için bu isimle sansürden geçeceği hiç tahmin edilmemiş. Bir yandan da bu ismin kullanılması gerekiyordu, zira kullanılırsa film gişe yapacaktı. Ama nasılsa sansürden geçmiş. Agah Özgüç de "Sansür Raporu" adlı kitabında filmin bu adla sansürden nasıl geçtiğine şaşırdıklarını yazıyor. Bu filmin yedek (ikinci) adı da "Red Kit Daltonlara Karşı" idi. Şayet sansürden geçemeseydi bu ad kullanılacaktı.

ws9DTOb.png

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Biz de, Türk toplumu olarak, ezilenden, güçsüzden yana olduğumuz için Tom'u, ağabeyi zengin Ruddy'den daha çok sevmiştik... Çok da kötü yıllardı aslında dizinin yayınlandığı tarihler... Terör ülkemizde almış başını gidiyordu.... İnsanlar travmadan kurtulmak için, hele bir de yeni bir kavram olduğu için, televizyona ve yayınlarına sıkı sıkıya sarılmıştı... Böyle bir toplum psikolojisinde Zengin ve Yoksul dizisi, insanlara ilaç gibi gelmişti... Ah bir de Tom ölmeseydi...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dönemin popüler çizgi roman mecmualarından "Mandrake" de bir kapağına; üstad Aslan Şükür'ün çizgileriyle, dizinin kötü karakteri Falconetti'yi taşımış. Yalnız, göz bantı ters tarafta kalmış.. :)

sz_PSg_F3.png

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Zengin ve Yoksul" dizisinin bir çizgi parodisi. Fırt Mizah dergisinin Haziran 1978 tarihli 118. sayısında çıkmış.

Zv_Y_FIRT_1978_Haz_118.jpg

Son düzenleme:

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
563
2,495
Anadolu Yakası
Benim bu diziyi yaşımdan ötürü anımsamam mümkün değil, ama gerçekten de gerek bu, gerek Dallas dizileri sokakların haddinden fazla tehlikeli olduğu bir dönemde bir nebze de olsa sokakları boşaltarak çok önemli bir katkıda bulunmuş anladığım kadarıyla.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Hortlak" mizah dergisinin Haziran 2016 tarihli 6'ncı sayısında "Zengin ve Yoksul" disizi ile ilgili aşağıdaki yazı çıkmış. Yazıyı Fırat Budacı yazmış. Biz bundan bir yıl önce bu başlık altında (7. mesajda) yazıda yer alan magazin haberin kupürünü sunmuştuk. Bizim mesajın tarihi 18 Ekim 2015'tir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

"Hortlak" mizah dergisinin Haziran 2016 tarihli 6'ncı sayısında "Zengin ve Yoksul" disizi ile ilgili aşağıdaki yazı çıkmış. Yazıyı Fırat Budacı yazmış. Biz bundan bir yıl önce bu başlık altında (7. mesajda) yazıda yer alan magazin haberin kupürünü sunmuştuk. Bizim mesajın tarihi 18 Ekim 2015'tir.

Hortlak6_Falconetti.jpg

Buradaki bazı mesajlar başkaları tarafından alıntı yapılarak bazen kullanılıyor. Fırat Budacı'nın da arama motorları vasıtasıyla sitemize ulaşarak, bu konudan istifade etmesi muhtemeldir. Bu da nostalji adına bize sadece gurur verir zira bilgi paylaştıkça güzeldir. Bilgilendirme için teşekkürler sevgili Scanfan..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Dizi hakkında birkaç trivia (ıvır zıvır) bilgi:

* 1976 tarihli 12 bölümlük "Zengin ve Yoksul" (Rich Man, Poor Man) mini dizisi bir roman uyarlamasıydı ve Irwin Shaw'ın 1970'de çıkan aynı adlı romanından televizyona uyarlanmıştı.

* Irwin Shaw'ın romanı yayımlanmadan kısa bir süre önce Playboy dergisinde kısa hikaye formatında yayımlanmış (romandan biraz değişik). 1970'te roman olarak yayımlanınca da hemen "bestseller" olmuş

* İngilizce Wikipedia'ya göre Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolünde olduğu Türk televizyon dizisi "Kuzey Güney" (2011-2013) de aynı romandan uyarlanmış.

* Romanın/dizinin adı "Tinker, Tailor" adlı geleneksel bir İngiliz çocuk tekerlemesinden (sayışma oyunu -o piti piti, çikolata sepeti...sen çık! gibi) alınmış. "Tinker, Tailor, Soldier, Sailor, Rich Man, Poor Man, Beggar Man, Thief" (Tamirci/lehimci, terzi, asker, denizci, zengin, fakir, dilenci, hırsız) bu 17. yüzyıla dayanan tekerlemenin en sık kullanılan versiyonu. Irwin Shaw 1977'de romanın devamını da yazdı, onun adı da: "Beggar Man, Thief"! Haliyle o da dizi yapıldı.(Shaw tekerlemeden tutturmuş gidiyormuş!)
Yazarlar bu tekerlemeyi çok seviyorlar galiba, casus romanları yazarı İngiliz "John le Carré" da 1964'te "Tinker Tailor Soldier Spy" adlı bir roman yazmıştı, onun TV uyarlamasını da hep birlikte izlemiştik. O dizide de istihbarat şefi, üst düzey elemanlarına tekerlemedeki isimleri kod adı olarak vermişti, bunlardan birinin Sovyet casusu olduğundan şüpheleniyordu (spy!)

Bu konuyu açtığınız için size teşekkür ediyorum sevgili "Baltimora".

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
“Zengin ve Yoksul” (Rich Man, Poor Man) dizisinin efsane kötü karakteri Anthony Falconetti'yi canlandıran William Smith, maalesef 88 yaşında yaşama veda etti.
Toprağı bol olsun, huzur içinde uyusun.

51301395777_e760b28108_c_d.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
22 Şubat 1978 (Sayı 9) tarihli Çarşaf dergisi bir 'Zengin ve Yoksul' parodisine yer vermiş.
Senaryoyu Kandemir Konduk yazarken, çizimleri de merhum Ragıp Derin yapmış..

Zengin-ve-Yoksul-ar-af-22-ubat-1978-Say-9.png

21 Aralık 1977(Sayı 52) tarihli Çarşaf dergisinde, 'Zengin ve Yoksul' dizisi üzerinden dönemin Başbakanı merhum Süleyman Demirel'e göndermede bulunulmuş. :)

Demirel-ar-af-21-Aral-k-1977-Say-52.jpg

Son düzenleme:

bozkirsovalyesi

Kıdemli Üye
6 Eki 2020
107
257
"Falconetti" William Smith, bu adamı hepimiz daha sonrada gördük.

1982 yapımı ilk Conan filminin başında Conan'ın babası rolündeki adam aslında William Smith'di. Ama sakalı yüzünden tanıyamamıştım. 20 yıl kadar sonra, internetten öğrendim kim olduğunu.

--------------------

O zamandan aklımda kalan bir laf vardı.
Dizi aslında 3 sezon olarak hazırlanmış. Ama başrol oyuncusu "Peter Strauss" son sezonda oynamak istemediği için erken bitirmişler.

Aklımda kalan şey çok tuhaftı. Bu son sezonda dizinin iyi adamı "senatör Jordache" kötü bir adama - bir suç organizasyonu liderine dönüşüyormuş.

Ama bu doğrumuydu hiç öğrenemedim.

Bu son sezonun konusunu bilen biri varmı.?

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Uçankuş TV 2016 yılında diziyi yayınlamış. Haberimiz olmadı. Uçankuş Tv'yi yine de takibe alacağım bundan sonra.
Dostumuz "oktay_izm" ilgi alanına girebilir.

lcy4qf0.jpg
[/url][/IMG]

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu muhteşem dizinin iki cilt kitabı. İki cilt taraması ve birinci cildin linki alıntıdır ikinci cildi ben yükledim. Emeği geçenlerin eline sağlık.
Benim için gece gece güzel bir sürpriz oldu, hemen indirip okuyacağım. Teşekkürler dostum.

Uçankuş TV 2016 yılında diziyi yayınlamış. Haberimiz olmadı. Uçankuş Tv'yi yine de takibe alacağım bundan sonra.
Desene kuşu kaçırdık elimizden. :Ğ Şaka bir yana, yayınladıklarına göre belki tekrar yayınlayabilirler, takibe devam ederek en iyisini yapıyorsun dostum.

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir

İnanın benim de haberim olmadı. Hatta "uçankuş tv" Yi ben magazin kanalı zannediyordum. Yanılmıyorsam şu sıralarda da uydu yayınını bitirmiş, internet üzerinden yayın yapıyormuş. TvEm gibi. Haber yeni olsaydı takibe alırdım. Kaçırdığıma ben de üzüldüm.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Dailymotion'da hayırsever vatandaşın biri dizinin bölümlerini paylaşmış ancak İngilizce. Yine de indireyim dursun ben ecnebi dillerine vakıfım diyorsanız linkini aşağıya ekledim. Silinmeden indirin. Ayrıca başka videolar da var. İlginizi çekebilir.