Genç Kayakçı (Ski Boy) dizisi..

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
a_Hoxt_HP.png

TRT'nin benim hatırladığım en eski dizilerinden biri. Fakat google'da yaptığım aramalarda hiç bir veriye ulaşamadım. "Acaba ben zihnimde mi böyle bir dizi uydurdum?" diyeceğim kadar silinmiş hatıralardan.

Dizide karlı bir bölgedeki (İsviçre olabilir) genç bir kayakçının her hafta bir macerasını izlerdik.

Malum TRT yayınları akşam saatlerinde başlardı ve sanırım cuma günleri açılıştan sonra ilk program bu dizi olurdu.

Hatırlayan yok mu dostlar ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Ekşi Sözlük'te şöyle bir metin buldum (tarih farkıyla) beni teyid eden:

"yıl itibariyle 45. yılını kutlayan kanalın 12. yılındaki günlük yayın akışlarından biri şöyledir*:

17:00 Haberler
17:05 Heidi
17:30 Genç kayakçı
17:55 Jetgiller
18:20 Pop müzik

programda dinleyeceğiniz solist ve topluluklar; Billy Oceon, The real thing, Steve Harley, Tina Charles, Pussycat, Air bubble, Long tall ernie’ye leo sayer."

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ekşi Sözlük'te şöyle bir metin buldum (tarih farkıyla) beni teyid eden:

"yıl itibariyle 45. yılını kutlayan kanalın 12. yılındaki günlük yayın akışlarından biri şöyledir*:

17:00 Haberler
17:05 Heidi
17:30 Genç kayakçı
17:55 Jetgiller
18:20 Pop müzik

programda dinleyeceğiniz solist ve topluluklar; Billy Oceon, The real thing, Steve Harley, Tina Charles, Pussycat, Air bubble, Long tall ernie’ye leo sayer."

Doğrudur.. Dizi 1980 yılında oynamış. Milliyet arşivinde kupürlerine ulaştım.
16 Ağustos 1980 tarihli bir tanesini aşağıda paylaşıyorum.​

zn8_Kcn_O.png

f_IMC9bm.png

Son düzenleme:

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
1980'den çok önce olmalı bu dizi. Sonra tekrar yayınlandıysa bilmiyorum. Ben 1975-76 yılları olsa gerek diye düşünüyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
1980'den çok önce olmalı bu dizi. Sonra tekrar yayınlandıysa bilmiyorum. Ben 1975-76 yılları olsa gerek diye düşünüyorum.

Dizi ile ilgili tüm kupürleri kontrol ettim, hepsi 1980 yılını işaret ediyor. Acaba yanlış hatırlıyor olabilir misiniz? Ben gene de araştırmaya devam edeceğim.. Paylaşımınız için teşekkür ederim..

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Paylaştığınız programdaki bölümü hatırlıyorum inanır mısınız? "Yalancının Mumu" bölümü şöyleydi: Sürekli olarak zor durumda olduğunu ihbar ederek arkadaşlarını işleten biri günün birinde gerçekten dağda mahsur kalıyor ve yardım çağrısına kimse gitmiyor.
Ama ben 1980'den daha önce yayınlandığına (neredeyse) eminim.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Paylaştığınız programdaki bölümü hatırlıyorum inanır mısınız? "Yalancının Mumu" bölümü şöyleydi: Sürekli olarak zor durumda olduğunu ihbar ederek arkadaşlarını işleten biri günün birinde gerçekten dağda mahsur kalıyor ve yardım çağrısına kimse gitmiyor.

Sizin de hafızanıza hayran kalmamak elde değil. :)

Bu arada 4 Haziran 1980 tarihli Milliyet gazetesinde yeni dönem dizileri tanıtılırken;
"'Genç Kayakçı'" adlı dizi tekrar edilecek" diye bir ibare var..

Yalnız daha önce yayınlandığı döneme ait bir kupüre rastlamadım maalesef..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Veeee nihayet aradığımız cevabı buldum.. :)

1 Temmuz 1980 tarihli Milliyet gazetesinin TV bölümünde,
"Yaz dönemi yayın akışı" tanıtılırken
dizinin daha önce yayınlandığını belirten bir kupüre ulaştım..

kr_Gb_HQ8.png

Son düzenleme:

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Milliyet'te de ne arşiv varmış helal olsun.
Tabi arşivin olması yetmiyor. Baltimora gibi araştırmacılar olmasa, arşivlerin de anlamı yok.))

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Ben bu başlığın burda olmasına sevindim. Çünkü koca google'da "genç kayakçı dizisi" diye arama yapıldığında sonuç çıkmıyordu. Artık çizgidiyari çıkıyor.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ben bu başlığın burda olmasına sevindim. Çünkü koca google'da "genç kayakçı dizisi" diye arama yapıldığında sonuç çıkmıyordu. Artık çizgidiyari çıkıyor.

Evet, daha önce buna benzer açtığımız bazı konular da yazıldığında; Google'da ilk Çizgi Diyarı çıkıyor. Sizlerin de böylesine özel bir başlığı açıp sitemizin tanıtılmasına katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim..

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Hay senin eline sağlık ben küçükken bu dizinin oyununu oynardım.Bu dizi bir kayak vadisinde geçen maceralardan oluşuyordu.Hatta başlangıçta bir kayakçının kayışı gösterilirdi.Ama nette hiç şu ana kadar dizinin bir bölümüne bile rastgelmedim.

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Evet, buna benzer bir kaç konu da yazıldığında direk Çizgi Diyarı çıkıyor. Sizlerin de böylesine özel bir başlığı açıp sitemizin tanıtılmasına katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim..

Valla Üstadım böyle bir site açarak bu kadar kıymetli eserleri bizimle paylaştığınız için biz ne kadar teşekkür etsek azdır.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Valla Üstadım böyle bir site açarak bu kadar kıymetli eserleri bizimle paylaştığınız için biz ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu sitenin açılışında olamasam da, uzun süredir yönetimde olan biri olarak, bu güzel sözleri tüm Çizgi Diyarı ailesi adına kabul ediyor; aynı duygu ve düşüncelerle ben de; beni yönetici olmaya layık gördükleri için sevgili kurucularımıza ve adminlerimize şükranlarımı sunuyorum...

Son düzenleme:

cemxd

Kıdemli Üye
17 Şub 2013
138
548
Bursa
O dizinin orijinal ismi "ski boy" idi. Ben de 1980 öncesi diye hatırlıyorum. "Ski Boy" diye aratırsanız youtube'da videoları mevcut.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
O dizinin orijinal ismi "ski boy" idi. Ben de 1980 öncesi diye hatırlıyorum. "Ski Boy" diye aratırsanız youtube'da videoları mevcut.

Bu özel bilgilendirme için teşekkürler cemxd. 1973-1974 İngiltere yapımı olan, yarımşar saatlik 14 bölümden oluşan dizi; İngiltere'de Prime time'da oynatılmış.

Bu arada Yukon'un da tahmin ettiği üzere İsviçre'nin Saint-Luc bölgesinde olaylar geçiyormuş.

Başlıca karakterler ve canlandıran oyuncuların listesi aşağıdadır:

Kayakçı çocuk Bobby Noel - Stephen R. Hudis.
Sadie - Margot Alexis.
Jean Noel - Robert Coleby.
Jacques Noel - Patricia Haines.

Son düzenleme:

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Bizim televizyonumuz 1976'da alınmıştı ama ben bu filmi seyretmek için komşuya geçerdim ve tek ben bakardım. Yıl 1975 idi. Çok da severdim.