Jack (Jack) dizisi..

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Gb7g_KX1.jpg

1975 - 76 yıllarında tv'de yayınlanan bir diziydi. Sonradan öğrendik ki bir edebiyat uyarlamasıymış. Fransız yazar Alphonse Daudet'in aynı adlı romanından uyarlanan TV dizisi.
Çocuk yaşlarda özellikle annem merakla yayın saatini beklerken ben genellikle uyuklayarak izlerdim. Hemen her bölümde annemin ağladığını hatırlıyorum.
Bizim öykülerde çocuklara eziyeti genellikle "üvey anne" yapar, bu dizide ise "üvey baba" her entrikanın kaynağı idi.
Aslında filmin kahramanı olan çocuk sapsarı (Avrupalı olduğu ilk bakışta anlaşılan türden) biriydi ama çok sevilmişti.
Filmde çocuğun yaşı ilerledikçe farklı oyuncular tarafından canlandırıldı.
Başlığı açarken yaptığım aramada şöyle bir bilgiye rastladım:
"Dizi ve oyuncuları o kadar popüler olmuştu ki Jack'ın delikanlılık dönemini oynayan 19 yaşındaki, sarı uzun saçlı oyuncu William Türkiye'ye getirilmişti. Düşünün aradan 31 sene geçmiş o zaman çocuk olan ben, adamın adını, yaşını, yüzünü hatırlıyorum. Türkiye'de dünyanın en ünlü insani gibi karşılanmıştı.
Oyuncu da bu kadar tanınmasına, kendisine gösterilen aşırı ilgiye şaşırıp kalmıştı."

(Maalesef bir türlü fotograf ekleyemedim.)

Moderatör tarafında düzenlendi:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Ben de hatırlıyorum, herkesin ağladığı bir dizi idi, ne hikmetse; o yaşlardan dizi izlemez olmuştum, sadece film izlediğim olurdu, diziler; hep aynı oyuncular, aynı konu vb... devam ettiği için sıkılırdım, çoluk çocuk diziler için eve girerdi, zaten tv yayın saatleri azdı, bense tam başladığında sokağa çıkardım, belki inanılacak gibi değil ama; 50 ye gireceğim yakında ve Uzay yolu dahil ömrümün tamamında; baştan sona tek bir dizi izlemedim, belki max.10 dakika bakmışımdır, o da yemak falan yiyorumdur; önümde tv açıktır, ama Jack'i çok iyi hatırlıyorum, tam başlangıcında daha yazılar yazarken bir eşarp gibi uzun bir şey uçardı hatırlıyorum, iyi anımsıyorum; çünkü ona bakarken hep ayakkabılarımı giymeye başlardım :D bugün gibi o zamanlar seyretmiyor olsam da, o vakitleri aklıma getirdi, nostalji için teşekkürler üstadım :)

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Fındıkfındık Üstad,
Sanırım yaşımız aynı. Dolayısıyla sizde de hatıraları olması doğal tabi. Ozan Edip Cansever "İnsan yaşadığı yere benzer" diyor ya belki ondan aşırarak şöyle değiştirebiliriz: "insan yaşadığı döneme benzer"...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Dizi hakkında bir iki bilgi kırıntısı da ben ekleyeyim:
* Fransız dizisi (France 3 yapımı)
* 1975 yılı yapımı
* Sadece 1 sezon sürmüş. 13 bölüm çekilmiş. Bölümler 52'şer dakika.
* Renkli çekilmiş (ama biz siyah-beyaz seyrettik maalesef)
* Fransız romancı Alphonse Daudet'nin 1876'da yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmış
* Oyunculardan bazıları: Evelyne Séléna, Claude Titre, Roland Monod, Stéphane Di Napoli (Jack'ın çocukluğu)

PACK693647413.jpg

Roman

10001561_686055581438320_244742361_a.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Yaşım itibarıyle bu diziyi hatırlamama imkan yok ama Milliyet Çocuk'un verdiği "Bir çizgi romanın tamamı" adlı dünya klasiklerinden bu eseri okumuştum. Ünlü Fransız yazar Alphonse Daudet'in kaleme aldığı bu klasik beni de bayağı etkilemişti. Belki merak edip okumak isteyenler olur diye, bir açıklama yapmak istiyorum. Siyah beyaz çizgi roman eki'ni dergi 27 Haziran 1977 tarihli 23. sayısında vermiş.. Bu güzel paylaşım için teşekkürler sevgili yukon..

i_Pu3_NQ9.jpg

http://www.cizgidiyari.com/forum/mi...iyet-cocuk-cizgi-klasikler-sayi-003-jack.html

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu dizi yayınlandığı dönemde çok popüler olmuş olmalı ki; mizah dergilerine bir çok kez misafir olmuş. Ben 1976 yılına ait bir FIRT sayısında çıkan bir bant karikatürü sizlerle paylaşmak istiyorum..

9_J3t_BBA.png

e3_Nhb49.png

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Ben de bu filmi merakla izlerdim. Jack'le beraber çok üzülmüştük.

Arkadaşları tebrik ediyorum, çok iyi hatırlamışlar.