Kaç, Joe, Kaç (Run, Joe, Run) dizisi..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Türkiye'de 80'li yıllarda neredeyse bütün köpeklere aynı isim verilirdi:Co(yani Joe). Bunun sebebi 70'li yıllarda TRT'de gösterilen Bir Köpeğin Serüvenleri isimli dizideki köpek karakteridir.

joe1.jpg

1974-1976 yılları arasında NBC televizyonu tarafından gösterimi yapılan dizi, 70'li yıllarda TRT'de de iki kez yayınlandı. Dizide Amerikan ordusunda görevli K-9 arama kurtarma Alman kurt köpeği Joe'nun hikayesi anlatılır. Eğitimi sırasında yanlışlıkla eğiticisine saldırı pozisyonuna gelen köpek, kural gereği uyutularak öldürülme cezası alır. Ancak başına gelecekleri sezen Joe kaçar. Ardından neredeyse bütün Amerika'yı kaplayan bir kaçıp kovalamaca hikayesi başlar.

joe6.jpg

Ancak yaşananların bir kaza olduğuna ve köpeğin masum olduğuna inanan biri vardır. Köpeğin eğiticilerinden Çavuş Will Corey(Arch Whiting bu rolüyle Türk izleyicilerinin de sempatisini kazanmıştı). Joe'ya bir çeşit sevgiyle bağlı olan Corey, büyük bir inatla Joe'nun peşinden Amerika'yı dolaşmaya başlar.

joe4.jpg

Hikayelerde anlatılan her bir bölümde Joe, insanlara yardım eder. Suçluların yakalanmasında rol alır, başı dertte olan çocukları kurtarır, hatta son zamanlarda Josh Mc Coy isimli bir otostopçuyla arkadaş olur, maceralarına onunla devam eder.

joe3.jpg

Tüm dizi boyunca Joe'nun aranması ve cezalandırılmasıyla Çavuş Corey'in Joe'ya ulaşma çabaları, Joe'nun maceralarıyla öyle güzel harmanlanırki, her bir 45 dakikanın nasıl geçtiğini anlamazdık. Lassie benzeri bir hikayesi olmasına rağmen, kaçak durumundaki Co, hikayelerdeki aksiyon ve duygusal sahneler insanı ister istemez etiklerdi. Co'nun arama kurtarma aksiyonları sırasında eğitimlerini hatırlaması pek çok başka dizi ve filmdeki klişeye işaret etse de onun hayalleri özellikle biz çocukları bir başka etkilerdi.

Çavuş Corey her bir bölümde Co'ya bir şekilde yaklaşır, onunla tekrar birlikte olacak gibi olur ancak Co, son anda aynı kararı verip yeniden kaçmaya başlardı. Dizi böylece sürer giderdi. Biz o zamanların çocukları sokakta birlikte oynadığımız her köpeği "Co" diye çağırır, "Yakala Co!" oynardık. Orijinal jargonundan bence çok daha güzel olan bu replik (Yakala Co-Run Joe Run) hala bilinir kullanılır. Ama sadece o yılları yaşayan bizler bu klişenin kaynağını iyi biliriz.

joe5.jpg

Dönemin çok popüler hayvan dizileri ve sonraki dönemde benzer bir konuyu işleyen Kaçak (The Fugitive) dizisiyle pekişen bir dönemin en az bilinen ama en etkileyici karakterlerinden biridir Joe. Hakkında resim ve materyal bulmak bile o kadar zorki, biz o yılları yaşayıp siyah beyaz TRT'de Co'yu izleyenlerin hatıraları bu nedenle çok kıymetli. En sağlam dokümanlar aklımızın bir köşesindeki hatıralarımızda saklı duruyor çünkü...

Selamlar
Lami Tiryaki

Moderatör tarafında düzenlendi:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Açıkçası ben köpeklere Co, Toni, Coni gibi isimlerin Amerikalı askerleri filan aşağılamak için verildiğini sanıyordum. Meğerse hayranlık kökenli imiş. Vay arkadaş!

Bu arada Lami bey ve Zaman Gezgini gibi arkadaşların bu tarz açıklayıcı çalışmaların okumaktan büyük keyf alıyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
Bizi çok eskilere götürdünüz ve sanki benim çocukluğumu anlattınız Lami bey. Dizinin ismi "Bir köpeğin anıları" idi yanlış hatırlamıyorsam. Original ismini bilmiyorum. Kemalettin Tuğcu'nun buna benzer bir hikaye kitabı bile çıkmıştı o yıllarda. Keşke o diziyi bulup seyredebilsek.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Bizi çok eskilere götürdünüz ve sanki benim çocukluğumu anlattınız Lami bey. Dizinin ismi "Bir köpeğin anıları" idi yanlış hatırlamıyorsam. Original ismini bilmiyorum. Kemalettin Tuğcu'nun buna benzer bir hikaye kitabı bile çıkmıştı o yıllarda. Keşke o diziyi bulup seyredebilsek.

1979 yılındaki zamanın TRT'si tarafından diziye verilen ismi ben "Bir Köpeğin Serüvenleri" diye hatırlıyorum. Ancak usta Turhan Selçuk'un diziye atıf yaparak çizdiği aynı dönemde yayınlanan muhteşem hikayesi Abdülcanbaz-Bir Köpeğin Anıları vardır ve Milliyet ikinci seri Abdülcanbaz külliyatında da yayınlanmıştır. Tabii buradaki köpeğin anıları oldukça düşündürücüdür. Yine aynı yıllarda sizin zikrettiğiniz Kemalettin Tuğcu'nun Bir Köpeğin Anıları isimli kitabı yayınlanmıştır. Üstad Tuğcu'nun diziden etkilenip etkilenmediğini bilemiyorum ama o da güzel bir eserdir.

Bu arada dizinin orijinal ismi, Run Joe Run'dır.

Selamlar
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Tamamen unutmuşum,
halbuki benim de keyif ve heyecanla
izlediğim dizilerden biriydi,
hatırlattınız, mutlu oldum Lami bey.
Teşekkür ederim, saygılarımla...

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,694
istanbul
Sayenizde anılarım depreşti. Hatta joe eğitimlerini hatırlarken dış sesin yankılanması vardı ki biz çocuklar oyun oynarken onun da taklidini yapardık "koş co, co co" diye son kısım ekolanırdı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çocukken nerede bir köpek görsem (Colie ırkı köpekler hariç, zira onlara 'Lassie' derdik.); "Yakala Co! Koş Co! Gel Co" vs dememe sebep olmuş bir dizidir. Günümüzde, çocukken köpeklere "Co" diye hitap etmemi çok iyi hatırlamama rağmen, neden aklımda yer ettiğini sayenizde hatırladım. Ne de olsa bu dizi erken çocukluk dönemime denk geliyor. Sayenizde gene hoş anlar yaşadım üstadım. Teşekkürler..

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Dr. Kimble'ı Joe'nun yerine koyup Kaçak (Fugitive) dizisini de çekebilirsiniz. Tabi aslında olan Joe'nun Dr.Kimble şablonu üzerine oturtulmasından ibaret. :)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Çocukken nerede bir köpek görsem (Colie ırkı köpekler hariç, zira onlara Lassie derdik); "yakala Co! Koş Co! Gel Co" vs dememe sebep olmuş bir dizidir. Günümüzde, çocukken köpeklere "Co" diye hitap etmemi çok iyi hatırlamama rağmen, neden aklımda yer ettiğini sayenizde hatırladım. Ne de olsa bu dizi erken çocukluk dönemime denk geliyor. Sayenizde gene hoş anlar yaşadım üstadım. Teşekkürler..

Bu arada unutmuşum. Co için bildiğimiz en popüler replik, "Atla Co!" idi, Atla Co! Evet, bu replik köpeğin anılarından geldiği için efektli verilirdi. "Atla Co, atla, tla, tla..." gibi bir şeydi. Hey gidi günler...

Selamlar
Lami Tiryaki

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
"Yakala co, koş co, atla co..", arkadaşların da dediği gibi o yıllarda gördüğümüz her köpeğe biz de böyle derdik. Ben Uşak'ta yaşıyordum. Hala da öyleyim. Yayın tarihi galiba 80 öncesi idi.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Yakala co, koş co, atla co..", arkadaşların da dediği gibi o yıllarda gördüğümüz her köpeğe biz de böyle derdik. Ben Uşak'ta yaşıyordum. Hala da öyleyim. Yayın tarihi galiba 80 öncesi idi.

Evet Namık bey. TVde 7 Gün dergisinin 19 Eylül 1977 (Sayı 38) tarihli sayısında dizinin 21 Eylül 1977 Çarşamba günü saat 19:20'de başlayacağı yazıyor. Ayrıca Milliyet arşivine de göz attım, oradaki veriler de aynısını gösteriyor. Ben aşağıya ilk bölüm konusunun da yer aldığı TVde 7 Gün dergisi kupürünü de koyuyorum.
50276751893_442e9054ca_o_d.png

Son düzenleme:

algir

Onursal Üye
10 Ara 2009
926
835
Bu ve bunun gibi eski dizilere özlem her geçen gün artıyor.Acaba diyorum TRT eski dizileri yayınlayacağı bir kanal kursa yada nostalji kuşağı adı altında herhangi bir kanalında yayınlasa harika olurdu değil mi.O yıllarda bu diziden etkilenerek benimde co adında bir köpeğim olmuştu.Alman kurdu değildi ama renkleri ve duruşu bakımında dizideki köpeğe benzerdi.Mahalledeki tüm çocuklarla beraber Joe'nun dizide yaptığı numaraları öğretmeye çalışırdık.(Tabi hiç birini öğretemedik) Hey gidi günler hey.Bu tatlı nostaljik hatırlatma için teşekkürler..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu ve bunun gibi eski dizileri özlem her geçen gün artıyor.Acaba diyorum TRT eski dizileri yayınlayacağı bir kanal kursa yada nostalji kuşağı adı altında herhangi bir kanalında yayınlasa harika olurdu değil mi.O yıllarda bu diziden etkilenerek benimde co adında bir köpeğim olmuştu.Alman kurdu değildi ama renkleri ve duruşu bakımında dizideki köpeğe benzerdi.Mahalledeki tüm çocuklarla beraber Joe'nun dizide yaptığı numaraları öğretmeye çalışırdık.(Tabi hiç birini öğretemedik) Hey gidi günler hey.Bu tatlı nostaljik hatırlatma için teşekkürler..
Bu söyledikleriniz maalesef imkansız zira artık ne TRT o eski TRT, ne de Türkiye o eski Türkiye.. Şu anki TRT batıya ait ne varsa savaş açmış durumda... Yalan yanlış bir çok tarihi bilgi barındıran şiddet yanlısı yerli dizilere milyon dolarlar aktırılırken bu tarz nostaljik dizilere gelince emin olun 1 sent bile ayırmayacakllardır.. Bunu TRT'de yakın bir döneme kadar bir arkadaşı çalışan biri olarak söylüyorum..

Son düzenleme: