1970'lerde TRT'de oynayan yabancı diziler..

qqaazz8

Yeni Üye
21 Haz 2022
3
17
Alias Smith and Jones
Komiser Columbo
Avukat Petroçelli
Pasaklı Sally
Uzay Yolu
Kaçak
Kaygısızlar (The Persuaders)
Tatlı Sert
Zengin ve Yoksul

Bonanza
Küçük Ev
Kung Fu
Charlie'nin Melekleri
Baretta
Lassie
Tatlı Cadı
Uzay 1999

ilaveten hatırladıklarım bunlar.

Son düzenleme:

jeriko67

Süper Üye
28 Kas 2015
126
384
Vadideki Hayat
Müzedeki Hayalet
Bonanza
Küçük Ev
Kung Fu
Charlie'nin Melekleri
Tehlike Çemberi
Baretta
Lassie
Flipper
Joe
Beyaz Gölge
Logan 'ın Kaçışı
Zaman Tüneli
Tatlı Cadı
Uzay 1999
San Fransisco Sokakları
Tatlı Sert

qqaazz8

Yeni Üye
21 Haz 2022
3
17
Bonanza
Küçük Ev
Kung Fu
Charlie'nin Melekleri
Baretta
Lassie
Tatlı Cadı
Uzay 1999

bunların dışındakileri pek beğenmezdim, vadideki hayatı hatırlayamadım.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Sayın "qqaazz8" öncelikle hoş geldiniz. Listelediğiniz dizilerin isimlerini iyi kötü sayın üyelerimizin hemen hemen hepsi Allah uzun versin hatırlarlar. Sizden ricam liste vermek yerine adı geçen diziler ile ilgili olarak başta Türkçe seslendirmeli bölüm videolar olmak üzere başka görsel paylaşmanız muhteşem olur.
Saygılarımla.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Hafızam beni yanıltmıyorsa "Alias Smith and Jones" 80'lerin başında oynamıştı. Küçük Ev, Bonanza, Beyaz Gölge, Tatlı Cadı gibi bazı diziler de hem 70'lerde hem de 80'lerde oynamıştı.. Daha doğrusu 70'lerden 80'lerin başlarına sarkan dizilerdi..

Sevgili "qqaazz8", bu dizilerin hemen hemen hepsi hakkında forumumuzda başlık açılmıştır, bunları saymak yerine açılan başlıklara çeşitli özel bilgiler ya da görüntüler ekleyebilirseniz daha güzel olur.. Saygılarımla..

BelaMatador

Onursal Üye
8 Mar 2011
413
4,447
İstanbul
Benim aklımda da Blake'in Yedilisi kalmış. Yetmişler mi seksenler mi çok net hatırlamadığım için google'ladım. Bu konuştuğumuz konunun neredeyse eksiksiz bir listesini google bana buldu. Maalesef TRT'de yayınlandığı tam tarihleri belirtmemişler ama dizilerin orijinal ülkelerinde yayınlandığı tarihler yazıyor. Benim gibi şu dizinin adı neydi, böyle bir dizi vardı neydi diye kafa patlatıyorsanız yardımcı olabilir düşüncesi ile paylaşıyorum.

TheRealAlpino

Yeni Üye
14 May 2016
99
484
Benim aklımda da Blake'in Yedilisi kalmış. Yetmişler mi seksenler mi çok net hatırlamadığım için google'ladım. Bu konuştuğumuz konunun neredeyse eksiksiz bir listesini google bana buldu. Maalesef TRT'de yayınlandığı tam tarihleri belirtmemişler ama dizilerin orijinal ülkelerinde yayınlandığı tarihler yazıyor. Benim gibi şu dizinin adı neydi, böyle bir dizi vardı neydi diye kafa patlatıyorsanız yardımcı olabilir düşüncesi ile paylaşıyorum.

1984-1985 gibi oynadı TRT'de. Bizde sadece 13 bölümü gösterildi. 13.bölüm de dizinin son sahnesinde anti-kahramanlarımızın gemisinin patlaması ve ekrana gelen "SON" yazısı ile şoklardan şoklara girmiştik :)

Halbuki dizi 4 sezon ve 52 bölüm devam etmiş. Dizideki tüm kahramanlarının suçlu/firari olması TRT'nin fazlası ile zoruna gitmiş olacak ki tam da ellerine sonu ilginç biten bir bölümde denk gelince "Bitirelim şu diziyi yoksa halk isyankar olacak" diyerek Blake's 7'in Türkiye macerası sonlanmış. Alemsin TRT :)

Son düzenleme:

TheRealAlpino

Yeni Üye
14 May 2016
99
484
1960'ların sonu yalnızca Ankara'da mı yoksa başka şehirlerde de var mıydı bilmiyorum ancak çocukluğumdan aklımda kalan 2 çocuk dizisi.

Stingray

Bu "Stingray"'den sonra yine Garry Anderson tarafından yaratılan Thunderbirds gelir. Ama Thunderbirds nedense TRT'de hiç gösterilmemişti.

1985 yılında ise TRT, Uzay Kahramanları ismi ile Thunderbirds 2086'yı yayınlanmıştı. Bu çizgi film, klasik Amerikan kukla dizisinin Anime versiyonu idi. Aşağıya Youtube kanalım da "Seslendirenler" serisinde sunduğum videoyu ekliyorum. Eminim pek çok kişi bu çizgi film/Anime'yi hatırlayacaktır.

www.youtube.com/watch?v=8oqJ7fVGDUk&ab_channel=retromixtv

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
8-10 sene önce başladığım bir çalışma vardı. Bittiğinde Türkiye'nin en büyük tv dizi bilgisi kaynağı olacaktı ama maalesef yarım kaldı. Yine de bu haliyle buraya ekleyeyim. Biraz karışık ama ilgilenenler için epeyce işe yarar. Diğer yılları da buraya ekliyorum. Ben bunu hazırlarken nostalji.anilarim sitesi açıktı. Gördüğüm en kapsamlı Türkçe siteydi. İnşallah yeniden açılır.

TheRealAlpino

Yeni Üye
14 May 2016
99
484
8-10 sene önce başladığım bir çalışma vardı. Bittiğinde Türkiye'nin en büyük tv dizi bilgisi kaynağı olacaktı ama maalesef yarım kaldı. Yine de bu haliyle buraya ekleyeyim. Biraz karışık ama ilgilenenler için epeyce işe yarar. Diğer yılları da buraya ekliyorum.

Sayın ertuga,

harika bir çalışma yapmışsınız. Bence bu projenize zaman zaman devam edin. Şayet bunu bitirdiğinizde ülkemizde yayınlanmış dizilerin tümünün veya tümüne yakınının bir arada olduğu muazzam bir kaynak oluşturmuş olacaksınız. Siz sadece vazgeçmeyin yeter.

Sanırım bu dizi bilgi bankasında TRT döneminden çok özel kanal dönemi daha zorlayıcı olacaktır. Mesela Star1 ve Show TV ilk açıldığı dönemlerinde TRT'de yayınlanmış, yayınlanmasına rağmen yarım kalmış ve hiç yayınlanmamış yüzlerce dizi göstermişlerdi.

Eğer ileride bu projenize özel kanalları da dahil ederek yayınlarsanız gelmiş geçmiş en büyük TV dizisi bilgi kaynağına imza atmış olacaksınız. Umarım bunu birgün bitirmeniz ve bizlerin de keyifle incelememiz nasip olur.

Ben bunu hazırlarken nostalji.anilarim sitesi açıktı. Gördüğüm en kapsamlı Türkçe siteydi. İnşallah yeniden açılır.

Bazen Galactica rumuzlu Alpaslan'la görüşüyorum (belki hatırlarsınız, anılarım sitesinin çılgın 80'ler canavarı :D) Site belki eskisi gibi forum şeklinde olmasa da sadece bilgi bankası gibi (yani ziyarete açık olacak fakat sadece yıllar önce yazılan bilgilerin okunabileceği) bir formatta geri dönebileceğini söylemişti. Tüm yedekleri ile şu anda koruma altında site ama ne zaman geri döner orası bilinmiyor.

Son olarak yukarıda paylaştığınız bilgileri bir gün zamanınız olursa çizgidiyarı'nın nostalji bölümünde de paylaşmalısınız. Bu hali ile bile müthiş bir kaynak. Siteyi her ziyaret edenin mutlaka okuyacağı bir konu olacağına eminim.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Hah işte arkadaşlar bizim gibi nostalji tutkunu üyelerin beklediği hareketler bunlar. Nerdesiniz siz? Nerdesiniiiiiiiiiizzzzzzzzzzzzz??? )))))

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Güzel yorumlar için teşekkür ederim. Özel kanalların yayın akışları zamanın haftalık dergilerini geçtim, günlük gazetede verilen programlara bile uymuyordu. Üç beş hafta yayınlanan bir dizi hemen yer değiştiriyordu. Ben yine de bir kısmını milliyetegazetesi.com'dan bir kısmını hatıralardan faydalanarak a4 kağıda yazmıştım da exelde daha 1990'a bile gelemediğim için kağıtta duruyor. Bulursam kağıdın resmini çekip özelden yollarım.

nostaljianılarim.com ise yenilik yapılmasa bile açılmasını çok isterim. Çok net bir şekilde 1970 ve 1980'ler adına (Türkiye için tabi) daha geniş bir tv içeriği bilgisi olan site yoktur.

1994'de artık her kanalı kapsayan kalitesiz Türk dizilerinin çokluğundan dolayı artık yayın hayatı sonra eren yabancı dizilerden dolayı benim çalışmalar da o yılda bitti.

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Güzel yorumlar için teşekkür ederim. Özel kanalların yayın akışları zamanın haftalık dergilerini geçtim, günlük gazetede verilen programlara bile uymuyordu. Üç beş hafta yayınlanan bir dizi hemen yer değiştiriyordu. Ben yine de bir kısmını milliyetegazetesi.com'dan bir kısmını hatıralardan faydalanarak a4 kağıda yazmıştım da exelde daha 1990'a bile gelemediğim için kağıtta duruyor. Bulursam kağıdın resmini çekip özelden yollarım.

nostaljianılarim.com ise yenilik yapılmasa bile açılmasını çok isterim. Çok net bir şekilde 1970 ve 1980'ler adına (Türkiye için tabi) daha geniş bir tv içeriği bilgisi olan site yoktur.

1994'de artık her kanalı kapsayan kalitesiz Türk dizilerinin çokluğundan dolayı artık yayın hayatı sonra eren yabancı dizilerden dolayı benim çalışmalar da o yılda bitti.

Hocam bende çeşitli dergi ve gazetelerden özellikle de Milliyet gazetesinin arşivinden yararlanarak sizin gibi bir çalışma yapmak hep aklımdan geçiyordu ancak maalesef zamansızlıktan fırsat bulamıyorum.

Bu arada Türkiyede yeni kurulan televizyonların ömürleri bana göre de 1993-1994 yıllarından sonra bitmiştir, o döneme kadar tüm televizyonlar TRT ile yarış yaparlarken o yıllardan sonra her televizyon kendi yoluna gitmeye başladı ve bir dönem bitti artık.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Bu arada TRT'nin radyo programlarını da unutmayalım.

Çocuk Bahçesi, Çocuklarla Baş başa, Haftanın Çocuk Şarkısı, Okul Radyosu, Radyo Tiyatrosu, Arkası Yarın, Ocak Başı, Tarla Dönüşü, Şimdiki Aklım Olsaydı,

ahyaaak61

Yeni Üye
12 Haz 2022
1
3
Şahin tepesi
İhtiyar delikanlı
Kaçak
Kaybolan adalar
Uzay 1999
Bir zamanlar kartaldı
Savaş rüzgarları
Kökler

Moderatör tarafında düzenlendi:

jeriko67

Süper Üye
28 Kas 2015
126
384
Bu arada TRT'nin radyo programlarını da unutmayalım.

Çocuk Bahçesi, Çocuklarla Baş başa, Haftanın Çocuk Şarkısı, Okul Radyosu, Radyo Tiyatrosu, Arkası Yarın, Ocak Başı, Tarla Dönüşü, Şimdiki Aklım Olsaydı,

Okul Radyosu deyince ilk aklıma gelen Rüştü Asyalı oluyor..Öğlenciler için sabah saat 11.00'de, sabahçılar için ise saat 16.00 'da aynı programın tekrarı vardı.

Trt Radyonun akşam 19.00 'daki haberleri daha doğrusu spikerlerin ses tonu muhteşemdi..Haberlerin ardından spor haberlerine geçerken çıkan cıngıl müziğide hala hatırımda..Keşke Trt bu programları numunelik olarak paylaşşsa.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Üstat Hakan Alpin'in Türkiye için çok özel olan Çizgi roman
ansiklopedisi gibi siz de Türkiye TV dizi tarihi ansiklopedisi
yapabilirsiniz.
Bence 1970-1990 ya da 2000'lere kadar sadece TRT baz alınarak
bile yapılsa çok önemli bir kaynak olur bu. Lütfen vazgeçmeyin.
Bu hayaller bizleri her zaman bir adım ileriye götürüyor.

Bu başlık altındaki bir çok diziyi izlemişimdir.
Mesela 6 milyon dolarlık adam dizisini ise, o
zamanlarda adını hep duyduğum, hep konuşulduğu
halde hiç izleyemedim, haberlerden sonra hep uykum
gelirdi ve yatardım çünkü :Ğ
Başka bir örnek, 1985 yılında üniversitede olduğum
için, hatta 90 sonlarına kadar diyelim hemen hiç bir
diziyi izlememiştim. Bunlar bizim öznel durumlarımız
ama sonuç olarak bu tarihler, bizim tarihlerimiz...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Okul Radyosu deyince ilk aklıma gelen Rüştü Asyalı oluyor..Öğlenciler için sabah saat 11.00'de, sabahçılar için ise saat 16.00 'da aynı programın tekrarı vardı.

Trt Radyonun akşam 19.00 'daki haberleri daha doğrusu spikerlerin ses tonu muhteşemdi..Haberlerin ardından spor haberlerine geçerken çıkan cıngıl müziğide hala hatırımda..Keşke Trt bu programları numunelik olarak paylaşşsa.

Okul radyosunu okul yaşamım boyunca maalesef hiç doğru dürüst dinleyemedim, öyle bir saatte yayınlıyordu ki TRT. Rüştü Asyalı'yı hatırlıyorum Davudi sesiyle öyle bir okurdu ki titrer kendimizden geçerdik. Ben hava durumu müziğini çok severdim, hava durumu müziğini bazı telefonlarda duyuyorum, müzik çaldığı zaman kendi kendime şimdi hava ve yol durumu diye söylerken bulmuşumdur çoğu kez.:Ğ

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Üstat Hakan Alpin'in Türkiye için çok özel olan Çizgi roman
ansiklopedisi gibi siz de Türkiye TV dizi tarihi ansiklopedisi
yapabilirsiniz.
Bence 1970-1990 ya da 2000'lere kadar sadece TRT baz alınarak
bile yapılsa çok önemli bir kaynak olur bu. Lütfen vazgeçmeyin.
Bu hayaller bizleri her zaman bir adım ileriye götürüyor.

Bu başlık altındaki bir çok diziyi izlemişimdir.
Mesela 6 milyon dolarlık adam dizisini ise, o
zamanlarda adını hep duyduğum, hep konuşulduğu
halde hiç izleyemedim, haberlerden sonra hep uykum
gelirdi ve yatardım çünkü :Ğ
Başka bir örnek, 1985 yılında üniversitede olduğum
için, hatta 90 sonlarına kadar diyelim hemen hiç bir
diziyi izlememiştim. Bunlar bizim öznel durumlarımız
ama sonuç olarak bu tarihler, bizim tarihlerimiz...
Başlarken o şekilde başlamıştım. Liste tamamlandığında, yapmış olduğum tarihler aralığındaki tüm dizi ve çizgi diziler eksiksiz yerini alacaktı ki 1989 'a kadar getirdim ayrıca elime yeni kaynaklar geldikçe geçmişte yanlış yaptığı ya da eksik bıraktığım yer var mıdır diye sık sık bakıyordum. Bittikten sonra farklı planlarım vardı. Scanfan abi tavsiyelerde bulunmuştu. Kısmet olmadı. Geçen yaz her açıdan çok ciddi sorunlar yaşadım. Felaketler peşpeşe geldi. Artık boş vaktim çok kısıtlı yine de burdaki yazılar beni cesaretlendirdi. Belki devam eder ve iyi bir kaynak bırakırım.

Son düzenleme:

esmile

Yeni Üye
11 May 2020
49
132
8-10 sene önce başladığım bir çalışma vardı. Bittiğinde Türkiye'nin en büyük tv dizi bilgisi kaynağı olacaktı ama maalesef yarım kaldı. Yine de bu haliyle buraya ekleyeyim. Biraz karışık ama ilgilenenler için epeyce işe yarar. Diğer yılları da buraya ekliyorum. Ben bunu hazırlarken nostalji.anilarim sitesi açıktı. Gördüğüm en kapsamlı Türkçe siteydi. İnşallah yeniden açılır.

Harika! Ellerinize sağlık.

Moderatör tarafında düzenlendi: