Mork ve Mindy (Mork & Mindy) dizisi

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
50262784037_99e2e6d3d6_o_d.jpg

Dizideki Mork karakterini canlandıran Robin Williams ile tanışmamıza vesile olan hoş bir komedi dizisiydi. Mork, Ork gezegeninden dünyaya yumurta içinde gönderilen, amacı dünyalıları incelemek olan bir uzaylıydı. Mindy McConnell tarafından bulunup sahiplenildi. Tabii Mork dünyalı olmayı öğrenirken başına açılmadık iş kalmayacağını bilmiyordu. Dizideki "Mork Orson'u arıyor, Mork Orson'u arıyor. Cevap ver Orson!" repliği bir çoğumuzun hafızasına kazınmıştır.

19 Şubat 1980 tarihli (Sayı 206) Fırt dergisi diziye yer vermiş.. :)

50262786172_1a81e4bb98_o_d.png

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
En sevdiğim Komedi - Bilimkurgu dizilerinden biriydi. Yumurtadan uzay gemisi vardı. parmaklarını (Mr. spak gibi) makas gibi yaparak "Nanu nanu" diye bir seslenişi vardı yanılmıyorsam. Yine geçmişe mi gittik ne?.......

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bir "Mad" parodisi daha. Mad hiciv dergisinin 1979 Eylülünde çıkan 209'uncu sayısında "Mork & Mindy" dizisini makaraya almışlar. Gerçi bu sitcom dizisi ABC televizyonunda başlayalı tam bir yıl olmuş, ama parodisi yapılma kıvamına ancak gelmiş anlaşılan! Bu kez gedikli yazarlardan ikisi birden senaryoyu yazmışlar: Lou Silverstone ve Dick DeBartolo. Her zamanki gibi Angelo Torres de resimlemiş. 6 sayfa. Dizinin adı ses uyumuna da dikkat edilerek "Shmork & Windy" yapılmış. Schmork uydurma bir sözcük, Windy ise geveze anlamına geliyor.

Nostalji için teşekkürler sevgili "Baltimora".
50262602386_36f163857c_o_d.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Bir "Mad" parodisi daha. Mad hiciv dergisinin 1979 Eylülünde çıkan 209'uncu sayısında "Mork & Mindy" dizisini makaraya almışlar. Gerçi bu sitcom dizisi ABC televizyonunda başlayalı tam bir yıl olmuş, ama parodisi yapılma kıvamına ancak gelmiş anlaşılan! Bu kez gedikli yazarlardan ikisi birden senaryoyu yazmışlar: Lou Silverstone ve Dick DeBartolo. Her zamanki gibi Angelo Torres de resimlemiş. 6 sayfa. Dizinin adı ses uyumuna da dikkat edilerek "Shmork & Windy" yapılmış. Schmork uydurma bir sözcük, Windy ise geveze anlamına geliyor.

Nostalji için teşekkürler sevgili "Baltimora".
50262602386_36f163857c_o_d.png

İlk olarak bu kıymetli paylaşımınız için teşekkür ederim değerli büyüğüm. Ben de sizden heveslenerek 1970 ile 1980 arasındaki tüm MAD sayılarını taradım.. Bu sayılarda neler yok ki?! Dönemin popüler filmlerinden dizilerine kadar hepsinin uzun parodileri çizilmiş. Burada başlık açtığım dizilerin bir çoğunun parodileri var, lakin sayfa sayıları fazla olduğundan bunları buraya eklemeye gözüm kesmedi. :) Fakat sizin bu paylaşımınızı görünce "tadımlık misali" ileride ben de buraya ekleyeceğim nasipse.. :) İlla bütün sayfaları eklemek gerekiyor diye bir kural yok ne de olsa.. :) Bu zamana kadar diyarımıza kattığınız her güzel şey için çok teşekkür ederim sevgili Scanfan. İyi ki varsınız!..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
2-8 Haziran 1980 (Sayı 27) tarihli Tele Magazin dergisinde; sevilen dizinin
TRT tarafından zararlı bulunup yayından kaldırılması ile ilgili kısa bir yazı yer almış.

Mork-ve-Mindy-Tele-Magazin-2-8-Haziran-1980-Say-27.png

Mork-ve-Mindy-Temel-reis-Tele-Magazin-2-8-Haziran-1980-Say-27.png

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
İngiltere'de 1981'de bir de "Mork & Mindy Yıllığı" çıkarmışlar. Baskısı İtalya'da yapılmış. Resimden sert kapaklı (hardcover) bir albüm olduğu anlaşılıyor. 64 sayfalık albümün içinde iki çizgi hikaye, düz yazılar (hikayeler), bulmacalar, Mork'tan özlü (!) sözler, bir oyun ve diziden alınmış bolca fotoğraf var.

Bu arada Mindy rolündeki Pam Dowber şu anda 70 yaşındaymış, inanamadım. Robin Williams ise malumunuz 2014'te intihar etmişti, buna da inanamamıştım.

Albümün linkini de aşağıya koydum. Taşıma bir linktir, ama aldığım yer taşıma linklere ses çıkarmıyor galiba. Link çalışmazsa "Libgen"den aratabilirsiniz.

midfbgw.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
İngiltere'de 1981'de bir de "Mork & Mindy Yıllığı" çıkarmışlar. Baskısı İtalya'da yapılmış. Resimden sert kapaklı (hardcover) bir albüm olduğu anlaşılıyor. 64 sayfalık albümün içinde iki çizgi hikaye, düz yazılar (hikayeler), bulmacalar, Mork'tan özlü (!) sözler, bir oyun ve diziden alınmış bolca fotoğraf var.

Bu arada Mindy rolündeki Pam Dowber şu anda 70 yaşındaymış, inanamadım. Robin Williams ise malumunuz 2014'te intihar etmişti, buna da inanamamıştım.

Albümün linkini de aşağıya koydum. Taşıma bir linktir, ama aldığım yer taşıma linklere ses çıkarmıyor galiba. Link çalışmazsa "Libgen"den aratabilirsiniz.

Bilgiler ve de yıllık için çok teşekkürler Sevgili Scanfan, yıllığı hemen indirdim. :) Pam Dowber'ın 2022'deki haline baktım, yaşına göre gayet güzel görünüyor... Kendisine uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Robin Williams ise malum, uzun yıllardır 'Bipolar Bozukluk'(İkiuçlu bozukluk, Manik Depresif Hastalık) tedavisi görüyordu. Muhtemelen ilaçlarını kullanmayı bırakmıştı, zira bu hastalıkla mücadelenin olmazsa olmaz şartı; kullanılan ilaçları kesinlikle aksatmamak, alkol ve keyif verici maddelerden uzak durmaktır. Tabi ki en önemli bir başka faktör stres ve gerilimden uzak durmak. Malum Robin Williams son yıllarında yukarıda saydığım olumsuz etmenlerle çok içli dışlıydı. Toprağı bol olsun, huzur içinde uyusun. :(

Pam Dawber (2022)
Pam-Dawber-2022.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Hiç altyazı yapılmadı bu diziye izleyelim. Youtube da bölümleri mevcut.
Sevgili ed86, bu konuları aktif tutmamızın bir sebebi de bahsettiğiniz üzere belki aramızda Türkçesini yayınlayacak birilerinin çıkması ümididir. Zira geçmişte bu şekilde bir çok eski dizinin Türkçe dublaj ya da Türkçe alt yazılı olarak bazı bölümlerine ulaşabildik. Umarım bir gün 'Mork ve Mindy'e de ulaşabiliriz..