Komiser Columbo (Columbo) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
50240491602_0e4a4aa073_o_d.jpg

Emmy ödüllü Amerikalı oyuncu Peter Falk tarafından canlandırılan, tek kanallı TRT'nin efsane dizilerindendir.. Komiser Columbo, kirli pardesüsü nedeniyle uzun yıllar her pardesülü kişiye "Vaay komser Kolombo" denmesine neden olmuş şahsına münhasır bir karakterdi.

Seyirci olarak, izlediğimiz her bölümün başında cinayeti ve katili görürdük, ardından ise saf polis taklidi yapan komiser Columbo devreye girer ve yavaş yavaş kanıtları toplayıp katili köşeye sıkıştırırdı. Şaşı gözleri, şişmiş göz altları, dağınık saçları, elinden düşürmediği purosu, kirli pardesüsü ve külüstür arabasıyla dışarıdan dünyadan kopmuş, sıradan biri gibi gözükse de davranışlarındaki tevazu ve katile yaklaşımındaki son ana kadar gösterdiği nezaketiyle çok akıllı ve çok karizmatik bir adamdı.. Tabi ki katil bunu anladığında iş işten çoktan geçmekteydi. Son olarak dizinin ülkemizde bu kadar çok sevilmesinin nedeni de merhum Savaş Başar'ın yaptığı harika seslendirmesidir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
18 Mayıs 1982 tarihli (Sayı 323) FIRT dergisi kapağı..

50239713498_c0e112c4c7_c_d.jpg

4 Temmuz 1982 tarihli (Sayı 513) GIRGIR dergisinden alıntıdır..

50239686813_543d3f5ab8_c_d.jpg

14 Haziran 1979 tarihli (Sayı 69) MİKROP dergisinden alıntıdır..

50239832488_69fbdb9972_o_d.png

6 Haziran 1979 tarihli (Sayı 24) ÇARŞAF dergisinden alıntıdır..

50240719402_45d8ed29ca_o_d.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Üç bölüm Türkçe dublaj Kolombo var arşivimde. Çoğumuzda vardır, çünkü internetten indirmiştim. Hepsi film tadında 90 dk civarında. HD'ye senkronladım. Boyut küçülterek bir tanesini yakında paylaşacağım. Saygılar.
Bundan aylar önce internette bir sitede ilk sezonun tüm bölümlerini Türkçe Alt yazı olarak izlemiştim. Şimdi baktım siteye ulaşılamıyor maalesef.. Başka bir sitede ise ilk 2 sezonun bölümleri Türkçe Alt Yazı olarak mevcut görülüyor üstadım.. Bilginize sunulur... Bu arada paylaşımlarınız için teşekkür ederim..

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir

Bundan aylar önce internette bir sitede ilk sezonun tüm bölümlerini Türkçe Alt yazı olarak izlemiştim. Şimdi baktım siteye ulaşılamıyor maalesef.. Başka bir sitede ise ilk 2 sezonun bölümleri Türkçe Alt Yazı olarak mevcut görülüyor üstadım.. Bilginize sunulur... Bu arada paylaşımlarınız için teşekkür ederim..

Değerli dostum, hemen hemen tüm bölümleri altyazılı olarak arşivimde mevcut ama sadece 3 bölümü Türkçe dublaj. Keşke tamamı Türkçe olsaydı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Değerli dostum, hemen hemen tüm bölümleri altyazılı olarak arşivimde mevcut ama sadece 3 bölümü Türkçe dublaj. Keşke tamamı Türkçe olsaydı.
TRT'den umudu kestim ama umarım özel bir RETRO kanalı açılır ve bu tarz dizilerin hepsini yayınlar.. Yoksa hepsini Türkçe dublaj izlememiz çok zor gözüküyor sevgili oktay_izm..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
weet-je-nog-colombo1547367602.jpg

“AFEDERSİNİZ EFENDİM,
SON BİR ŞEY DAHA VAR!.”
Hani şu; pejmürde dedektif..
Eski püskü kılıklı, pardösülü.. Tek gözü takma.. Saç baş dağınık. Külüstür arabalı.. Elinde yanmayan purolu.. Unutkan.. "Kafası dağınık" görünümlü.. Hatta kendini "aptalmış gibi" gösteren.. Gerçekte çok zeki, dikkatli.. Soruşturma sırasında devamlı, “karım...” der, ama o da ortalarda görünmez..
'Komiser Columbo..'
1970’lerin, Peter Falk’ın canlandırdığı ünlü televizyon dizisi..
Tek kanallı Türkiye’de o da çok konuşulmuştu.. Her bölümü bir film kadar uzundu.. Klasik dedektiflik filmlerinden farklı.. İlk önce cinayetin işlenişi gösterilirdi. Suçluyu ve cinayeti nasıl işlediğini bilirdik, Columbo'nun bunu nasıl ortaya çıkaracağını ilgiyle seyrederdik. Suçlular genellikle zengin ya da güç, mevki sahibi kişilerdi, Columbo'yu küçümser ve biraz da aşağılarlardı. Diziyi izlenir kılan; Columbo’nun kendisini ciddiye almayanların dahi hayranlıkla takip ettiği “akıl yürütme” süreciyle sonuca gitmesi, ilgisiz gibi duran delillerle cinayeti ustaca çözmesiydi. Suçluyu tahmin eder ama delilleri toplayıp köşeye sıkıştırmak için avıyla adeta oyun oynardı. Suçlulara karşı çok da kibardı.
Sorgulama yöntemi olarak, her şey bitmiş ve ayrılırken dönüp, sanki o an aklına gelmiş gibi son bir soru daha sorması ile meşhurdu. Suçluları adeta çıldırtırdı. Suçlu tam bir “ohh” diye derin nefes aldığında son sözü şöyleydi;
“Afedersiniz efendim..
Son bir şey daha var”

O söz, şüphelinin işinin bittiği andı.
O an hepimiz birer ‘Columbo’ gibi mutlu olur, pek keyiflenirdik..
O da gerilerde kaldı..
Yaşadığımız güncel gelişmelere de bakarak, belki de “Komiser Kolombo”yu anmak istedim. Onu izleme, tanıma şansına varamayan bir kuşağın affına sığınarak.
Yazan: Erdal NURAL

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

MAD-1973-ocak-No156.jpg

1952'den beri çıkmakta olan Mad dergisi bu yıl (2019) artık yeni içerik üretmeyeceğini açıkladı, yani bir bakıma 67 yıllık dergi bitmiş oldu (ama eski içerikleri filan albüm gibi basıp satmaya devam edeceklermiş).

Mad'in Ocak 1973 tarihli 156'ıncı sayısında bir Columbo dizisi parodisi yer alıyordu. Çoğunlukla olduğu gibi bunu da Lou Silverstone yazmış, Angelo Torres çizmiş. Dizinin ABD'de NBC televizyonu tarafından 1971'de yayınlanmaya başladığını düşünürsek, parodi için bayağı beklemişler, belki de dizinin iyice tanınıp benimsenmesini, imajının olgunlaşmasını beklediler. (dizi NBC'de 1971-1978 arasında yayına verilmiş)

Başlık olarak da clod (budala) ve Columbo sözcüklerini harman ederek uyduruk bir kelime oluşturmuşlar ve "Clodumbo" demişler. Parodi komiserin bilindik özellikleri ile dalga geçiyor. Sürmanşette onu geçmişteki ünlü dedektiflerle kıyaslayarak başlamışlar: "Örneğin soğukkanlı mantığa ve İngiliz sağduyusuna yaslanan Sherlock Holmes vardı... Esrarengiz muhakemesiyle Charlie Chan vardı... Ve Amerikan yaklaşımıyla Mike Hammer vardı... Ama geçmişin suç savaşçılarından bıktık! Bugün olayları çözmede kendine has metodu olan yeni tarz bir TV dedektifimiz var. Clodumbo'ya bir MAD bakışı attığımızda ne demek istediğimizi göreceksiniz..." Parodi 7 sayfaydı.

Nostalji için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu başlık altında elime geçen "Komiser Kolombo" kupürlerini paylaşacağım.
Şimdilik elimdeki üç "TVde 7 Gün" kupürünü ekledim.

TVde 7 Gün (8 Aralık 1975 / Sayı 44)
Komiser-Kolombo-TVde-7-G-n-8-Aral-k-1975-Say-44.jpg

TVde 7 Gün (5 Nisan 1976 / Sayı 15)
50240725816_7833d026cc_w_d.jpg

TVde 7 Gün (12 Nisan 1976 / Sayı 16)
50240094088_e7e6d6d154_c_d.jpg

Son düzenleme: