Susam sokağı (Sesame Street)..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
m_WGwo_Yc.jpg

Türkiye'de 1980'li ve 1990'lı yıllarda yayımlanan
çocuk programı "Susam Sokağı" 40. yaşını dolduruyor.

İlk kez 1969'da ekranlara gelen ABD yapımı program, 10 Kasımda 40. yaşını geride bırakacak.

Joan Ganz Cooney ve Ralph Rogers tarafından kurulan, kar amacı gütmeyen "Sesame Workshop" kuruluşu ya da resmi adıyla Children's Television Workshop'un yaptığı program, 40 yılda birçok nesle okumayı, sayı saymayı öğretti ve "çeşitlilik" mesajı verdi. Program 140'dan fazla ülkede yayımlandı ve 100 kadar ödülü kucakladı.

Bir mahalle ortamında geçen, gerçek ve kukla karakterlerinden oluşan program, 40. yılını kutlamak için bu yıl, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'yı konuk edecek. First Lady, çocukları sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye teşvik edecek.

Susam Sokağı'nın yayımlanmasının yıl dönümü dolayısıyla arama motoru Google da logosunu Susam Sokağı'nın sürekli didişen kukla karakterleri "Edi ve Büdü" olarak değiştirdi.

Kaynak: AA 10 Kasım 2009

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Z3wy_JZv.png

Susam Sokağı, bir çocuk programı olan "Sesame Street"'in Türkçe uyarlamasıdır. Susam Sokağı programı Türkiye'de 80'li ve 90'lı yıllarda TRT'de yayınlanmış olup, o dönemki tek kanallı televizyon yıllarında çocukların büyük ilgisini toplamıştır. Sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere hafta içi her gün iki yayın yapmaktaydı.

Bir mahalle ortamında geçen program, gerçek ve Muppet karakterlerinden oluşmaktaydı. Eğitici, öğretici ve eğlendirici öğeleriyle okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kült olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasına girmiştir. TRT Çocuk yaz ekranından çıktıktan sonra, tekrar yayına girmiştir.

ALINTIDIR..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
3q74_AIb.jpg

Bu arada ülkemizde "Edi ile Büdü" olarak bilinen, oda arkadaşı iki canavarın, orjinal isimleri "Bert" ve "Ernie"'dir. Bu iki karakter "Muppet Show"'un yaratıcıları tarafından 1969 yılında yaratılmıştır. Aynı sene Susam sokağı(Sesame Street) 'nın bir bölümünde pilot amaçlı gözükmüşler, izleyiciden büyük ilgi görmeleri sonucunda Susam sokağının değişmez karakterleri arasına girmişlerdir.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
"Kurabiye Canavarı" favorimdi!

Kurabiye yerken çıkardığı ses ve hareketler dönemin çocukları arasıda derin izler bırakmıştır. :)

Resmen kriz geçiriyordu kurabiye yerken... :)

Yıllar sonra çocukları obeziteden korumak için seride "kurabiye canavarı" karakter olarak aynen korundu ama ismi değiştirildi ve kurabiye yemesi kaldırıldı!

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
"Kurabiye Canavarı" favorimdi!

Kurabiye yerken çıkardığı ses ve hareketler dönemin çocukları arasıda derin izler bırakmıştır. :)

Resmen kriz geçiriyordu kurabiye yerken... :)

Yıllar sonra çocukları obeziteden korumak için seride "kurabiye canavarı" karakter olarak aynen korundu ama ismi değiştirildi ve kurabiye yemesi kaldırıldı!

"Kurabiye canavarı" benim de en favorimdi. Diğerlerine göre çok daha renkli bir karakterdi.

Artık kurabiye yemediğini öğrenmek üzücü bir durum zira onu "O" yapan, manyakça bir şekilde kurabiyeleri yemesiydi..

GAQe_Zq_W.jpg

Son düzenleme:

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa

Evet ben de bu duruma üzüldüm o zaman bir farkı kalmaz ki!.. :S
Yalnız 40 yıl oldu demek vay anasını be... Çocukken değişmez programımdı çok severdim ve hiç kaçırmazdım. Benim de en sevdiğim ve hala daha hiç sıkılmadan seyredecek olduğum tek karakter Kurabiye Canavarı dır. Candır o can!.. :d

Kurabiye Canavarı ÇizgiDiyarı'na gelse kesin bu muhabbet burda da olurdu. :d

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

Evet ben de bu duruma üzüldüm o zaman bir farkı kalmaz ki!.. :S
Yalnız 40 yıl oldu demek vay anasını be... Çocukken değişmez programımdı çok severdim ve hiç kaçırmazdım. Benim de en sevdiğim ve hala daha hiç sıkılmadan seyredecek olduğum tek karakter Kurabiye Canavarı dır. Candır o can!.. :d

Kurabiye Canavarı ÇizgiDiyarı'na gelse kesin bu muhabbet burda da olurdu. :d

Benim istediğim kitap kurabiyeler hakkında!.. :D

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Üzerinden ne kadar uzun süre geçerse geçsin,
"Susam Sokağı"nın ülkemizdeki popülaritesi pek geçmeyeceğe benziyor...
:)

Cj_T2g_EG1.jpg

v_Kw_Gu_Xy2.jpg

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,621
İzmir
Çocukluğumuzda ne çok seyrederdik.
Bu resimler de benden olsun:

u8k_MF4_E1.jpg

4s7_J3_L2.jpg

XDs_Fhdz3.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Az önce bir nostalji sitesinde, 1970 yılına ait bu kamera arkası fotoğrafını gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim.. Richard Hunt (Solda), Jim Henson (Ortada) ve Frank Oz (Sağda), bizdeki adıyla Edi ile Büdü'ye hayat vermişler..

68356254-2646114755481727-514772141325942784-n.jpg

Son düzenleme: