scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
İhtiyar Delikanlı (Barnaby Jones) Dizisi
1976'da TRT'de İlk Başladığında Adı "Altmışlık Delikanlı"ydı

150119.jpg

Amerikan CBS televizyonu yapımı "Barnaby Jones" adlı dedektif dizisi 1973-1980 yılları arasında 8 sezon boyunca yayınlandı. Dizi TRT televizyonu tarafından 1976 yılında satın alındı ve ilk kez 17 Ekim 1976'da ekranlara geldi. Dizinin adı önceleri "Altmışlık Delikanlı"ydı. TRT birkaç bölüm sonra dizinin adını "İhtiyar Delikanlı" olarak değiştirdi. Yurt dışında çok tutulan, yıllarca gösterilen, sinema filmi bile çekilen bu dizi nedense bizde çok uzun süre gösterilmedi, yayını bir sezon bile sürmedi. Diziye de adını veren Barnaby Jones adlı yaşlı özel dedektifi "Buddy Ebsen" canlandırıyordu. Geliniyle (Lee Meriwether) birlikte Los Angeles, California'da özel bir dedektiflik bürosu işletiyorlardı. Türkiye'de Pazar günleri yayına verilen dizinin bölümleri 60'ar dakikaydı. Buddy Ebsen (1908-2003) dizi başladığında 65 yaşındaydı, yani oynadığı role çok uygun bir "ihtiyar delikanlı"ydı. Dizi bize kısa kesildi ama dedektifin mesleği ile yaşı arasındaki tezat bizim mizah basınımızın çok ilgisini çekmiş olmalı ki, uzun süre mizah dergilerinde yazıldı-çizildi.

ht_delikan_1.jpg

İhtiyar Delikanlı'nın tanıtım fragmanı. Müziğini Jerry Goldsmith bestelemişti.
Barnaby Jones tanıtım fragmanı

10 Mayıs 1978 tarihli gülmece dergisi "Çarşaf"ta çizgi bant tarzında
bir "İhtiyar Delikanlı" parodisi. Kalender-Gürcan ortak yapımı.

ar_af20_004.jpg

Buddy Ebsen'ın sinemadaki en tanınmış performansı Blake Edwards'ın
yönettiği 1961 tarihli "Tiffany'de Kahvaltı" filminde çizdiği kompozisyondu. Filmden
alınmış sahnede "George Peppard" ve "Audrey Hepburn"le birlikte görülüyor.

buddy_tiffany.jpg

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Çok güzel bir bilgilendirme olmuş sevgili "scanfan"...
Kısa sürmesine rağmen mizah basınımızda da yer aldığını bilmiyordum!

"Tiffany'de Kahvaltı" müzikleri ile Oscar almıştı...
"Pembe Panter"in müziklerini yapan Henry Mancini'nin bestesi kazandırmıştı Oscar'ı...

Pembe Panter'i de Blake Edwards yönetmişti. :)

Tekrar teşekkürler üstadım.
Güzel bir nostalji oldu...

Moderatör tarafında düzenlendi:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Tatlı Sert dizisinin yerine gelmiş. Çok severdim Tatlı Sert'i hele bir de miss pördi vardı ki, çocuk halimle ona hayrandım (galiba aşıktım ama bunu bilmiyordum), sonra Allah ortaokulda onun gibi bir Almanca hocası vermişti bizim sınıfa. Bir yıl kadar geldi sanırım, o gitti Almanca da öğrenemedik.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Amerikan hiciv dergisi "Mad" Haziran 1975 tarihli 175. sayısında Barnaby Jones'u "ele almış". Tom Koch'un yazdığı, Angelo Torres'in resimlediği 6 sayfalık parodinin başlığı "Barnacle Groans" (kaya midyeleri acı içinde inliyor!) yapılmış. Hatırlarsanız Tenten'deki Kaptan Haddock da bu barnacle kelimesini sıklıkla kullanırdı. Kaptan Haddock'un sarfettiği küfür ve hakaret cümlelerinden biri de "Billions of bilious blistering blue barnacles"dı ("hay milyar kere aksi kabarcıklı mavi kaya midyesi" gibi de çevrilebilecek saçma bir hiddet ifadesiydi, ses uyumuna dayandırılmıştı). Parodinin girizgahında da "...her zevke uygun olarak dedektifin şişmanını, Kızılderilisini, zencisini ve fiziksel engellisini gördünüz, bir görmediğiniz emeklisi ihtiyarı kalmıştı, ona da buyrun!" mealinden cümleler yazılmış.

Barnaby_Jones_Mad_Parodisi.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Bu da "Çarşaf" gülmece dergisinin Temmuz 1977 tarihli 29. sayısından bir Barnaby Jones Parodisi. Mine Asova'nın yazdığı, Ragıp Derin ustanın resimlediği öykünün başlığı "Ak Saçlı Delikanlı Barnabi Cons, Nonoşun Mirası"

barnabi_Carsaf_Tem_77_29-020.jpg

barnabi_Carsaf_Tem_77_29-021.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Yaşım itibarı ile hatırlamama imkan olmayan bu diziyi de bilgi dağarcığıma ekledim. Sayenizde her geçen gün TRT tarihinin derinliklerinde kalmış konular su yüzüne çıkıyor sevgili Scanfan. Teşekkürler..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Hayal meyal hatırlıyorum diziyi. Keşke şimdi olsa da seyretsek. Ne dersin sevgili Baltimora?!.
Genel kültür açısından izlemekte fayda vardır.. :) Lakin ben şu sıralar kafayı; imgurdan giden yüzlerce resmin tekrar sitemize eklemekle kafayı bozdum, bu yüzden bir müddet forumda maalesef aktif olamayacağım.. Zira nostalji diyarının tadı o resimler olmadan yavan kalıyor. Sevgilerimle...

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
RAHMETLİ BABAMLA ÇOK DİKKATLE İZLEDİĞİMİZ DİZİLERDEN BİRİYDİ.HER HAFTA MERAKLA BEKLERDİK.1976 DA 11 YAŞINDAYDIM ÇOK GÜZEL GÜNLERDİ.TEŞEKKÜRLER scanfan TV'DE 7 GÜN DERGİSİNİ HER HAFTA TAKİP EDERDİM.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Yine bir "Barnaby Jones" parodisi ve yine Çarşaf mizah dergisinden (1978 Mayıs). Yazan çizen "Mesut Ekener".

ar_af_78_may.jpg

Son düzenleme: