Kaptanlar ve Krallar (Captains and the Kings) dizisi..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
e1b769586b75362b7371dc50c9de7deb.jpg

"Kaptanlar ve Krallar" Dizisi
Orijinal adı "Captains and the Kings"

Amerikan NBC televizyonunda 1976 yılında yayınlanan "Captains and the Kings" ertesi yıl TRT televizyonunda "Kaptanlar ve Krallar" adıyla yayına verildi. O tarihte TRT tek kanallıydı ve siyah-beyaz yayın yapıyordu. Başrolünde Richard Jordan'ın oynadığı "Kaptanlar ve Krallar" aslında Taylor Caldwell'in 1972'de yazdığı aynı adlı çok satan romanından uyarlanmış 8 bölümlük bir "mini dizi"ydi. Bir İrlanda göçmeninin kardeşleriyle birlikte meteliksiz olarak geldiği ABD'de yükselişi, servet ve güç sahibi oluşunu anlatan destansı bir yapıttır. Dizide ayrıca Robert Vaughn'dan Jane Seymour'a, Charles Durning'den Beverly D'Angelo'ya geniş bir oyuncu kadrosu rol almıştı. Bunun yanı sıra başta Henry Fonda ve John Carradine olmak üzere sayısız oyuncu dizi boyunca irili ufaklı rollerde gözükmüşlerdi. Filmin oyuncuları muhtelif Emmy ve Altın Küre ödülleri aldılar. Dizi TRT televizyonunda 19 Eylül 1977 ilâ 7 Kasım 1977 tarihleri arasında yayınlandı. Pazartesileri 21:40'ta yayına giriyordu. O zaman gazetecilik varmış gerçekten. Milliyet TV programı sayfasında seslendirenleri bile yazmışlar: Aykut Sözeri (Richard Jordan'ı seslendirmiş), Yalın Tolga, Soner Ağın. İlk bölüm 90 dakika, kalan diğer 7 bölüm 45'er dakikaymış.

Milliyet kupürlerinde "Kaptanlar ve Krallar", uyarlandığı roman ve DVD setinin kapağı
Kaptanlar_Vekral_1977_son_b_l_m_mill.jpg

Fırt'ın Ekim 1977 tarihli 83. sayısında "Kaptanlar ve Krallar" parodisi.
Kaptanlar_ve_Krallar_F_rt83_1977_Eki.jpg

Dizinin ABD'deki Tanıtım Fragmanı (NBC TV)

Son düzenleme:

14lübaba

Onursal Üye
14 Mar 2011
673
2,035
Ankara
Sevgili scanfan bana eski günleri hatırlattın.
Türkiyede tek televizyon, tek kanal.
Hey gidi günler hey!
Ellerin dert görmesin.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
O dönemler sadece 4 yaşında olduğumdan maalesef hatırlayamadım lakin müthiş sunumuzla beraber dizi hakkında kapsamlı derecede fikir sahibi oldum.. Teşekkürler sevgili büyüğüm..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
İyi bir yapım imiş. Ben de
yaşımdan dolayı diziyi
hatırlamıyorum ama parodisini
Fırt dergisinde çizenin Suat Yalaz
olduğunu da öğrenmiş olduk böylece.
Teşekkür ederim üstadım.