Büyükdere Boronkay (Voleybol Takımı)

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
z_EPau_J8.png

70'li yıllarda erkek voleybolunda fırtına gibi esen bir takım vardı: Büyükdere Boronkay. Eczacıbaşı ile birlikte en güçlü iki takımdan biriydi. Hatta (ben hatırlamadım ama) Nail Keçili'nin yazdığına göre Avrupa'da final oynayan ilk takımımız imiş. (link: )

Bir semt takımının bu denli başarılı olması inanılacak gibi değilse de yaşanmıştır Türkiye'de. Büyükdere Boronkay 1980 yılında ligden çekilerek tarih olmuştur.
Takım ile ilgili nostaljik bir yazı şurda:

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,758
Siyahbeyaz tek kanal TRT televizyonunda yayınlanan maçlarla Büyükdere Boronkay adı tüm belleklere kazınmıştı.
Ama sanırım semt takımı değil, Boronkay şirketler grubunun takımıydı. Eczacıbaşı gibi holding takımıydı.
Aksi olsa da gerçekten semt takımı olsaydı ne güzel olurdu değil mi?
Olmayacak duaya amin gibi bir şeydir bu:)

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Siyahbeyaz tek kanal TRT televizyonunda yayınlanan maçlarla Büyükdere Boronkay adı tüm belleklere kazınmıştı.
Ama sanırım semt takımı değil, Boronkay şirketler grubunun takımıydı. Eczacıbaşı gibi holding takımıydı.
Aksi olsa da gerçekten semt takımı olsaydı ne güzel olurdu değil mi?
Olmayacak duaya amin gibi bir şeydir bu:)

Benim bildiğim (ki verdiğim linkte de bu bilgiler var) 1946'da kurulmuş bir semt takımıdır. Kuruluş yıllarında adı Büyükdere Spor Kulübü'dür. Kuruluştan 26 yıl sonra o dönemdeki başkan (Attila Boronkay) bir öneri götürerek adını kulübün adına eklemiştir.
Belki şöyle denebilir, bir semt takımı olarak kurulmuş, daha sonra (muhtemelen maddi zorluklar nedeniyle) birilerinin kontrolüne geçmiştir.
Böyle başka örnekler de vardır. Tarsus İdman Yurdu takımı bir ara "Tarsus İdman Yurdu Erkut Spor" olmuştu.
Günümüzde de sponsorlar takımlara isimlerini ekliyorlar; Fenerbahçe Ülker gibi... Bence özellikle köklü kulüplerde doğru bir yöntem değil ama yapılıyor maalesef.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
39
43
denizci
Sağol üstadım :) ben de “Büyükdere Boronkay” ismini küçükken çok duyardım.
Bu arada; bir semt takımı daha var; BJK.
Tabii sonra büyüyor, ancak kuruluşu malum, üç büyüklerin ilki ve semt takımı.
Hala semt ruhunun yok olmadığı söylenir :d

couiw3ksncshfjvwc.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,921
İstanbul
Böyle semt kulüplerinin özel sektörden destek almadan bu derece başarılı olmaları oldukça zor. Büyük ihtimal; ilk önce semt kulübü olarak kurulmuş sonra da Boronkoyların himayesine girerek bu başarıya ulaşmışlardır. Bunu kendi semtimin kulübü Eyüpspor'dan biliyorum. Zira tarihimiz boyunca; en başarılı sezonu 80'lerin sonunda Emlak Bank Eyüpspor adını aldığımızda yaşamış ve Süper Lig'in kapısından dönerek Süperlig vizesini Bakırköyspor'a kaptırmıştık. Emlakbank Eyüpspor'a destek vermeden önce ise böyle bir başarıyı yakalamak hayalden öte bir şey değildi..

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,758
Voleybol ve basketbol branşlarıyla başlayan sponsorluk artık her alanda var. Ekonomik zorunluluktan ileri geliyor bu.
Boronkay elbette semt takımıydı. Ama Boronkay Holding desteğiyle adını tüm Türkiye'ye duyurdu. Bunu gören diğer holdingler, yapılan reklamın, harcanan paradan çok daha fazla olduğunu görünce yarışa girdiler.
Türkiye 1. Liginin bile adı kaç yıldan beri sponsorların adını taşıyor malum:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,921
İstanbul
Arşivleri tarayınca Büyükdere Boronkay'ın ne kadar büyük işler başardığını şimdi daha iyi anlıyorum. Sadece Türkiye'de değil, Avrupa kupaları'nda da bir çok başarılı maçlar çıkarmışlar... Bir semtten, Avrupa'ya.... Kesinlikle küçümsenmeyecek bir başarı...

Bu arada Türk voleybolunun dev isimlerinden Eczacıbaşı'nı yenerek şampiyon oldukları maça ait;
21 Şubat 1977 tarihli Milliyet gazetesi'ne ait bir küpürü sizlerle paylaşıyorum..

d_Jagj07.png

Son düzenleme:

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Bu nostaljik fotoğraf için teşekkür ederiz sayın Baltimora.
Eskiden gazetelerin fotoğraf altı yazıları böyle ayrıntılı olurdu, gerçekten unutmuşuz. Şimdi "karşılaşmadan bir enstantane" deyip geçiyorlar.
Bir de Büyükdere Boronkay takımındaki "Serap" adlı oyuncuyu hatırladım. " 'Serap' diye erkek ismi mi olur?" derdim hep. Gerçekten bir daha da böyle bir erkek ismine rastlamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,864
5,078

Sevgili dostlar ;

Yeri mi bilemiyeceğim ama bu voleybol takımı bu kadar güzel anlatılmış ve anılmışken . Biri de çıkıp Nazım Hikmet'in üvey oğlu olan ve yazar ve eleştirmen Memet Fuat'ın yarattığı ( diyeceğim ) "Altınyurt Voleybol Takımı" efsanesi için bir konu açıp böylesine güzel işleyebilecek mi? Düşünün gençleri bütün yoz kültürün etkisinden kurtarıp, ilk kez kızlı-erkekli ( birarada )voleybol oynatan, o dönem bir tek Küba Voleybolunda olan "Asansör" tekniği ile küt indirmeyi Türkiye'de uygulayan , benzeri yenilikleri getiren bir semt takımı idi. Halen var ve sadece voleybol değil diğer branşlarda da uğraş veriyor.

Ben konu açmasını bilmiyorum. Bilen biri bu işe el atsa inanın çok ilginç güzellikleri anmış olacağız. ( En az Büyükdere Boronkay kadar ilginç ve güzel olacağımdan kuşkum yok. )

Bu konuyu burada açan , konu üzerine yazan , katkı sağlayan tüm arkadaşlara katkılarından ve katılımlarından dolayı teşekkür ederim.

Esenlikler dilerim...

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa

Sevgili dostlar ;

Yeri mi bilemiyeceğim ama bu voleybol takımı bu kadar güzel anlatılmış ve anılmışken . Biri de çıkıp Nazım Hikmet'in üvey oğlu olan ve yazar ve eleştirmen Memet Fuat'ın yarattığı ( diyeceğim ) "Altınyurt Voleybol Takımı" efsanesi için bir konu açıp böylesine güzel işleyebilecek mi? Düşünün gençleri bütün yoz kültürün etkisinden kurtarıp, ilk kez kızlı-erkekli ( birarada )voleybol oynatan, o dönem bir tek Küba Voleybolunda olan "Asansör" tekniği ile küt indirmeyi Türkiye'de uygulayan , benzeri yenilikleri getiren bir semt takımı idi. Halen var ve sadece voleybol değil diğer branşlarda da uğraş veriyor.

Ben konu açmasını bilmiyorum. Bilen biri bu işe el atsa inanın çok ilginç güzellikleri anmış olacağız. ( En az Büyükdere Boronkay kadar ilginç ve güzel olacağımdan kuşkum yok. )

Bu konuyu burada açan , konu üzerine yazan , katkı sağlayan tüm arkadaşlara katkılarından ve katılımlarından dolayı teşekkür ederim.

Esenlikler dilerim...

Sayın dedo11,
Bahsettiğiniz takımı tanısaydım uyarınız üzerine kesinlikle katkı sunmaya çalışırdım. Ama inanın hiç bir fikrim yok. "Ben konu açmasını bilmiyorum" demişsiniz ama itibar puanınıza bakılırsa deneyimli bir kullanıcısınız. Konu açmayı öğrenmek sizin açınızdan zor olmasa gerek. Emin olun ben de son bir kaç gündür bir şeyler yazıyorum, yazdıklarıma da fotograf ekleyemiyorum.
Umarım başlığı açarsınız, biz de istifade ederiz.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,921
İstanbul
Sevgili dedo11, ilk olarak yazdığınız güzel şeyler için teşekkür ederim ama maalesef ben de bahsettiğiniz konu ile ilgili en ufak bir bilgiye sahip değilim; yalnız siz bir başlık açarsanız ben de gerekli araştırmaları yapıp katkıda bulunurum.

Son düzenleme: