Muhammed Ali Clay (1942-2016)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Amerikalı Müslüman efsane boksör Muhammed Ali maalesef yaşamını kaybetti. 74 yaşındaki eski dünya ağırsiklet boks şampiyonu; dünyanın en tanınan sporcularından birisinin olmasının yanında her türlü haksızlığa ve ayrımcılığa karşı verdiği mücadele ile gönüllerde taht kurmuştu. Kendisine Allah'tan rahmet, sevenlerine sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun....

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Muhammed Ali'nin Vietnam Savaşı'na katılmayı reddettiği konuşma;
Asker kaçağı değilim. Ne bayrağımızı yakıyorum ne de Kanada’ya kaçıyorum. Burada kalacağım. Beni hapse mi tıkmak istiyorsunuz? Olur, istediğinizi yapabilirsiniz. 400 yıldır zaten hapisteyim. Üç beş yıl daha yatacakmışım ne çıkar. Ama katillere yardım edip fakirleri öldürmek için 15,000 km’lik bir mesafe katetmeyeceğim. Ölmek istesem, burada ölürüm. Şimdi, sizinle kapışarak ölürüm. Benim düşmanım sizlersiniz. Çinliler, Vietkonglar veya Japonlar değil. Özgürlüğümü istediğim zaman bana karşı çıktınız. Hakkımı aradığımda bana karşı çıktınız. Eşitlik istediğimde bana karşı çıktınız. Benden bir yere gidip sizlerin uğruna savaşmamı mı istiyorsunuz? Ben haklarımı ve dinî özgürlüğümü elde etmeye çalışırken sizler bana Amerika’da bile destek vermediniz. Kendi memleketimizde bile beni savunmadınız.

Yumruk atmayı değil, yemeyi öğrendiğinde güçlü olacağımızı bize öğreten Muhammed Ali. Biz seni çok sevdik...
Allah rahmet eylesin

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Türkiye'de düzenli televizyon yayınları yeni başlamıştı. 1974 veya 1975 yılı olmalı. TRT televizyonu ilk kez yurt dışından yapılan bir spor müsabakasını naklen verecekti, ama bu müsabaka bizim saatimizle sabaha karşı gerçekleşiyordu. Hayatımda ilk kez o gün sabaha karşı uyandım (saat kurmuştuk). Muhammed Ali'nin boks maçıydı bu (yanlış hatırlamıyorsam Foreman'la yaptığı maçtı). Amerikalıydı ama kendimize yakın hissetmiştik onu. Bizden biri olmuştu artık. O yıldan sonra meslek icabı olarak belki binlerce uykusuz gece geçirecektim, ama siyah-beyaz ekranın karşısındaki o sabahlama bambaşkaydı. Bu efsane sporcunun, vicdan sahibi insanın ölümüne çok üzüldüm. Galiba Parkinson hastasıydı (hastalığını aldığı yumruklara bağlıyorlardı sürekli). Şimdi maçın tarihini ve rakibini filan araştıracak durumum yok. Yanıldıysam düzeltilsin.

Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849

Türkiye'de düzenli televizyon yayınları yeni başlamıştı. 1974 veya 1975 yılı olmalı. TRT televizyonu ilk kez yurt dışından yapılan bir spor müsabakasını naklen verecekti, ama bu müsabaka bizim saatimizle sabaha karşı gerçekleşiyordu. Hayatımda ilk kez o gün sabaha karşı uyandım (saat kurmuştuk). Muhammed Ali'nin boks maçıydı bu (yanlış hatırlamıyorsam Foreman'la yaptığı maçtı). Amerikalıydı ama kendimize yakın hissetmiştik onu. Bizden biri olmuştu artık. O yıldan sonra meslek icabı olarak belki binlerce uykusuz gece geçirecektim, ama siyah-beyaz ekranın karşısındaki o sabahlama bambaşkaydı. Bu efsane sporcunun, vicdan sahibi insanın ölümüne çok üzüldüm. Galiba Parkinson hastasıydı (hastalığını aldığı yumruklara bağlıyorlardı sürekli). Şimdi maçın tarihini ve rakibini filan araştıracak durumum yok. Yanıldıysam düzeltilsin.

Allah rahmet eylesin.

Gırgır Dergisinin , 3 Kasım 1974 tarihli 117. Sayısının kapağı ve aynı sayının içinden bir alıntı.

1182fxk.jpg

2agq4rb.jpg

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Los Angeles Şehrinin Yıldızlar Bulvarı, tüm dünyanın ilgi gösterdiği ve gelen turistlerin ziyaret etmeden dönmediği bir yerdir... Burada, dünyaca ünlü film, müzik ve spor yıldızlarının adını yazdıkları birer levha, bulvarın kaldırımları boyunca sıralanır... Burada bir levhaya sahip olmak, yıldızlar için büyük bir ayrıcalıktır.
Tüm yıldızlar yerde, kaldırımların üstünde yerleştirilmişlerdir. Bunun tek istisnası ünlü boksör Muhammed Ali için konulan yıldızdır; Muhammed Ali "Peygamberim Hz. Muhammed'in adını ayaklar altına koydurmam" deyip, bunda diretince organizatörler talebini kabul etmişler ve Muhammed Ali'nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre'ın duvarına asmışlardır.
Allah rahmet eylesin büyük spor yıldızı...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili scanfan'ın da anlattığı gibi gece yarıları kalkıp izlenilen ve hepimizin kahramanı olan Muhammed Ali'ye rahmet diliyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

2002'de yazılmış bir Muhammed Ali yazısı:
file

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Başsağlığı yazılarına müzikli video koyulur mu diye önce çok tereddüt ettim. Ama bu klibi koymam gerekiyor. Bu "Black Superman (Muhammad Ali)" adlı şarkıyı hatırlatmadan edemedim. İngiliz reggae grubu "Johnny Wakelin & the Kinshasa Band"in 1975 tarihli şarkısı çok meşhurdur. Aslında onun için onlarca şarkı yazılmıştı ama bu en ünlüsü. Çünkü onun bilindik sözleri olan "Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım" ("float like a butterfly, sting like a bee"), "yakala beni yakalayabilirsen", "en büyük benim" vb. şarkının da sözleri arasında geçer ve o günlerin havasını en iyi yansıtan, heyecan verici bir şarkıdır. O yıllarda Türkiye'de de herkesin dilindeydi bu şarkı. Klipte aynı zamanda onun boks maçlarından da unutulmaz sahneler yer alıyor.

"Muhammad Ali Black Superman" şarkısı

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Nihat Genç bugün odatv'de onun hakkında çok güzel yazmış.Benim beğenerek okuduğum yazılarından biri olmuş.Yazı aşağıda:

Olimpiyatlarda onlarca altın madalya almayı başaran bir çok sporcu çıktı ama hiçbir sporcu Muhammed Ali’nin bitmeyen şöhretine ulaşamadı.

Muhammed Ali ismi siyasetle sporun en çok karıştığı iç içe girdiği bir büyük ‘başkaldırı’ hikayesi.

Siyah öfkenin isyanın adı.

Vietnamlılar bana bir kötülük yapmadı deyip savaşa karşı çıktı ve en verimli çağında hapse atıldı.

Ezilen aşağılanan yasaklar konulan siyahların ve insanlığın sözcüsü oldu.

Muhammed Ali’den sonra beyaz adamın tarihi Ali’den önce Ali’den sonra diye ikiye ayrılır.

Beyaz adamı büyük bir endişeye sürükledi.

Her sözünü her maçını dünyanın en büyük ‘olayı’ haline getirmeyi başardı, popülaritesi Amerikan başkanlarını dahi sollayıp geçti.

Yorulmadı susmadı korkmadı yılmadı adım adım basamak basamak siyah adamın zincirlerini kırdı ve Amerikan tarihine siyah yumruğuyla damgasını vurdu.

Siyah gururundan zerre taviz vermedi.

Alaycı sözleriyle dünyanın ezilen bütün halklarının kalbi sesi sözcüsü yumruğu oldu.

Tüm tarihler içinde dünyalıların bu kadar yürekten sevdiği başka bir sporcu olmadı.

Hiç sarsılmayacak hiç geri adım atmayacak sanılan beyaz adamı yumruklarıyla sendeletti, mücadeleden kavgadan hiç kaçmadı, yumruklarıyla beyaz adamın ruhunu törpüledi.

74 yaşında öldüğü bugün, Muhammed Ali’nin hikayesini zaferlerini devrimini dünyanın bütün televizyonlarında beyaz adamlar hayranlıkla anlatıyor!

Amerika’yı değiştiren adam yasaları değiştiren adam siyahlara karşı beyaz adamın önyargılarını delik deşip eden adam!

Muhammed Ali, mükemmel bir öfke!

Efendisini efendisinin çiftliğinde döven buz gibi bir öfke!

Bugün, şimdi, zihniyetleri çoktan değiştirdi ve aynı beyaz adamın malikanesinde saygıyla tantanayla hayranlıkla ağırlanan, siyah adamın gururlu bayrağı!

Gelmiş geçmiş tarihler böyle neşeli böyle eğlenceli böyle sevimli ve siyahı, böyle parlak görmedi.

Öyle bir sporcu ki şöhreti çağımızın en büyük siyahi liderleri Martın Luther King, Malcom X ve Mandele’yi dahi aştı.

Ve Muhammed Ali’nin hayatı insanlığın büyük dehaları büyük devrimleri gibi gururla anlatılan ‘unutulmazlar’ arasında bir baş yapıt oluverdi.

Muhammed Ali, Amerika denilen savaş makinesi emperyalist bir dünya canavarını dize getiren siyah kölelerin ve hepimizin: Kahramanı.

Adını hiç unutmadığımız adı hep kalbimizde bir kahraman!

Kibirlenen böbürlenen küstah efendilerin kırbaçlarını parçalayan bir kahraman!

Yumruklarıyla Amerika’yı ‘aydınlatan’ bir kahraman!

Yumruklarıyla Amerika’ya eşitliği insan kardeşliğini öğreten bir kahraman!

Yumruklarıyla bir ülkenin kaderini değiştiren bir adam!

Büyük İnsanlık’ın kahramanı Muhammed Ali!

Sen bizim öfkemiz sen bizim cesaretimiz sen bizim hayalimiz sen bizim efendi emperyalist beyaz adama karşı en gururlu en parlak cevabımız oldun!

Kendini dünyanın merkezi görenlere karşı savaş verenlerin yorulmaz susmaz savaşçısı!

Bu son gününde bir daha duymanı isterim, bu taraflarda seni HERKES AMA HERKES, HALA DOLU DİZGİN, HALA 70’li YILLARDAKİ GİBİ HAYRANLIKLA ÇOK SEVİYOR!

Boks gibi çok sert bir sporla insanlığın kalbini incelten büyük kahraman, rahat uyu!

Otobüste bile oturması yasak olan siyahların Amerika'nın en büyük koltuğuna siyahlara başkanlık yolunu açan büyük kahraman!

Nihat Genç
Bazen bir insan bu dünya da eğer haklıysa çok şey yapar.İz bırakan ender insanlardan birisi muhammed ali Allah onu cennette peygamberlerle komşu eylesin.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Sabaha karşı da olsa maçlarını kaçırmadığımız
ve daima bizden biri olarak gördüğümüz,
maçlarını kazanmasını gönülden arzu ettiğimiz
gelmiş geçmiş en büyük ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali için Allah (CC) ten rahmet diliyorum.
Toprağı bol olsun...

52308R.gif

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
“Ben sporcunun zeki, çevik, ahlaklısını ve
aynı zamanda dindar olanını severim”.
Allah Rahmet Eylesin Seni,
Mekanın Cennet Olsun Muhammed Ali...

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
"Boks"u hiç bir zaman bir spor dalı olarak kabul etmesem de Muhammed Ali benim gönlümde "boks"dan daha çok insanlığı ve dürüstlüğü ile yer etmiştir.

Huzur içinde yat Muhammed Ali...

İsmin unutulmayanlar arasında...

GokhanCervatoglu

Yeni Üye
3 Nis 2016
10
55
Altunizade, İstanbul
Muhammed Ali sen önce muzip şakalarınla sonra bileğinle döverdin rakiplerini. Eminim aslında demir yumruğunla nakavt ettiğin rakiplerin, sporcu ahlakın ve etik değerlerle bezenmiş yaşantında seni sevdiler ve onlara aslında kadife bir dokunuşla selam ve saygılarını sunmuş oldun...

Allah rahmet eylesin...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Dostlar çok güzel yorumlarda bulunmuşlar; zevkle okudum tümünü.
Muhammed Ali'nin maçları Türkiye saatiyle sabaha karşı olurdu; sahura kalkar gibi kalkılırdı maç için.
Orhan Ayhan resmi spikerdi. Sesi hâlâ kulaklarımdadır.
Muhammed Ali hakkında söylenecek her şey eksik kalır.
Allah rahmet etsin.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,953
Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.Ezilenlerin sesi oldu,kalbimizde taht kurdu.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Keşke insanlar herkesi, beni sevdikleri gibi sevselerdi.
Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.."
Muhammed Ali Clay

(17 Ocak 1942 - 03 Haziran 2016)

file

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
23 Haziran 1976 (Sayı 28) tarihli 'Çarşaf' dergisi Muhammed Ali Clay ile Zeki Müren'i kapakta buluşturmuşlar. :) Her ikisinin de ruhları şad olsun.

Muhammed-Ali-ar-af-23-Haziran-1976-Say-28.png

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

q13hvpy.jpg

Cassius Clay, Beatles'a Karşı: Yıl 1964. "The Beatles" grubu bir show programına katılmak üzere İngiltere'den ABD'ye yeni gelmiş. Clay de Sony Liston'a karşı ünvan maçına çıkacak. Her iki taraf da çok tanınıyorlar ama henüz şöhretlerinin zirvesine erişmemişler. Fotoğrafçılara tam da önceden tasarlanmamış bu pozu verdiler: Ali, John, Paul, George ve Ringo'yu aynı anda tıpkı domino taşları gibi deviriyor(!).

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

q13hvpy.jpg

Cassius Clay, Beatles'a Karşı: Yıl 1964. "The Beatles" grubu bir show programına katılmak üzere İngiltere'den ABD'ye yeni gelmiş. Clay de Sony Liston'a karşı ünvan maçına çıkacak. Her iki taraf da çok tanınıyorlar ama henüz şöhretlerinin zirvesine erişmemişler. Fotoğrafçılara tam da önceden tasarlanmamış bu pozu verdiler: Ali, John, Paul, George ve Ringo'yu aynı anda tıpkı domino taşları gibi deviriyor(!).

Bu foto çekimine kadar, daha önce her iki taraf da hiç bir araya gelmemişler. Rivayet odur ki; Muhammed Ali foto çekimine geç kalmış ve Beatles üyeleri bu duruma çok sinirlenerek odadaki dolapları yumruklayıp orayı terk etmeye kalkmışlar, lakin gazetecilerin zorlamasıyla biraz daha odada beklemişler ve odayı tam terk ederlerken Muhammed Ali Clay gelmiş. Lakin çekimler bu yüzden çok donuk ve keyifsiz geçmiş. Bu kıymetli paylaşımınız için teşekkürler Sevgili Scanfan. Birbirinden ilginç ve kaliteli paylaşımlarınızla daima diyarımızın her bölgesine ayrı bir renk katıyorsunuz. Sevgi ve saygılarımla...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
22 Şubat 1978 (Sayı 9) tarihli 'Çarşaf' mizah dergisi; 15 Şubat 1978'de Muhammed Ali Clay ile Leon Spinks arasında Las Vegas'da oynanan Dünya ağır siklet boks müsabakası ile ilgili bir karikatür yayınlamış.

ar-af-22-ubat-1978-Say-9-Muhammed-Ali.png