Ferdi Tayfur..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
50304516606_77665b09f8_o_d.png

15 Kasım 1945 doğumlu Ferdi Tayfur Turanbayburt ya da bilinen adıyla Ferdi Tayfur, Türk ses sanatçısı, besteci, söz yazarı ve sinema oyuncusudur. Toplamda dokuz defa Altın Plak Ödülü kazanan sanatçı sinema filmlerinde de yer alan kendi yazdığı şarkılarla ünlenmiştir. Burada zaman zaman kendisiyle ilgili paylaşımlarda bulunacağım..

50304671122_49aa10b840_o_d.png

Ferdi Baba'dan 1990 çıkışlı "Hoşçakal Leyla" ile açılışı yapalım.
www.youtube.com/watch?v=RuUy_BbcfUo
Selamlar
Lami Tiryaki

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ferdi Tayfur - Sen de mi Leyla (1983)

Akşam akşam iyi gitti. Teşekkürler üstadım. Ben de bir kaç saattir Orhan Gencebay takılıyordum.
Bir foruma göz atayım deyince, karşıma bu güzel eser çıktı. Demek ki bu akşam efkarlanmak kaderimizde varmış. :)

Bu arada ben de; gene Ferdi abimize ait bir başka "Leyla" şarkısını paylaşıyorum.
"Sen de mi Leyla" ; 1983 yılına ait olup, albümle aynı adı taşımaktadır.
Sevgi ve saygı ile..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Bu adamın hayatında iz bırakmış bir Leyla var kesin!
1979 tarihli Yuvasız Kuşlar albümünün A yüzünün 5. şarkısının adı da Leyla'dır;

www.youtube.com/watch?v=09pIvTCob6U

Boynu Bükük Şarkılarım'daki parçalar yeniden yorumlanmış halleridir. Açıkçası Mançoloji misali orijinal plak yorumlarını aratırlar. Orijinal plak yorumlarındaki müzik hem daha zengindir hem daha güçlüdür. Tabii bir de babanın sesinin 10 yaş genç olduğunu da hesaba katmak lazım. Sen demi Leyla deyince aklıma aynı adlı filmdeki Güngör Bayrak gelir. Vakti zamanında hiç unutmam hem bu filmi hem de Bir Damla Ateş filmini Urfa'da kocaman salonu olan bir sinemada ayakta zor yer bulup izlemiştik(şimdilerde hangi filmi ayakta izlemeye razı olur insanlar acaba?!). Plakta ayrıca Can Bırakmadın ve Seni Dilendim gibi iki süper parça daha vardır.

Bu yeniden yorumlama olayının bir de tersi durumu vardır. Baba'nın "Canına Okuyacağım" dahil tüm uzun çalarları Türküola tarafından Almanya için yeniden yorumlanmıştır. Türküola versiyonlarının hem müzikleri daha zengin, hem yorumlar çok daha güçlü hem de ilave ezgiler vardır, ki tadına doyum olmaz. Mesela Kurtuldum(ki Ferdi Tayfur'un bence gelmiş geçmiş en kapsamlı ve nitelikli eseridir)'un yerli versiyonuyla Türküola versiyonu yorum farkının dışında zihinde bıraktığı lezzet itibariyle de çok farklıdır. Üstatlar Almanya'daki gurbetçilerimiz için çok daha fazla çalışmışlar :9 Ne yazıkki Canına Okuyacağım'dan sonra uzunçalar devri bitmiş CD devri başlamıştır. Şimdilerde sıfır piyasada sadece CD'ler bulunmakta ve onlar da malumunuz üzere insanı dinlediği müzikten nefret ettirir bir doğaya sahiptir.

Ben bu muhabbete nereden geldim yahu?.. Ha, tamam, Leyla. Tabii...

Selamlar
Lami Tiryaki

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
İyi ki doğdun Ferdi Tayfur!.. (15 Kasım 1945)

50303837623_124d544b03_o_d.png

"69'cu yaşın kutlu olsun, nice yıllara üstad."

Selamlar
Lami Tiryaki

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Memleket icabı biz çocukken sıkı birer orhancıydık, hatta ferdinin bir Samsun konseri vardı, adam geldiğine pişman etmiştik... Ama şimdi geriye dönüp baktığımda yaptığımızın en yumuşak tabiri ile ilkellikten başka bir şey olmadığını görüyorum... Eskilerin her biri hala yerleri doldurulamayan değerler. Ben de dileklerine katılıyor emmioğluna uzun ömürler diliyorum.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
1984-85'lerde sinemada bol arabeskli fimlerini seyrederdim.Fakat sinema saat 14.15 de başlardı.Ben ise 2 saat önceden sinema önüne gider yere tezgah açan Teksas Tommiksçi elemandan para ile kitap okurdum.Bir defasında kitabı bitiremeyince kargaşalıktan faydalanıp eve götürmüştüm ve elemandan epey fırça yemiştim.Ben de savunma amaçlı yedik mi ulan kitabı gibi bir laf etmiştim :) Bu arada Ferdi'ye uzun ömürler..

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,642
Memleket icabı biz çocukken sıkı birer orhancıydık, hatta ferdinin bir Samsun konseri vardı, adam geldiğine pişman etmiştik... Ama şimdi geriye dönüp baktığımda yaptığımızın en yumuşak tabiri ile ilkellikten başka bir şey olmadığını görüyorum... Eskilerin her biri hala yerleri doldurulamayan değerler. Ben de dileklerine katılıyor emmioğluna uzun ömürler diliyorum.

Hemşeri fanatikliğinden değil ama saçı uzun olduğundan

Barış Manço 'nun, Urfa'ya konsere geldiğinde saçlarını kesmeye kalkışmıştı kimileri

Cehaletten, kendisi gibi olmayanı linç etme fanatikliğinden

Ferdi Tayfur'a uzun ve sağlıklı ömür diliyorum

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Her ne kadar Orhan Gencebay hayranı olsam da; Ferdi Tayfur'un da beğendiğim çok sayıda şarkısı vardır. Mesela paylaşmış olduğunuz parçanın ait olduğu "Canına okuyacağım" albümü, bunlardan birçoğunu barındırır. Albümde sırasıyla beğendiğim şarkılar; "Anne duy sesimi", "Ah bir çocuk olsaydım", "Elveda mutluluklar", "Canına okuyacağım" ve "Bugün sen" sayılabilir... Bu güzel paylaşım için teşekkürler sevgili büyüğüm...

Ferdi Tayfur - Anne duy sesimi
www.youtube.com/watch?v=4P_f482ZpMY

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Her ne kadar Orhan Gencebay hayranı olsam da; Ferdi Tayfur'un da beğendiğim çok sayıda şarkısı vardır. Mesela paylaşmış olduğunuz parçanın ait olduğu "Canına okuyacağım" albümü, bunlardan birçoğunu barındırır. Albümde sırasıyla beğendiğim şarkılar; "Anne duy sesimi", "Ah bir çocuk olsaydım", "Elveda mutluluklar", "Canına okuyacağım" ve "Bugün sen" sayılabilir... Bu güzel paylaşım için teşekkürler sevgili büyüğüm...

Ferdi Tayfur - Anne duy sesimi
www.youtube.com/watch?v=4P_f482ZpMY

Baltimora kardeşime ben de katılıyorum bu hususta, benim de Ferdi Tayfur'un en sevdiğim albümüdür... Ve ''Ah bir çocuk olsaydım'' ile ''Bugün sen'' bende en çok iz bırakan iki şarkıdır bu albümde...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çeşitli dergilerden Ferdi Tayfur Karikatürleri:

Curcuna (29 Aralık 1980 Sayı 4)
50303849178_849bf2d7d4_o_d.png

Curcuna (29 Aralık 1980 Sayı 4)
50304537796_68d5081a4d_o_d.png

Fırt (30 Aralık 1980 Sayı 251)
50303855488_4e8d57ba62_h_d.jpg

Gırgır (27 Temmuz 1980 Sayı 416)
50303857353_6402d4392e_k_d.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Türkiye'nin bir de dublaj sanatçısı "Ferdi Tayfur"u vardı, 1958'de vefat etmişti. Bu efsane sanatçı aynı zamanda film yönetmeni ve aktördü. "Bir Millet Uyanıyor" (1932) dan başlayarak birçok Türk filminde oynadı, bazılarını yönetti, ama asıl "seslendirme" sanatçısı olarak ünlenmişti. Ben "Lorel-Hardi" seslendirmelerini hatırlıyorum, TRT'nin ilk yıllarında TV'de gösterilirdi, her ikisini de o seslendirirdi galiba, bu ikiliyi çok tuhaf bir aksanla seslendirirdi, devrik cümleler, acayip vurgulamalar filan. Tabii bunu bilerek yapıyordu ve hakikaten filmlerin komedi unsuru tavan yapıyordu onun seslendirmesiyle. Son yıllarda haber spikerliği ayağa düştüğü için, özel TV kanallarındaki bazı meslekten olmayan (eğitim almamış) acemi spikerler, vurgulamada ve telaffuzda hata yaptıklarında hemen Ferdi Tayfur'un Lorel-Hardi seslendirmeleri aklıma geliyor, gerçekten tıpkı onun gibi konuşuyorlar bazen! "Ferdi Tayfur"un kızkardeşi "Adalet Cimcoz" da kendisi gibi dublaj sanatçısıydı. Türkân Şoray'dan Belgin Doruk'a ve Muhterem Nur'dan, Sezer Sezin, Fatma Girik ve Filiz Akın'a kadar Yeşilçam'ın tüm kadın oyuncularını da o seslendirmişti. O da 1970'te vefat etti. Bu ikisine ayrı bir başlık açılması gerekir, burada anlatmakla bitirilemez.

Ferdi Tayfur deyince bir de Ata Demirer'in "Tek Kişilik Dev Kadro" adlı stand-up gösterisindeki Ferdi Tayfur (şarkıcı olan) taklidi aklıma gelir: Sözde Yunan TV'si Ferdi Tayfurun bir filmini yayınlamak üzere satın almış ve filme Yunanca dublaj yapmışlar. Malum bu filmler acıklı ve ağlamalı olduğu için Ata Demirer sözde Yunanca (belki gerçek belki de uydurma bir Yunancayla) Ferdi Tayfur'yu seslendiriyordu. Video klibini bulamadım şimdi.

Bir Küçük anı da (kimden/nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama) şarkıcı Ferdi Tayfur'un henüz şarkıcı olarak hiç tanınmadığı çok eski zamanlara ait. Ferdi Tayfur, Ferhan Şensoy'un tiyatrosunun kulisine mi gelmiş iş görüşmesi için, öyle bir şey. "Ben Ferdi Tayfur" diye kendini tanıtınca şok olmuşlar ve ister istemez gülümsemişler, zira o zaman bir tiyatrocuya Ferdi Tayfur denince bir tek Ferdi Tayfur aklına gelir, o da dublajcı olanı.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Ahmet Kaya da Ferdi Tayfur un bir ara saz ekibinde çalmıştı.Ata Demirer le senaryo polemiği olmuştu Berlin Kaplan ı konusunda kim haklı bilmiyorum ama Ferdi Tayfur haklıydı bence.Kendine has çizgisi ile çok sevdiğimiz şarkılara imza atmıştır.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Eskiden Gülhane Parkı'nda halk konserleri olurdu.
Bunlardan birinde (1990'ların başları?) Ferdi Tayfur dinlemek için insanların ağaçlardan sarktığını bilirim.
Çok büyük bir kalabalıktı gerçekten.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Son Sabah, Elenor Plak'tan Son Ferdi Tayfur Bombası

Elenor Plak, Ferdi Tayfur 33'lük (LP) plaklarını yeniden basmaya devam ediyor. "...sırayla" diyecektim ama 1980 tarihli Yuvasız Kuşlar'ı 1979 tarihli Son Sabah'tan önce piyasaya verdiği için sırayla diyemedim. Mart 2018 tarihi itibariyle 1979 tarihli Son Sabah plağı da-yeniden-piyasaya verilmiş durumda.

Ferdi Tayfur Son Sabah/Elenor Plak uzun çaları bu hafta elime geçti. Ferdi Tayfur Elenor albümlerinin orijinallerinin tamamı bende var ve yeni baskılarını da yedek olarak alıyorum. Ferdi Tayfur’77’den bu yana tüm albümlerin orijinal kayıtlarından yapıldığı beyan ediliyor. Gerçekten öyle midir bilmiyorum. Ancak kayıtlar güzel, keyifle dinleniyor. CD’den kayıtlı plaklardaki o rahatsız edici “yavanlık” pek yok. Şarkıları orijinal kayıtlarıyla karşılaştırdım süreleri ve detayları eşleşiyor(bu konuda fecaat bir uygulama: Elenor Plaktan yayınlanan Nisan Yağmuru isimli CD’deki Nisan Yağmuru parçasının ara müziğinin yarısı “kesik”). Ancak yine de bazı detaylar insanı düşündürüyor. Mesela Yüreğimde Yara Var parçasının finalindeki elektro bağlama kısmı, eski versiyonda çift hoparlörün ikisinden aynı anda duyulurken, yeni versiyonda tek hoparlörden ve daha baskın bir şekilde geliyor. Uzman bir arkadaş yorumlarsa daha iyi olur tabii. Eski versiyonda her bir yüzde 6 şarkı o kadar çok yer kaplıyor ki şarkı aralarını görmek zor. Yeni versiyonda ise şarkı araları hepsinde gayet net görünüyor. Daha az alana şarkıları nasıl sığdırmışlar diye düşünüyür insan tabii.

Kapakların orijinallerinin kullanılması çok güzel. Ferdi Tayfur’77’deki aşırı parlak fotoshop detayları sonraki kapaklarda giderilmiş. Hatta Son Sabah’ın kapağı orijinaline göre daha doğal bir görüntüye sahip bence. Orijinal kapak künyesinde yapımcı Atilla Alpsakarya görünürken, yenisinde Muheşem Candan ismi yer alıyor. Şarkı isimleri eski versiyonda açılır kapağın iç kısmında yer alırken, yeni versiyonda ilaveten açılır kapağın dış tarafına da yazmışlar. Eski kapağın iç kısmında küçük bir Ferdi Tayfur resmi vardır. Bunu poster olarak vermişlerdi(ben maalesef bu posteri bir arkadaşıma hediye etme gafletinde bulunmuştum!). Yeni kapağın iç kısmında bu fotoğraf yok. İçinde de poster hediyesi yok. Maalesef.

İlginç bir başka detay, yeni albümde şarkı sıralamaları değişmiş. Yeni baskı albümlerde bu ilk defa oluyor. İyi de olmuş aslında. Yüreğimde Yara Var gibi efsane bir parça, 5. sıraya konur mu yahu?.. Neyse yeni versiyonda A2-ikinci sırada yer alıyor. Ancak plak üzerindeki etikette parça sıralamaları eski versiyona göre yazılmış(kapakta sorun yok her şey yerli yerinde). Bu da kafa karıştırıyor. Plak göbeğindeki sıralama eski baskı versiyona göre arkadaşlar. Baskı sonrasında farketmiş olabilirler ama yeniden basmaya gerek görmemişler sanırım.

Sonuçta Elenor Plak, gençliğimin plaklarını yeniden “mağazalarda bulundurarak” bize müthiş bir nostalji yaşatıyor. Sırf bu sebeple bile müteşekkür olunacak işler bunlar. 90’ların sonunda böyle bir durum olacak deseler masal anlatılıyor sanırdık. Ne mutluluk!...

Şimdi Elenor’dan bir isteğimiz var. Ferdi Tayfur(ve diğer sanatçıların) 33’lüklere okunmamış 45’liklerde kalmış parçaları da var. Mesela Ferdi Tayfur’un 9 adet Elenor 45’liği mevcut. Bunları da mümkünse 45’lik, değilse iki adet LP şeklinde istiyoruz. O zaman tadından yenmez olur. Yoksa bir şeyler eksik kalacak. Derbeder olmadan, Yağmur Gözyaşım olmadan Elenor Ferdi Tayfur koleksiyonu olamaz.

Selamlar
Lami Tiryaki

jeriko67

Süper Üye
28 Kas 2015
125
377
Şarap gibi bu şarkılar, yıllandıkça bir başka güzel oluyor..

Nasıl ki yeni yorumlar eskilerin tadını vermiyorsa, yeni çizim çizgi romanlar hatta Zagor bile zamanın tadını vermiyor.. NET!..

maradona86

Yeni Üye
28 Eki 2018
1
4
İnsan Sevince (1981)'de Leyla diye bir şarkı yoktur Hocam. Dediğiniz Leyla, 1979 tarihli Yuvasız Kuşlar albümündedir. Ayrıca Türküola için yeniden yorumlama söz konusu değildir. Stüdyodaki farklı okumalardır asıl mesele. Yapım şirketi Ferdifon'dur. Türküola neticede dağıtım şirketi. Bu stüdyo okumalarını alır, Almanya'da basar. Türkiye'de az biraz daha geç basılır albüm. Bize denk gelen de albümdeki son rütuşlanmış okumalardır. İşte Alman ve Türk versiyonlarındaki farklı okumaların nedeni budur. 90'ların ortalarına kadar bu udurm böyle devam etti. Sonra iki ülkede de aynı anda yayınlanmaya başladı albümler. Şimdi Almanya'da yaşamış olanlar da büyük ihtimalle diyecekler ki Türkiye versiyonları ne kadar da güzelmiş. Çünkü onlar da yıllarca Türkiye versiyonlarını dinlememişler. Türküola Kurtuldum ile Ferdifon Kurtuldum arasında hiçbir fark yoktur. Zira Ferdifon Kurtuldum'un ilk baskıları (kaset baskıları için söylüyorum) tam ve kesintisizdir.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
İnsan Sevince (1981)'de Leyla diye bir şarkı yoktur Hocam. Dediğiniz Leyla, 1979 tarihli Yuvasız Kuşlar albümündedir. Ayrıca Türküola için yeniden yorumlama söz konusu değildir. Stüdyodaki farklı okumalardır asıl mesele. Yapım şirketi Ferdifon'dur. Türküola neticede dağıtım şirketi. Bu stüdyo okumalarını alır, Almanya'da basar. Türkiye'de az biraz daha geç basılır albüm. Bize denk gelen de albümdeki son rütuşlanmış okumalardır. İşte Alman ve Türk versiyonlarındaki farklı okumaların nedeni budur. 90'ların ortalarına kadar bu udurm böyle devam etti. Sonra iki ülkede de aynı anda yayınlanmaya başladı albümler. Şimdi Almanya'da yaşamış olanlar da büyük ihtimalle diyecekler ki Türkiye versiyonları ne kadar da güzelmiş. Çünkü onlar da yıllarca Türkiye versiyonlarını dinlememişler. Türküola Kurtuldum ile Ferdifon Kurtuldum arasında hiçbir fark yoktur. Zira Ferdifon Kurtuldum'un ilk baskıları (kaset baskıları için söylüyorum) tam ve kesintisizdir.

Doğru yahu. Koskoca Yuvasız Kuşlar albümünü İnsan Sevince yapmışız, düzelttim. Bilgi ve uyarı için teşekkürler maradona86 hocam. Ancak Türküola konusu o kadar basit değil bence. Sallanır Eller Mendiller'di galiba, bir kaç dakika süren fazladan bir giriş bölümü var. Akşam Güneşi isimli albümündeki şarkıların tamamının orkestrasyonu farklı. Daha doğrusu orkestra yerine telli çalgılarla idare etmiş. Bu da olumsuz bir örnek tabii. Bir de kapaklar genellikle zarf olup, açılır kapağa hiç tenezzül etmemiş gibiler. Canına Okuyacağım parçasının girişindeki elektronik ezginin bir kısmı yerli baskıda yok. Sonuçta artısı eksisi vardır ama gerek kayıt kalitesi, gerek müzikal yorumlardaki farklılıklar bir Türküola efsanesi oluşturmuş durumda. Şimdi aklıma geldi, Sen de mi Leyla'nın giriş kısmı da farklı. E şarkı sadece sözlerin yorumundan oluşmuyor ki. Müzik kısmı farklılaşınca bambaşka bir şey oluyor. Bize de iki versiyonun koleksiyonunu birden yapmak düşüyor. İki tat, iki güzellik.

Bu arada benim yüklediğim videolar uçmuş. Video ve resimleri zaman zaman kontrol etmek lazım sanırım.

Selamlar
Lami

Son düzenleme:

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
"Ferdi Tayfur ve Leyla mı?" dediniz..
O zaman "Yuvasız Kuşlar" filminin afişini de görmeden olmaz, değil mi??... :d

yuvasiz_kuslar_1979.jpg