Ünlü gitarist Paco de Lucía öldü!..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
***Sitenin çökmesi nedeniyle kaybolan mesajı tekrar yüklüyorum.***

"Paco de Lucía" öldü
(21 Aralık 1947 – 25 Şubat 2014)

Flamenco müziğinin en önemli temsilcisi, Endülüs doğumlu ünlü İspanyol gitarist, besteci "Paco de Lucía" Meksika'da geçirdiği kalp krizi sonucunda öldü. Paco de Lucía, Flamenco'ya yeni bir tarz kazandırmış, flamenco müziğini caz ve klasik müzikle de harmanlamayı başarmıştı. "Paco de Lucía"nın, Al Di Meola, John McLaughlin ve Chick Corea gibi devlerle ortak çalışmaları olmuş, birlikte konserler de vermişlerdi. Türkiye'de de konserleri olmuştu.

66 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü gitarist Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde konserler vermişti. Flamenko’nun efsane ismi, dünyaca ünlü İspanyol Paco de Lucia Meksika’da tatildeyken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 66 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü gitarist Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde konserler vermişti. 1969 yılında kaydettiği “Fantasia Flamenca” albümüyle kendi tarzını ortaya koyan İspanyol sanatçı, 1973 yılında kendisini dünyaca ünlü hale getiren ilk önemli şarkısı “Entre dos Aguas”ı çıkartmıştı. Caz saksafon ustası Pedro Iturralde ile yakaladığı caz açılımlarının ardından piyanist Chick Corea ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda da flamenkoda yepyeni bir sayfa açan Paco de Lucia; John Mc Laughlin, Larry Coryell ve Al Di Meola gibi caz dünyasının ünlü isimleriyle birlikte konserler gerçekleştirdi. Paco de Lucia, gitarın teknik ve müzikal sınırlarını zorlayan Flamenko anlayışıyla yeni nesil sanatçıların duayeni kabul ediliyordu. Ünlü sanatçı, uluslararası yoğun konserleri nedeni ile dostlarına söylediği bir vasiyette “Ben dünyanın neresinde ölürsem öleyim beni mutlaka Endülüs topraklarına gömün” söylemişti. İspanya’nın Cadiz kentine bağlı Algaciras doğumlu olan Paco de Lucia’nın na’şının bu hafta içinde Meksika’dan İspanya’ya getirilmesi bekleniyor. (alıntıdır)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Dinlerken aklıma Gipsy Kings grubu geldi..

Bilmediğim ama bilinmesi gereken bir sanatçıymış.

Toprağı bol olsun, huzur içinde yatsın...