Pete Seeger (1919-2014)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Pete Seeger (1919-2014)
Amerikalı folk sanatçısı, protest müziğin efsane ismi, aktivist Pete Seeger 27 Ocak 2014'te 94 yaşındayken öldü, 1919 doğumluydu. Pete Seeger 1939'dan ölümüne kadar tam 75 yıl faal oldu, ancak protest müzik denince önce 1960'lar akla gelir. Haberi bugün sadece 5 gazete ilk sayfalarından görmüş. Bu gazetelerin haberlerinden alıntılarla Youtube'dan Seeger'ın şarkılarından yapılmış bir derlemenin yer aldığı klibi burada paylaşıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Daha şu an haberim oluyor, kronik Pete Seeger hastası oldum hep, müthiş üzüldüm, Birleşik Amerika hükümetinin; düşüncelerinden dolayı, ömrü boyunca kara listeye aldığı, kendi vatandaşlarından biriydi, olağanüstü sanatının yanında; büyük bir aydındı da, ışıklar içinde yatsın, gerçekten çok üzüldüm.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler sevgili Scanfan. Bu arada ABD'li Barış gönüllüsü aktivist Rachel Corrie de, Nazım Hikmet'in bu şiirindeki "Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler." dizesini kendisinin yazdığını; belki bilerek belki de bilmeyerek söyleyip, tüm dünyaya güzel bir mesaj vermişti. Her ikisinin de ortak yanı son derece humanist olup, dünya barışını sonuna kadar savunmaktı. Hem de canlarını pahasına!... Her ikisinin de toprağı bol olsun, huzur içinde yatsınlar..

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Bir kaç marjinal kanal hariç; hemen hemen tüm kanallar tarafından gösterilmemesini sağladı yıllarca Cumhuriyetçiler.. Demokrat Obama'nın seçim propagandasına çok destek verdi, aşağıdaki video o günlerden. Hep kara listedeydi kendisi, hep kendi ülkesinde sürgündü..