70'lerin "Disko Kraliçesi" Donna Summer..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
IJui_Seb.jpg

Donna Summer, 70'lerin "Disko Kraliçesi" ünvanlı, grammy ödüllü, disco-pop şarkıcısıdır. Hot Stuff, Melody Of Love, Love To Love You Baby, Could It Be Magic, Feel Love, Last Dance, Heaven Knows Brooklyn Dreams, Bad Girls, No More Tears, On The Radio, Love is in control, She Works Hard For The Money, This Time I Know It's For Real en ünlü şarkılarıdır.

Kendisini maalesef 21 Mayıs 2012 tarihinde kanser hastalığından kaybettik. Toprağı bol olsun..

Ben açılış parçası olarak 1979 tarihli Hot Stuff şarkısını seçtim..

Son düzenleme:

KHANN

Kıdemli Üye
19 Ara 2012
126
277
Günümüzde her şey çabuk tüketiliyor..."This time I know its for real" gibi akılda kalıcı, melodik, insanı neşelendiren bir parça yapsınlar da görelim... Parça buram buram seksenler kokar... Çok güzeldir, üst üste dinlenebilir... Büyük bir fanı değilim ama severim Donna Summer'ı , erken gidenlerden o da Whitney gibi... Üzüldüm tekrar.. Rest in peace..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Donna Summer - I feel love (1977)

Donna Summer'ın güzel sesinin yanında, mükemmel synthetic alt yapısıyla günümüzdeki elektronik parçalarla boy ölçüşebilecek düzeyde, döneminin çok ötesinden enfes bir parça.. Bu arada sene 1977..
www.youtube.com/watch?v=RGeY2a3bacA

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Arşivimde bir çok 45'liği olan Donna Summer, çok güçlü bir ses'e sahip olup ses'ini disco parçalarda çok iyi kullanabilen ender sanatçılardan biriydi. :( Kariyerine benim de çok sevdiğim müzik türleri olan "Funky ve Country" ile başladı ve çok sonra tüm dünyanın tanıyacağı bir "Disco Kraliçesi"ne dönüştü.

Donna Summer ilk plakları bir Hollanda şirketi olan "Groovy"den çıkmaktaydı... İlk plağı (Lady of the night /1974) ile çok büyük sükse yaptı. Çok hoş ve dönemin sound'unu oldukça iyi yansıtan bir parçaydı, işte Lady of the night... Daha sonra plak firmasını değiştirip "Casablanca Records"a geçti ve funk/disco türü denemeler yaptı. Sevgili Baltimora'in yukarıda verdiği "I Feel Love" isimli parça Donna Summer'ın Disco denemelerinden biridir ve sözleri de kendisine aitdir. Funk'da da başarılı olmuştur, örneğin "Once Upon A Time..." isimli parça Amerika'da biraz daha tanınmasını sağlamıştır... (2 versiyonu vardır slow ve funk ve ikisi de muhteşemdir!) Funk versiyonu için Tüm bu gelişmeler Donna Summer için yetersizdi lakin rakipler çok güçlüydü, karşısında bir Gloria Gaynor ekolü vardı ve o da kendi ekolünü yaratmalıydı; ve 1979'da Bad Girls patladı. Bu "Casablanca Records"dan çıkardığı son plakdı! Daha sonra Mercury Record ve rahmetli Arif Mardin'in şirketi Atlantic Record'la bir çok çalışması oldu. (Bana göre "Bad Girls" bir funk parçasıdır!)

Şimdi gelin bu parçayı 2009'da onur konuğu olduğu bir konserde izleyelim... "Bad Girls" (Daha sonra Hot Stuff başlayacak...)

Ve tabii ki benim için yeri ayrı olan "She works hard for the money" adlı parçası müthiştir. Hayatımda ilk kez bir disco parçanın sözlerini bu kadar anlamlı buluyorum! Parçanın disco olduğuna bakmayın bir dram'ı anlatıyor. İşci sınıfını oldukça güzel dile getiren bir parçadır! Şimdi 1983 yılındayız. İşte Donna Summer!
www.youtube.com/watch?v=Mwzxn-1eIJ0
Huzur içinde yat Donna Summer, ismin unutulmayanlar arasında...​

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bugün Donna Summer'ı kaybedişimizin üstünden tam 4 sene geçmiş.
Zaman nasıl da su gibi akıp gidiyor... Toprağı bol olsun...

UO3n_GSr.jpg

Bu arada sevgili Motion paylaştığın bazı linkler aradan geçen sürede telif hakkı nedeniyle kaldırılmış; bunların yerine alternatiflerini eklersen sevinirim. Teşekkürler dostum.

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Linkleri güncelledim Baltimora...

Evet yıllar su gibi geçiyor dostum...
Akciğer kanserinden ölen Donna Summer her zaman unutulmayanlar arasında kalacak bir sanatçı...

Kendisi sigara dahi içmezdi!

ABD’nin ünlü magazin sitesi TMZ, Donna Summer’ın, New York’taki İkiz Kulelere düzenlenen 11 Eylül saldırılarında ortaya çıkan zehirli parçacıkları soluduğu için (çünkü evi ikiz kulelere çok yakındı) kanser olduğuna inandığını öne sürmüştü...

Gerçeklik payı olabilir çünkü saldırının düzenlendiği yıldan sonra ikiz kuleler çevresinde oturan insanlarda akciğer kanseri patlaması yaşandığı biliniyor...

Huzur içinde yat Donna Summer...

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,446
RIP, huzur içinde dinlensin. Kendi alemindeki en güçlü seslerden birisiydi. Okuyup öğrendiğim kadarı ile yaşamı çok mazbut, kişiliği düzgün ve iyi karakterli bir kişiymiş. "I feel love" , "Hot Stuff" , "Bad Girls" , "She works hard for the money"... Boşuna yer kaplamasın, tüm parçalarını çok seviyorum ve bugünlerde bile severek dinliyorum... En çok koşu ve tempolu yürüyüş yaparken iyi gidiyor, çünkü bu hanımefendinin şarkılarını duyunca 60 ına merdiven dayadığım şu günlerde bile yerimde duramıyorum !
Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Geçen yıllarda gösterime giren Marslı (Biliyorsunuz ki kitaptan uyarlamadır.) filminde Marsta mahsur (!) kalan botanikçi astronom Mark Watney'in hikayesini anlatır. Mark ısınmak için daha önce gömdükleri plütonyum içeren zerzavatı bulunca durum karşısında bayağı keyiflenir ve komutanı 70'li yıllar Disko Müzik hastası Melissa Lewis'in bilgisayarındaki en dinlenebilir (!) şarkıyı bulduğunu söylediği Donna Summer'ın "Hot Stuff"ını dinlemeye hatta hareketler yapmaya başlar. O sahne....

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
...70'li yıllar Disko Müzik hastası Melissa Lewis'in bilgisayarındaki en dinlenebilir (!) şarkıyı bulduğunu söylediği Donna Summer'in "Hot Stuff"unu dinlemeye hatta hareketler yapmaya başlar...

Telif ücretini Alman'lar kaptı maalesef!
Çünkü parça Donna Summer'a ait değil!
Alman Plak firması "Bellaphon"a ait!

Parça kimin üzerine kayıtlıysa telif ücretini o kapar!

Donna Summer bu parçayı sadece söylemek üzere seçildi... Kendisi Amerika'dan Almanya'ya parçaları seslendirmek için gelirdi!

Telif ücreti bir kenera; bu şekilde anılmış olması ve yer verilmesi bile önemli...

Paylaşım için teşekkürler melih_...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Telif ücretini Alman'lar kaptı maalesef!
Çünkü parça Donna Summer'a ait değil!
Alman Plak firması "Bellaphon"a ait!

Parça kimin üzerine kayıtlıysa telif ücretini o kapar!

Donna Summer bu parçayı sadece söylemek üzere seçildi... Kendisi Amerika'dan Almanya'ya parçaları seslendirmek için gelirdi!

Telif ücreti bir kenera; bu şekilde anılmış olması ve yer verilmesi bile önemli...

Paylaşım için teşekkürler melih_...
Ben teşekkür ederim.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
I will go with you (Con te partiro) ile de yeni nesiller biraz hatırlarlar kendisini. İtalyanca bir şarkının dans versiyonu.

Hayatını kaybettiğini gazetede okuyup kupürü de saklamıştım o zamanlar.

STR036_180512_zpszfb2ge78.jpg

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
"Con te partirò" adlı parça öyle sıradan bir İtalyanca parça değildir. Bir opera temasıdır. İlk olarak 1995 yılında dünyaca ünlü tenor Andrea Bocelli söylemiştir; zaten onun için bestelenmiştir. Sonra pop versiyonu falan da çıktı sanırım...

Donna Summer'ın bu yorumunu biliyorum, maalesef kötü! Çünkü disco değil. O bir disco kraliçesi! Parça opera'dan aşırma pop!

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Donna Summer - Hot Stuff (1979)

"Facebook'ta yaptığım paylaşımın kopyasıdır.."

49730881153_77a3058316_w_d.jpg

Dünya genelinde 130 milyonu aşkın albümü satan Donna Summer;
70'lerin "Disko Kraliçesi" ünvanlı ve Grammy ödüllü disco-pop şarkıcısıdır. Ben bu akşam sizlerle 1979 yılında piyasaya sürdüğü "Bad Girls" albümünde yer alan unutulmaz hit parçası "Hot Stuff"ı paylaşacağım. "Hot Stuff" yayınlanıncaya kadar daha çok disco şarkılarıyla bilinen Donna Summer, bu şarkısında rock müzik öğeleri ile discoyu birleştirince, tam anlamıyla patlama yapmıştır. "Hot Stuff" ile "En İyi Kadın Rock Performansı" alanında Grammy kazanan Summer'ın şarkısı, ayrıca Rolling Stone dergisinin en iyi 500 şarkı listesine de girmiştir. Arsenal kulübü de dahil olmak üzere birçok kurum ve şarkıcı tarafından coverlanan şarkı, 1997 tarihli The Full Monty ve 2015 tarihli The Martian filmlerinde de çalınmıştır. Şarkının söz ve müziğinde Pete Bellotte-Harold Faltermeyer-Keith Forsey üçlüsünün imzası vardır. Şarkının prodüktörleri ise Pete Bellotte ve Giorgio Moroder'dir. Şarkı, Donna Summer yorumuyla 1979 yılında ABD de dahil olmak üzere bir çok ülkede müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

Bir döneme şarkılarıyla damgasını vuran yıldız sanatçı maalesef 17 Mayıs 2012'de akciğer kanserine bağlı olarak Florida'ki evinde hayata gözlerini yummuştur. En bilinen diğer şarkıları olarak; "I Feel Love ", "She Works Hard For The Money", "Melody Of Love", "Love To Love You Baby", "Bad Girls", "Could It Be Magic", "Last Dance", "Heaven Knows Brooklyn Dreams", "No More Tears", "On The Radio", "Love is in control" ve "This Time I Know It's For Real" sayılabilir.​

Son düzenleme: