Eruption - One Way Ticket (1979)

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
R-1227059-1202088384-jpeg.jpg

Eruption - One Way Ticket (1979)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Neil Sedaka - One way ticket (1959)

Jack Keller ve Hank Hunter ikilisinin yazdığı, 1959'da ilk kez ABD'li Neil Sedaka'nın seslendirdiği, sonrasında ise sayısız kez yorumlanan parçalardan biridir ama bana göre de en güzeli sizin paylaştığınız versiyonudur... zaten o dönemin müzik dergilerine bakılırsa şarkının 1979 yılında listelerde ne kadar başarılı olduğunu görürüz. Bu şarkı bir de 80'lerde İş Bankası'nın reklamında çıkmıştı, yabancı müzik dinlemeyenler bile şarkıyı mırıldanır olmuştu. Paylaşımınız için teşekkür ederim sevgili toxine.. Ben de Neil Sedaka'nın yorumunu ekliyorum. Keyifli dinlemeler.. www.youtube.com/watch?v=fzzzuX1ToYg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Bu şarkıyı ilk kez 1959'da Neil Sedaka seslendirmişti. Lisedeyken filan hem radyodan, hem plakçıların ses kolonlarından en çok bu şarkısını dinlerdik (Bir de "Oh Carol" şarkısı vardı, arka arkaya çalarlardı) Sedaka'nın büyük babası İstanbulluydu, Safarad Yahudilerindendi, 1910'da ABD'ye göçmüşler.
Hemşehrimiz sayılır.

İngiliz grup Eruption'ın cover'ı da güzelmiş. Daha önce duymamıştım.
Bu hoş nostalji için teşekkürler sayın "toxine".
Neil Sedaka - One way ticket (to the blues) - 1959

Not: Ben yazıyı düzenlerken Baltimora benden hızlı davranmış ve aynı bilgileri girmiş bile. Eline sağlık sevgili Baltimora.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bu şarkıcı "Boney M" gurubunda değil miydi? Baltimora üstad bilir ve bizleri aydınlatır.
Değerli büyüğüm Boney M'in bu şarkıyı seslendlrdiğini hiç bir yerde duymadım. Youtube'da, artık işgüzarlıktan mı yoksa art niyetten midir bilinmez Boney M resmini ve adını koyarak "Eruption"ın parçasını ekliyorlar.. Benim şahsi kanaatim budur.. Şayet seslendirselerdi elimdeki onca "Best of" DVD ve CD'lerinin bir tanesinde illa ki olurdu diye düşünüyorum.. Sevgiler.. Saygılar..

Not: Ben yazıyı düzenlerken Baltimora benden hızlı davranmış ve aynı bilgileri girmiş bile. Eline sağlık sevgili Baltimora.
Est. değerli büyüğüm, sizin paylaşımlarınızın yanında benimkilerin esamesi bile okunmaz, ben sadece konuda hareketlilik olsun diye kısa bir paylaşım yaptım. Sevgiler.. Saygılar..

Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi

Eruption'daki bu hanımın adı Precious Wilson ve Jamaicalı. Sanırım
Boney M'deki hanımlar da Jamaicalıydı. Boney M'le Avrupa turuna
katılmışlar 1977'de. En azından wikipedi öyle diyor. Bu arada Boney M'in
de "Daddy Cool" ve "Ma Baker" favorimdir.

Not:Neil Sedaka'yı da yeni öğrendim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

Eruption'daki bu hanımın adı Precious Wilson ve Jamaicalı. Sanırım
Boney M'deki hanımlar da Jamaicalıydı. Boney M'le Avrupa turuna
katılmışlar 1977'de. En azından wikipedi öyle diyor. Bu arada Boney M'in
de "Daddy Cool" ve "Ma Baker" favorimdir.

Not:Neil Sedaka'yı da yeni öğrendim.
1977'de Boney M ile Avrupa turuna çıktıklarından olsa gerek, insanlar Eruption'ı Boney M ile karıştırıyorlar.. (Youtube'da 1.000.000'a yakın tık alan fake bir video bile var. Videodaki sesler Eruption'a resimler ise Boney M'e ait..) :) Bu arada Eruption'In "One Way Ticket" parçası 1978'de kayda alınmış. Ocak 1979'da ise single olarak yayınlanmış. Muhtemelen 1977'deki Avrupa turunda bu parçayı söylememişlerdir... zira internette bayağı bir araştırdım, 1977'deki Avrupa turnesinde bu şarkının seslendirildiğine dair bir şey bulamadım sevgili dostum... Verdiğin önemli bilgiler için teşekkür ederim.. Bu arada "Daddy Cool", "Ma Baker" ve "Rasputin" de benim en favori Boney M parçalarımdır.

Son düzenleme:

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Boney M ile Eruption Farklı birer gruptur. Boney M İn 1977 de çıkardığı "Daddy Coll" 45 liği benim yabancı müziğe ilgi duymamı sağlayan ilk parçadır. O zaman ortaokul 2 ye gidiyordum. Eruption ın ikinci sevdiğim parçası da "I can't stand the rain" dir. Bu da one way ticket gibi cover bir parçadır.
Bundan sonra yazdıklarım yeni bir konu başlığı olabilir. Ama ben yeni konu açmayı bilmiyorum.
Bu arada Boney M ile ilgili yıllardır sohbet ortamlarında dillendirdiğim bir konudan bahsetmek istiyorum. 70 lerin sonunda ve 80 lerde gerçek hakkı verilmemiş ve hatta dalga geçilen (rockcılar ve benzeri müzik camiası tarafından), müzikleri çok basit denilerek hor görülen iki grup vardı. Abba ve Boney M. Abba grubuna sonradan hakettiği değer verildi ama Boney M e hiç verilmedi.
Bence her iki grupta kendi kategorilerinde çok iyi gruptur. Her iki grubunda toplamda yaklaşık 50 parçası vardır. Ben bu 100 parçanın hangisini dinlesem, daha ilk tınısından hangi parça olduğunu bilirim. Bence önemli olan da bu. Akılda kalan bir şarkı, iyi şarkıdır. Boney M grubunun çok sayıda güzel özgün veya cover parçaları vardır. Örneğin, orijinali Yardbirds grubuna ait "Still I'm Sad".
Bu arada, Türkiye'de de Boney M ve Abba gibi gerçek değeri verilmeyen sanatçılar vardır. Bunların başında da, meyhane şarkıcısı denilerek önemsenmeyen ve ancak FlashTV kanalında ( bu kanalı dahi kapattıran bugünkü devlet idarecileri konusu ayrı bir yaradır benim için) arada sırada gördüğüm HAYRİ ŞAHİN gelir. Bu konu da ayrı bir başlık altında tartışılabilir.
20 Yıllık YRD. Doç. DR. Hayreddin KÜÇÜKÇELEBİ (Doktor Öğretim Üyesi değil)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Boney M ile Eruption Farklı birer gruptur. Boney M İn 1977 de çıkardığı "Daddy Coll" 45 liği benim yabancı müziğe ilgi duymamı sağlayan ilk parçadır. O zaman ortaokul 2 ye gidiyordum. Eruption ın ikinci sevdiğim parçası da "I can't stand the rain" dir. Bu da one way ticket gibi cover bir parçadır.
Bundan sonra yazdıklarım yeni bir konu başlığı olabilir. Ama ben yeni konu açmayı bilmiyorum.
Bu arada Boney M ile ilgili yıllardır sohbet ortamlarında dillendirdiğim bir konudan bahsetmek istiyorum. 70 lerin sonunda ve 80 lerde gerçek hakkı verilmemiş ve hatta dalga geçilen (rockcılar ve benzeri müzik camiası tarafından), müzikleri çok basit denilerek hor görülen iki grup vardı. Abba ve Boney M. Abba grubuna sonradan hakettiği değer verildi ama Boney M e hiç verilmedi.
Bence her iki grupta kendi kategorilerinde çok iyi gruptur. Her iki grubunda toplamda yaklaşık 50 parçası vardır. Ben bu 100 parçanın hangisini dinlesem, daha ilk tınısından hangi parça olduğunu bilirim. Bence önemli olan da bu. Akılda kalan bir şarkı, iyi şarkıdır. Boney M grubunun çok sayıda güzel özgün veya cover parçaları vardır. Örneğin, orijinali Yardbirds grubuna ait "Still I'm Sad".
Bu arada, Türkiye'de de Boney M ve Abba gibi gerçek değeri verilmeyen sanatçılar vardır. Bunların başında da, meyhane şarkıcısı denilerek önemsenmeyen ve ancak FlashTV kanalında ( bu kanalı dahi kapattıran bugünkü devlet idarecileri konusu ayrı bir yaradır benim için) arada sırada gördüğüm HAYRİ ŞAHİN gelir. Bu konu da ayrı bir başlık altında tartışılabilir.
20 Yıllık YRD. Doç. DR. Hayreddin KÜÇÜKÇELEBİ (Doktor Öğretim Üyesi değil)
Üstadım gayet önemli ve doyurucu bilgileri bizlerle paylaştığınız için şahsım ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim. Sayenizde istfademiz oldu. Bu arada hangi başlığı açmak istiyorsanız, bana özelden yazmanız yeter, ben gerekeni yaparım. İlerleyen zamanlarda arzu ederseniz size başlık açmayı da öğretirim.. Sevgi ve saygılarımla kalın sağlıcakla..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Az önce Günaydın gazetesi'nin mizah eki Lak Lak'ı okurken
hoş bir karikatüre rastladım (Sayı:15) ve sizlerle paylaşmak istedim. :)

Udi-Rafet-Bey-Laklak-Say-15.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

Bu da şarkının o zamanlarda popüler olduğunu gösteriyor ancak hangi
versiyonuna atıfta bulunuyor, anlamak güç. Bir çok coverı var bu
şarkının.
Üstadım bu Gırgır sayısı 1980 yılına ait olduğundan ve de Eruption'ın yorumu 1979'da yayınlandığından kuvvetle muhtemel Eruption yorumudur. Zira diğer yorumların çoğu Eruption'dan sonra gerçekleşmiştir.

:eek::8::8::eek:
Değerli üstadım paylaşımlarını beklemedeyiz.
Sakın göz ardı edeyim deme.
Senin dinlediğin tarzlar benim de hoşuma gidiyor.
Şimdiden teşekkürler.
Eskisi gibi pek zamanım olmasa da, paylaşımlarım fırsat oldukça muhakkak devam edecektir Sevgili büyüğüm. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.