Işıl German (1953 - 2016)

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Işıl German vefat etti!​

Sevgili "yeryüzü"nün "Günler Yürümeye Başladı, Müzikli Resimli Edebiyat Takvimi"
bölümünde 4 Temmuz 2015'de paylaştığı "Biliyorum Sensin O" adlı parçanın solisti
ve ayrıca Aşkın Kaderi, Ağlıyorsam Sen Aldırma gibi 1970'li yılların hit şarkılarını
seslendiren Işıl German, 17 Temmuz sabahı hayata gözlerini yumdu.

file

Işıl German Kuşadası'ndaki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 17 Temmuz sabahı
hayatını kaybetti.Komşuları German'ın yalnız yaşadığını ve maddi zorluklar içinde olduğunu söyledi.
İzmir adli tıp morguna kaldırılan German'ıın cenazesi 17 Temmuz günü Kuşadası Adalızade mezarlığında defnedildi.

578b5fd367b0a918e4885dbe

Dönemin ünlü bir sesiydi...
Huzur içinde yat Işıl German...

Işıl German kimdir?
Ankara Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Bale
Bölümü'nden mezun olan Işıl German, müzik yaşamına
1972 yılında Ankara'da sahneye çıkarak başladı.
Daha sonra İstanbul' a gelen sanatçı,burada plak
çalışmalarını tamamladıktan sonra yine Ankara'ya
döndü. 1975 yılında ilk plağını çıkaran sanatçı, bir
yıl sonra Aşkın Kederi adlı şarkısıyla çıkış yaptı.
1979 Eurovision yarışması elemelerine katıldı.
Sanatçı en son 1981 yılında bir filmde oyunculuk
ve film müziği yaptı.

Kaynak :

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Beni geçmişe bağlayan ipliklerden biri daha koptu. Zamanın ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha gördüm. Çok üzüldüm. Bu arada Işıl German'ın "Biliyorum Sensin O" adlı şarkısı bir "aranjman"dır. Şarkının orijinali "Allo Lola c'est Lolo"yu Fransız şarkıcı, komedyen "Patrick Topaloff"dan 1970'lerde dinlerdik (O da 2010'da ölmüş maalesef). Hangisi daha iyi derseniz, benim tercihim Işıl German'ın yorumundan yana, o daha sempatik geliyor.

file

Patrick Topaloff-Allo Lola c'est Lolo (1975)

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Güzel bir katkı olmuş "scanfan" üstadım eline sağlık.

Bu arada parçanın söz ve bestesi Patrick Topaloff'a ait değildir, konusu açıldığı için belirtmek lazım. Söz ve bestesi Dominique Perrier'e aittir. 1975 çıkışlıdır...

Dominique Perrier ise 70'lerin ünlü fransız Synth-pop grubu "Space Art" kurucusu ve keyboard çalarıydı...

Space Art'ın arşivimde bir kaç plağı var... Zamanının ötesinde işlerdi...

Zaman, dipsiz kuyu, hepimiz onun içinde kaybolacağız bir gün...

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Bu insanlar olmasa Türkiyede müzik kültürü olmayacakmış orası kesin. Zaten teker teker gittiler. Ortalık zirzoplara kaldı. Nur içinde yatsın. Tıpkı diğer değerlerimizi gibi.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Sevgili "Malatyalı", ortalıkta her zaman "iyiler" ve "kötüler" vardı,
olacak. Biz sevdiklerimizle mutlu olmaya çalışıyoruz. Nur içinde
yatsın Işıl German, sevgili Beymelikli mesajınız çok hoştu; dostlar, çok yaşayın :).

abdullahersoy

Aktif Üye
19 Ocak 2012
311
667
Sanatçıların sonu hep hazin oluyor.Doğru dürüst bir sosyal güvenceleri olmuyor. Bir zamanlar bir siyasetçi onlara sosyal güvenklik ve emekli hakkı tanımıştı. Benim arkadaşımda tenkid etmiş, solcuları bile yanına alıyor demişti. Halbuki hepsi bu ülkeye bir eser bırakmıştır. Türkiye kültürüne katkı sağlamışlardır. Şimdiki düşman üretenleri görüyor ve geçmişteki herkesi kucaklayanları saygıyla anıyorum. Devletin böyle herkessi kucaklayan insanlara ihtiyacı nekadar çok var ...! Ölenlere Allah rahmet eylesin.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sanatçıdan asla kötülük gelmez zira sanatçı ince ruhlu ve insancıl olur ama gelde bunu birilerine anlat.

Işıl German'a gelince, kendisi benim açımdan ismini bilmeyip de şarkılarını duyup beğendiğim bir sanatçıydı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.