"Resimli Bilgi" ansiklopedisini hatırlayan var mı?

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
***KAYIP PAYLAŞIMIDIR***
MESAJIN ORİJİNAL PAYLAŞIM TARİHİ: 28 Ağustos 2014

"Resimli Bilgi" ansiklopedisini hatırlayan var mı?

Bizim eve giren ilk ansiklopedi buydu. "Ses Mecmuası"nda çıkan bu ilânda, ansiklopedinin 25 Kasım 1963 tarihinden itibaren çıkmaya başlayacağı yazıyor. Türkiye'de yayımlanmış her ansiklopedi gibi "Resimli Bilgi" de önce fasiküller halinde çıkmıştı. Bu tür ansiklopediler genelde haftalık olarak gazete bayilerine gelir ve tamamlandığında okuyucular tarafından ciltletilirdi. Çoğunlukla cilt kapakları da yayıncı tarafından tedarik edilirdi, ancak lokal ciltçilerde daha dayanıklı ve kişiye özel cilt kapaklarıyla ciltlettirmek tercih edilen yöntemdi. İadeler çok fazla olduğunda da yayıncı bunları kendisi ciltleyerek bu kez takım halinde bir kez daha piyasaya sürerdi.

İlândan ansiklopedinin orijinalinin İtalyanca olduğu anlaşılıyor. Hatırladığım kadarıyla yüksek gramajlı iyi kağıda basılmıştı. Ben o zaman kağıdın dokusunu resim defterlerinin kağıdına benzetmiştim. Ansiklopedide yer alan muhteşem çizimler çok öğreticiydi. Söz gelimi bu ansiklopedide yer alan av ve avcılıkla ilgili bölümde bir av tüfeğinin ve fişeklerinin her açıdan çizilmiş ayrıntılı kesitlerini gördükten sonra insanın ava çıkası gelirdi!

Bundan önceki en popüler ansiklopedi "Hayat Ansiklopedisi"ydi, ama ondaki görseller bununki kadar renkli ve göz alıcı değildi. Bu nedenle "Resimli Bilgi" yeni bir ansiklopedi türünü popüler hale getirmişti. Bunun hemen arkasından da "Bilgi Çantası" diye bir benzeri yayınlanmaya başladı. Bir arkadaşımın evine de o alınıyordu. Sürekli iki ansiklopediyi kıyaslar, birbirlerine üstünlüklerini veya eksikliklerini tartışırdık. Bundan da sonra 'ciddi yüzlü' ansiklopedilerden "Meydan Larousse" yayınlandı, onu takiben de yine renkli ve kuşe kağıda basılı "Cumhuriyet Ansiklopedisi" çıkmıştı (bu sonuncusu İngiliz "New Caxton" ansiklopedisinin çevirisiydi)

Bu "Resimli Bilgi" ansiklopedisinden elinde olan varsa ve paylaşırsa çok iyi olacak.

Resimli_Bilgi_ilan.jpg

10_10_2014_17_09_21.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
***KAYIP PAYLAŞIMIDIR***
MESAJIN ORİJİNAL PAYLAŞIM TARİHİ: 28 Ağustos 2014

fındıkfındık, gandor08, ginobili, rafael, Shoryuken ve cizgibaykus şunları yazmışlar:
Reli_Bili_cvaplr.jpg

haşim ünvan

Kıdemli Üye
15 Haz 2012
233
291
istanbul
Bizim de ilk ansiklopedimizdi. Mavi renkli cildinin sırtında her fasikülü takmak için lastik vardı. Hatırladığım kadarıyla kapağında firavun resmi de vardı. O zamanlarda kitap okumak veya sokakta oynamaktan başka seçeneğimiz yoktu. Canımız sıkıldığında kardeşimle beraber birer cildini alır, yere uzanıp okurduk. Daha sonra babam "Barbaros"ların kitaplarını getirdi. Onları da zevkle okurduk. O zamanların çocukları olarak çok şanslıymışız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
211
Yok mu tarayacak olan bir hayırsever?. Gerçekten ilkokulda sınıfımıza getirirlerdi içimde ukde kalmıştır. :(

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
699

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Geçmiş tarihlerden birkaç tane "ansiklopedi reklamı". İlki 1969'de Ses dergisinde çıkmış, "Hayat Küçük Ansiklopedi" reklamı. İkincisi de 1991'de Nokta dergisinde çıkmış "Büyük Larousse" reklamı.(Arşive not dişmek için buraya alıyorum)

SES69_nokta91_ansiklopedirekl.jpg

Son düzenleme:

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
211
Bugünün genç ve çocukları ansiklopedi çağını kaçırdı. Netten cepten tabletten ansiklopedi okunmaz. İnternet ansiklopedisi soğuk bir nevaledir, olmaz. Ansiklopediye dokunacaksınız, özenli renkli grafiklerini, özgün hayvan bitki ilüstrasyonlarına bakacaksınız.... uyuklamadan önce gece bir cildi karıştıracaksınız... Bende çoğu var ama bence ansiklopedilerin kralı Büyük Larousse, özenli bir şekilde yeniden basılmalı... diyorum. Sağlıcakla.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Yayınlandığından 3-4 yıl sonra kaldırımlarda çizgi roman satanların sergilerinde görüp birkaç(sırasız) sayısını almıştım. Mürekkebi gazyağı gibi kokardı.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Sevgili scanfan, paylaşiminiz için çok teşekkürler... Koyduğunuz ilk resmin altinda, ansiklopedi fasiküllerinin nerelerden tedarik edileceği ve bir bankanin tüm şubelerinde abone işlemi yapildiği da yaziyor...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,515
O kadar çok ansiklopedi varki, insan bazen şaşırıyor.

Resimli bilgi görsel açıdan mükemmel. Onu ne olursa olsun tamamlayacağım.

O tarzda 1-2 tane daha aynı firmanın hazırladı ansiklopediler var, onlarıda taramayı düşünüyorum.

Resimli bilgi için 1-2 ay daha beklemeniz gerekecek, sıcaklarda ayakta taramak zor oluyor işyerinde. Az serinlesin tararım.

Muhtemelen a-3 tarayıcıda alacağım eve, bakarsınız daha erken olur.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
O kadar çok ansiklopedi varki, insan bazen şaşırıyor.

Resimli bilgi görsel açıdan mükemmel. Onu ne olursa olsun tamamlayacağım.

O tarzda 1-2 tane daha aynı firmanın hazırladı ansiklopediler var, onlarıda taramayı düşünüyorum.

Resimli bilgi için 1-2 ay daha beklemeniz gerekecek, sıcaklarda ayakta taramak zor oluyor işyerinde. Az serinlesin tararım.

Muhtemelen a-3 tarayıcıda alacağım eve, bakarsınız daha erken olur.

Dostum ailenin nafakasından kısma acelesi yok.