Kung-Fu (Kung-Fu) dizisi..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Kung-fu dizisi..

50251730257_7c3ab35cfb_o_d.png

Kung Fu (1972-1975) başrolünde David Carradine'ın oynadığı ödül kazanmış bir Amerikan TV dizisidir. Ed Spielman tarafından tasarlanmış, Jerry Thorpe tarafından yönetilip üretilmiş ve Herman Miller (kendisi ayrıca yardımcı yazar ve yardımcı üreticisidir) tarafından geliştirilmiştir. David Chow ise teknik ve kung fu danışmanlığını yapmıştır.
Kung Fu, Şaolin rahibi Kwai Chang Caine'in vahşi Amerika'da, sadece dövüş sanatları yetenekleri ile donanmış olarak, üvey kardeşi Danny Caine'yi arama maceralarını anlatır. David Carradine yetişkin Caine'yi, Rad Pera ise genç Caine'yi canlandırır. Devamlı rollerde Keye Luke (kör Usta Po) ve Philip Ahn (Usta Kan) bulunur.

Bütün serilerin giriş özeti
19. yüzyılın sonlarında geçen hikâyede, Kwai Chang Caine, Amerikalı bir adamla Çinli bir kadının yetim kalmış oğludur. Şaolin manastırında rahipler tarafından Şaolin ustası olmak için eğitilmiştir.
Usta olduktan sonra, bir kaza sonucu imparatorun yeğenini öldürmüş ve Çin'den kaçmıştır. Üvey kardeşi Danny'nin orada olduğunu düşündüğü için, vahşi batıya gelmiştir.
Kardeşi Danny'i bulmak istemekte, ama rahiplerden aldığı eğitim nedeniyle toplumsal sorumluluk sahibi olduğu için, çoğunlukla kendisini adalet için savaşırken bulmaktadır. Daha sonra yeni çevresini aradığı gizlilik ve güvenlik için terketmektedir.
Bu gizlilik ve toplumsal sorumluluk çelişkisi sık kullanılan geri dönüşlerle anlatılır. Bu geri dönüşlerde, yetişkin Caine (Carradine) manastırdaki eğitimlerinden özel bir dersi, bir çocuk (Rad Pera), kör Usta Po (Keye Luke) ve Usta Kan (Philip Ahn), karakterleri ile birlikte hatırlamaktadır.
Üçüncü (son) sezonun dört sonuç bölümünde, (Barbary House, Flight to Orion, The Brothers Caine, ve Full Circle,) Caine sadece kardeşi Danny'yi değil ayrıcı yeğeni Zeke'i de bulur.

Tanınmış konuk oyuncular
John Drew Barrymore
John Blyth Barrymore
Bruce Carradine
John Carradine
Keith Carradine
Robert Carradine
David Chow
José Feliciano
Benson Fong
Harrison Ford
Jodie Foster
Anne Francis
Barbara Hershey (Barbara Seagull)
James Hong
Don Johnson
Nancy Kwan
Mako (Makoto Iwamatsu)
Pat Morita
Leslie Nielsen
William Shatner
Victor Sen Yung

Devam ve yeni seriler:

Televizyon için yapılmış filmler

Herbie J. Pilato, The Kung Fu Book of Caine kitabının 21. ve 157. sayfalarında, Carradine'ın dans yetenekleri sayesinde Bruce Lee'nin yerine baş rolü aldığını yazar. Carradine, dizinin başladığı 1971/1972 yıllarında daha ünlü bir aktördü. Lee ise, dizi başladıktan kısa süre sonra Enter the Dragon ile üne kavuşmuştur. Yıllar sonra, Lee'nin oğlu Brandon Lee devam serisinde önemli bir rol aldı. İlk Kung Fu:Film (1986) filminde Caine (Carradine) şimdiye kadar bilinmeyen oğlu Chung Wang (Lee) ile dövüşmek zorunda kalmıştır. İkincisinde, Kung Fu : Sonraki Nesil (1987) filminde ise hikâye şimdiki zamana gelir ve Kwai Chang Caine'nin büyük-büyük torunu olan Johnny Caine (Lee) etrafında gelişir.

Kung Fu: Efsane Devam Ediyor

İlk seri bittikten yirmi yıl sonra, ilgili bir seri birçok kanalda birden gösterilmiştir. Bu seride Kwai Chang Caine'nin neslinden olan bir karakterin hikâyesi anlatılmıştır. İsmi Kung Fu: Efsane Devam Ediyor olan seride yine başrolde Carradine ve oğlu rolünde Chris Potter yer almıştır. İkinci seri 1993-1997 yılları arasında dört yıl sürmüştür.

Yeni uzun metrajlı film

Temmuz 2006'da Ed Spielman ve Howard Friedlander, Çin'de geçen Kung Fu serilerinin geçmişini anlatacak uzun metrajlı bir filmin yapım aşamasında olduğunu, David Carradine'ın projeye geri dönmeyeceğini ve efekt yüklü bir film olmayacağını açıkladılar.

Ek bilgiler
Geri dönüşlerde kullanılan Şaolin Tapınağı aslında 1967 yapımı Camelot filminde kullanılmış bir settir. Çin dekoruna uyarlanmıştır.
Caine'ye Usta Po tarafından manastırda verilen Çekirge takma ismi, bir pop kültür referansı olmuştur.

50251545701_edd3f81a92_o_d.png

ve diziden nostaljik bir bölüm..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Yaşım icabı ben bu diziyi hatırlayamıyorum ama Hababam sınıfındaki "Body Ekrem"in örnek aldığı şahsiyet bu olsa gerek.. Hani "yavru çekirgelerim benim!" diyerek Hababam'a kung-fu öğretmeye yeltenmişti ya, o bölümü..:)

Ayrıca bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.. Sevgi ve saygı ile..

Son düzenleme:

percinler

Aktif Üye
2 Eyl 2009
276
150
izmir
Yaşım icabı ben bu diziyi hatırlayamıyorum ama Hababam sınıfındaki "Body Ekrem"in örnek aldığı şahsiyet bu olsa gerek.. Hani "yavru çekirgelerim benim!" diyerek Hababam'a kung-fu öğretmeye yeltenmişti ya, o bölümü..:)

Ayrıca bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.. Sevgi ve saygı ile..

Aynen dostum..
Rahmetli Kemal Sunal'a anlatmaya calıştığı sahne.. :)

Makinist16000

Kıdemli Üye
8 Eyl 2010
123
220
Bursa / Osmangazi
90'lı yıllardaki tekrar bölümlerinde biraz izlemiştim . Bugünün bilgi çağında dövüş sahneleri çok naif kalıyor . Fakat o yıllarda şimdiki kadar seçenek yoktu . Bugün sadece nette binlerce stil, teknik, yorum izleyebiliyorsunuz . Biraz ilgi ve merakınız varsa alınan gard ve duruştan dahi, ne tarzda dövüşüldüğünü anlamak zor değil. Dediğim gibi o zamanlarda bu sahneler sadece bizde değil, yayınlanan tüm ülkelerde ilgi ve hayranlıkla takip ediliyordu.
Bizdeki yansıması Cüneyt Arkın'dır. Kendisi de o yıllar içinde Türk halkını hayran bıraktı kendine.. Şimdilerde Cüneyt Arkın'ın o dövüş sahneleri "alay konusu" olmuşsa da o dönem de ancak bu kadar kaliteli olabiliyordu .

dünyalı

Kıdemli Üye
11 Haz 2009
115
293
Kungfu dizisi de TVEM kanalında Pazartesi ve Çarşamba akşamları 20:00 civarında yayınlanıyor. Çarşamba akşamı sezon 2 bölüm 21 yayınlandı.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Bu çekirgenin çizgi kitaplarıda mı vardı?

Sanki rastladım ben buna bir yerlerde.

Karikatür gelecek bununla alakalı, zevkle seyrettiğimi ve sokakta taklitlerini yaptığımızı hatırlıyorum, hayal, meyal.

Sağolasın kardeşim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
15 Mart 1978 (Sayı 12) tarihli Çarşaf dergisi,
Mesut Ekener ustanın çizimleriyle Kung-fu dizisini misafir etmiş.

50250945023_2da72021c1_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Karikatür gelecek bununla alakalı, zevkle seyrettiğimi ve sokakta taklitlerini yaptığımızı hatırlıyorum, hayal, meyal.

Sağolasın kardeşim.

Yaşımdan ötürü maalesef bu diziyi hatırlamam mümkün değil ağabey. Bu yüzden tüm içeriği başka bir siteden alıntı yapmak zorunda kaldım.. TV EM geçen sene bir kaç bölümünü yayınlamıştı ama devamı gelmedi maalesef... Bu arada karikatürleri merakla bekliyorum.. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Amerikan "Mad" mizah dergisinden bir "Kung-Fu" parodisi. 1974 yılının Ocak ayında çıkan 174. sayıdan. Başlık bu kez "Kung Fool" olmuş (Fool'un sözlükteki karşılıkları: aptal, enayi, akılsız, budala, maskara, salak, soytarı!"
Hatırlattığın için teşekkürler sevgili "Baltimora".

50251608101_701bfb5370_o_d.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Evet, bu dizinin çizgi romanları da vardır; adı da Kung Fu Tao ve Kung Fu diye ama içeriği karete filmleri gibidir. Bu diziyi hiç kaçırmamış, hepsini izlemiştim.
Bu da çizgi roman ama içeriği farklı:
http://www.cizgidiyari.com/forum/ara-da-bulasin-cizgi-romanlar/13798-kung-fu-sayi-03-yer-ile-gok-arasinda-duello.html

Böyle bir derginin varlığını sayenizde öğrendim. Teşekkürler değerli büyüğüm..

Amerikan "Mad" mizah dergisinden bir "Kung-Fu" parodisi. 1974 yılının Ocak ayında çıkan 174. sayıdan. Başlık bu kez "Kung Fool" olmuş (Fool'un sözlükteki karşılıkları: aptal, enayi, akılsız, budala, maskara, salak, soytarı!"
Hatırlattığın için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Fırt'ın bazı dizileri makaraya almasına belki de "MAD" dergisi ilham kaynağı olmuştur. Hoş bir paylaşım, sayenizde bilgi dağarcığıma yeni bir bilgi daha girdi. Teşekkürler sevgili scanfan..

Son düzenleme:

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
262
1,442
Aslında adına aldanıp da uzakdoğu karate filmleri gibi başından sonuna vurdu-kırdı bir dizi sanılmasın;
tam tersi dövüş sahneleri tadımlıktı. Slowmation çekimlerle etki ve estetik görüntüsü yüksek serinin en
çok iz bırakan bölümleriydi.

Şimdi oturup tekrar seyre dalsam aynı hazzı verirmiydi bilmiyorum ama, hatırladığım kendini korumanın
dışında asla şiddete başvurmayan gezgin uzakdoğulu bir rahibin vahşi batı dahil kasaba kasaba dolaşması
sırasında başından geçenleri anlatan ve kendi içinde felsefesi olan, dönemin kaliteli dizilerindendi.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695

Sağolasın kardeşim.

İçerik olarak bizzat bu diziden esinlenmiş olan çizgi roman Almanya'da "Coralle" yayınevinin "Zack" dergisinde dizi olarak ve "Zack Box"da da tam macera albüm olarak yayınlanmış, ama toplam kaç sayı çıktığını bilmiyorum; tahminimce en fazla 4-5 macerası bu formatta çıkmış olsa gerek.

j50Wbg.jpg

Bu arada, dizinin planlama aşamasında Bruce Lee yapımcıların azizligine uğramıştı; aslında ilk senaryoyu o yazmıştı ve "Caine"i kendisi oynayacaktı, ama yapımcılar o yıllarda "seyirciye uzak asyalı, çekik gözlü bir baş kahraman sunamayız" dediğinden, Bruce'u devre dışı bırakarak senaryodaki ana karakteri Çinli'den yarı-Çinli'ye dönüştürdüler ve baş rolü David Carradine'a verdiler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Teşekkürler üstadım, ben bir yerlerde gördüm diyordum.

Belkide almışımdır ama malesef yok oldu, uçtu, 3 yıllık arşiv.

Neyse hiç yoktan ismini öğrendik. Buluruz bunları.

sinameki

Yeni Üye
31 Ağu 2010
54
81
Harika bir dizidir ortaokul yaşlarındayken, başlayacağı saati iple çekerdim. O zamanlar malum tek bir kanal vardı. TRT siyah beyaz yayınlardı. Ama benim gözümde asla siyah beyaz değildi. Grinin her bir tonu farklı bir renkti. Şimdiki gibi film ya da diziler reklama boğulmadığı için jeneriğinden son sahnesine kadar neredeyse gözümü bile kırpmadan büyük bir zevkle izlerdim. Her bölümde Kung Fu cu abi sadece bir ya da iki sahnede yeteneklerini konuşturur, zevkten dört köşe izlerdim... Malum o yıllar Kıbrıs çıkarmasının hemen sonrasıydı. Ağır bir ambargo yaşıyorduk. Hollywodd filmlerini izleme şansımız olmadığı için sinema salonlarında Çin filmleri fırtınası esiyordu. Yeşilçam da tam istim üstündeydi aslında. Bugün hayırla yad ettiğimiz çizgi roman uyarlaması filmler tam o yılların ürünüydü. Neyse nostaljiye biraz daha dalarsam, yaşım ortaya çıkacak. Ben başka bir hikaye anlatacağım...

1960'lı yılların ortalarına doğru genç bir Çinli Hollywood da kısmet kovalamak için çıkını alıp yollara koyuldu. Niyeti o zamanlar hayli hakir görülen ülkesinin kültürünü tanıtmaktı. Gençti ama yakın dövüş sanatlarına çok emek harcamıştı. Aslında Amerika'da doğmuştu. Ama bir asker ve amatör tiyatrocu olan babası Hong Kong'a yerleşmiştir. Hikayenin farklı yönlerini bir çok kaynaktan okuyabilirsiniz. Biz kendi yolumuza devam edelim. Ülkesinin kültürünü tanıtmanın en iyi yolunun o günlerde hayli popüler olan sinema ve televizyonda olduğunu düşünen kahramanımız kısmet ararken yolu bir stüdyaya düşer. Yeni çekilen bir dizide kahramanın şöförü (ya da uşağı da diyebilirsiniz) bir rol vardır. Dizinin başrol oyuncusu gündüz normal bir playboy geceleri ise maske takıp kahramanlık yapmaktadır. Ama bir de sahneyi doldurmak için bir uşağa ihtiyaç vardır. O günkü Amerika bugünkünden hayli farklı tabi.. Irkçılık diz boyu. En iyi uşağın bir çekik gözlü olabileceğini düşünen programcı - yönetmen bizim oğlana bu çerçevede şans tanır.
İlk sahne kahramanın kötülerle döcüştüğü bir çekimdir. Asıl oğlan aşağıda milleti haşat ederken biçim Çinli uşak içeri dalıp, merdivenlerden ikişer ikişer inip aşağıda patronuna yardıma gelecektir. Yönetmen, "Becerebilir misin?" diye sorar. "Denerim" der bizimki.

Sonra klaket kapanır, "motor" sesi duyulur. Kahraman aşağıdaki kötü adamları yumruklarken kapı açılır, Çinli uşak içeri girer, 25 basamaklı merdivenin basamaklarında durur. Ve sonra direkt aşağı atlar. Basamak falan hak getire. Karşılaşdığı adam bir kaç santim ötesindedir. Vurduğu yumrukla onu 6 metre gerideki sandalyeye oturtur. Yaklaşan bir diğerine vurduğu ters tekme adamı yıkar. Bir diğerinin savurduğu yumruk ona ulaşmadan, o adama 8 yumruk birden atar. Yönetmen "stop" bile diyemez. Herkes donmuş kalmıştır...

Neyse dizi devam eder ama bizim Çinli genç figuran değildir artık. Dizinin ikinci gerçek kahramanıdır. Aslında birincidir ama malum gözlerinin çekikliği onu ikinci planda tutar. Bu arada dizi çok tutulur. Reyting (o zamanlar yok tabi ama eğer olsaydı) rekorları kırar.

Bu arada genç de boş durmaz. Bu sefer tamamen kendisi, ama tabi Çin kültürünün önde olduğu bir senaryo yazar. İlk dizinin bitmesine yakın senaryoyu yapımcı şirketin masasına koyar. Bir göz atarlar hemen. Çok da beğenirler. Yeni dizi de Çin de bir Sholin okulunda eğitim gören bir Çinli genç, vahşi batıda dolaşmaktadır. Bir sürü kahramanlık yapmaktadır. Ama sık sık flash belleklerle öğrencilik hayatına dönüp, uzak doğu felsefesi ahlakını da anlatmaktadır. "Harika bir senaryo. Biz sana haber veririz." derler.

Döner evine ve beklemeye başlar. Bir gün can sıkıntısından televizyona açar. Gözleri faltaşı gibi açılıyor. Senaryosu (ya da en azından mantığı) diziye çekilmiş, oynuyordur. Dizinin başrol oyuncusu David abidir. Mantık aynıdır ama vahşi batı da kung fu yapan bir Amerikalıdır.

Müthiş bir hayalkırıklığına uğrar. Böyle olmaz deyip, tasını tarağını toplayıp Hong Kong'a gider. Bir kaç yatırımcıyı ikna edip, şu anda bile efsane olan filmlerini çok iptidai şartlarda çeker. Son filmini bitiremeden gözlerini bu hayata yumar. (Sonrasında oğlu da aktör olur, o da genç yaşta ölür.) Tonlarca takliti çıkar. Bugün bile hayatı (hatta hocası) hakkında çekilen filmler, çok popülerdir.

O Çinli Bruce Lee'dir. O ilk dizi Green Hornet'tir (Yakın zamanda yeni versiyonu film olarak oynadı.) Oğlu Brandon Lee'dir. Kung Fu hocası İpmen'dir. Senaryosunu yazdığı dizi ise bilin bakalım nedir...

(Not olaylar birebir olmayabilir. Temel felsefesi budur. Sürç-i Lisan olmuşsa umarım affolunur)

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Sevgili Baltimora yaşım itibari ile bu diziyi hatırlamıyorum demiş ama ben hatırlıyorum ve Baltimora beyden yaşlı olduğumu sanmıyorum :)
90'lı yılların başında Star TV'de yayınlandı, daha sonradan yamulmuyorsam Kanal 7 de tekrar yayını yaptı. O yıllarda Bruce Lee hayranıydım, televizyonlarda her ne kadar sürekli Jackie Chan, Jean Claude Van Damme gibi dövüş sporlarıyla kendini tanıtmış kişilerin filmleri sürekli gösteriliyorsa da... Bruce Lee ile ilgili kartları topladığımı, hatta defterlere filan resimlerini yaptığımı hatırlıyorum. Sonra bu dizi ile hayatımıza David Carradine girdi. Tabii ki eskiden yayınlanmış bir dizinin tekrarı olduğunu bilmiyorduk. Yalnız itiraf edeyim, abilerim filan David Carradine hayranı olurken ben Bruce Lee'de çakılı kaldım :)
Neyse uzatmayayım efendim, güzel bir diziydi. Yeniden izlemek nasip olur mu bilmiyorum, o kadar çok yapacak şey var ki, inşallah fırsat buluruz. :)

Şu linkte 16.09.1993 tarihinde İnterStar kanalında yayınlandığına dair Milliyet'in gazete küpürü var ama üye olmadığım için haberin içeriğine bakamadım maalesef.

sinameki

Yeni Üye
31 Ağu 2010
54
81
Dizi hakkındaka bir kaç not daha.... İlk yazdıklarım kadar heyacanlı değil belki ama sadece teknik bilgi....

Herşeyden önce hakkında konuştuğumuz, Malum, “Söyle Çekirge” olayları ilk seridir. 1972-1975 yılları arasında 3 sezonda toplam 62 bölüm oynamıştır. İçeriği hakkında bilgi vermiştim. Hollywood'un temcit pilavı klasiği bu diziyi de es geçmemiştir. 1993 - 1997 yılları arasında dizi yeniden çekilmiştir. Toplam 87 bölüm devam eden bu seride David abimizin olduğu kadar ön planda onun oğlu vardır. Dizi bu kez Vahşi Batı'da geçmemektedir. Yürüyerek dünyayı dolaşan (ne hikmetse sadece Amerika'yı hatta Vahşi Batı'yı) abimiz artık durulmuş, göçebelikten şehir hayatına geçmiştir. Büyük bir şehire yerleşmiştir. Hatta oğlu da polistir. Çekirgemiz yeteneklerini oğluna da öğretmiştir, öğretmektedir. Birlikte el ele kahramanlık yapmaktadırlar.

Dediğim gibi ilk seri kadar sevmedim ama o zamanlar gidiyordu be abi.....

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili Baltimora yaşım itibari ile bu diziyi hatırlamıyorum demiş ama ben hatırlıyorum ve Baltimora beyden yaşlı olduğumu sanmıyorum :)
90'lı yılların başında Star TV'de yayınlandı, daha sonradan yamulmuyorsam Kanal 7 de tekrar yayını yaptı. O yıllarda Bruce Lee hayranıydım, televizyonlarda her ne kadar sürekli Jackie Chan, Jean Claude Van Damme gibi dövüş sporlarıyla kendini tanıtmış kişilerin filmleri sürekli gösteriliyorsa da... Bruce Lee ile ilgili kartları topladığımı, hatta defterlere filan resimlerini yaptığımı hatırlıyorum. Sonra bu dizi ile hayatımıza David Carradine girdi. Tabii ki eskiden yayınlanmış bir dizinin tekrarı olduğunu bilmiyorduk. Yalnız itiraf edeyim, abilerim filan David Carradine hayranı olurken ben Bruce Lee'de çakılı kaldım :)
Neyse uzatmayayım efendim, güzel bir diziydi. Yeniden izlemek nasip olur mu bilmiyorum, o kadar çok yapacak şey var ki, inşallah fırsat buluruz. :)

Şu linkte 16.09.1993 tarihinde İnterStar kanalında yayınlandığına dair Milliyet'in gazete küpürü var ama üye olmadığım için haberin içeriğine bakamadım maalesef.

Sevgili Shoryuken; ben 1970lerde oynayan versiyonundan bahsediyordum zira 1973 doğumlu olduğumdan bu diziyi hatırlamama pek imkan yok.. Sevgili "Sinemaki" de bu olaya detaylı olarak değinmiş zaten.. Sanırım sizin seyrettiğiniz muhtemelen yeni versiyon Kung-fu'dur. Bahsettiğiniz Milliyet gazetesi kupürü de, söylediklerimi doğrular nitelikte.. Fakat Kanal 7'de oynayan hangi versiyonudur bilemiyorum zira 90larda yoğun bir iş temposunda olduğumdan pek televizyon izleyecek vaktim olmuyordu. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim..

50251807362_abac76613c_o_d.png

11 Mart 1986 tarihli Milliyet gazetesi kupürü..

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
İmparatorun yeğenini öldürdüğü için Çinden kaçan Chaine'nin her bölüm bir kasabaya yolu düşer. Kovboyların çağıdır dizinin geçtiği dönem. Neredeyse her bölümde yolunun düştüğü kasabada ırkçı yaklaşımlarına maruz kalır ya da tanık olduğu bir haksızlık karşısında güçlülere müdahale eder. Kendi halinde, yalınayak dolaşan bu biçare görünüşlü adam her defasında küçük görülür, alay edilir, dövülmeye çalışılır. Ancak Chaine çok iyi bir dövüşçüdür, her zaman kazanan o olur. Kasabada tanık olduğu olaylarla, Uzakdoğu tapınağındaki eğitimi sırasında öğrendikleriyle sık sık bağlantılar kurar. Tapınaktaki hocalarının sözleri ona yol gösterir. Sakin bir dizidir Kung Fu, çizgi roman öğelerini de içinde barındıran yalın ama etkili hikayeleri vardır. Çinlilere, siyahlara, Kızılderililere yapılan ırkçılık sıkça yer bulur bu dizide ve Kwai Chang Caine her bölümde insan olma dersi verir.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Almanca dergileri aldım ama bu konu ile alakalı sadece tek bir sayfa çıktı, Caine dergisi değilmiş.

50251810632_60985f14da_o_d.jpg

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695
Konu gene Kung-Fu'dan açılınca, tekrar bir web araması yaptım ve televizyon dizisinden uyarlanmış olan bir tane daha çizgi roman hakkında bilgi buldum: yılı belli degil, dili İspanyolca, ülkesi Arjantin

O7Z0Bz.jpg

vnLb74.jpg

Çizerinin adı "Mario Morhain", hakkında şu blog yazısını buldum (İspanyolca):

gZAqR5.jpg

kısaca (anladığım kadarıyla): 60lı yılların sonu 70li yılların başından itibaren "MO-PA-SA" yayınları için Kung Fu, San Francisco Sokakları, Bionik Kadın, Zorro, Bionik Adam, Starsky & Hutch ve Maymunlar Gezegeni (=Maymunlar Cehennemi) gibi televizyon filim ve dizileri için çizgi romanı uyarlamaları çizmiş

tümü:

Yazarı/senaristi ise, ülkesinde ünlü bir yayıncı, yazar ve siyasetci olan ağabeyi "Claudio Morhain"miş. Viki-sayfasi (İspanyolca):

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Fırt dergisinin 13 Eylül 1977 tarihli 79. sayısında çizgi bant tarzında bir "Kung-Fu" parodisi yapmışlar.

50251624766_02245c7473_o_d.png

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Kung-Fu" dizisinin başrol oyuncusu "David Carradine" 3 Haziran 2009 tarihinde Tayland, Bangkok'ta kaldığı otel odasında ölü bulundu. 72 yaşındaki aktör son filminin çekimleri için Tayland'da bulunuyordu. Polis kayıtlarına göre odasındaki dolabın içinde çırılçıplak asılı vaziyette bulunduğu için önce ölüm sebebinin intihar olabileceği ileri sürüldü. Yapılan iki ayrı otopsi sonucunda da kaza sonucu boğulduğu kanısına varıldı. Eski eşleri onun "self-bondage" (kendisini bağlamaktan cinsel haz alma) denen bir alışkanlığı olduğunu teyid ettiler. Otel odasında bulunduğu haliyle ve otopsi masasında çekilmiş fotoğrafları basında yaygın olarak kullanıldı (O fotoğrafları ÇD'nda kullanmamayı tercih ettim).

David Carradine sanatçı bir aileden geliyor. Kardeşleri Keith ve Robert da kendisi gibi aktördür. Ayrıca babaları John Carradine 1930'lu 40'lı yılların, hattâ 1950'lerin ve 60'ların çok ünlü bir aktörüydü (80'lere kadar film çevirdi, 1988'de öldü), onu Gazap Üzümleri'nden de hatırlarsınız.

50251626901_a148406b84_o_d.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Fırt parodisine güldüm, ölüm haberine ise üzüldüm.

Nostalji bölümümüze renk katan paylaşımlarınız için teşekkürler sevgili Scanfan..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çarşaf dergisinin 20 Temmuz 1977 tarihli 30. sayısında bir Kung-Fu parodisi çıkmış. "Kandemir Konduk" yazmış, rahmetli "Ragıp Derin" resimlemiş.

50251633086_e9c8409db4_o_d.png

50251635856_373fc76b1c_o_d.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Çarşaf dergisinin 20 Temmuz 1977 tarihli 30. sayısında bir Kung-Fu parodisi çıkmış. "Kandemir Konduk" yazmış, rahmetli "Ragıp Derin" resimlemiş.
Gene çok özel bir paylaşım yapmışsınız sevgili scanfan. Teşekkürler. Bu arada merhum Ragıp Derin'in çizgileri ve esprileri daha önce MAD dergisinden alıntı yaptığınız dizileri andırıyor. Ne dersiniz, kendisi acaba o dönemler MAD'de böyle dizilere gönderme yapan bölümler olduğunu biliyor muydu acaba?

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Gene çok özel bir paylaşım yapmışsınız sevgili scanfan. Teşekkürler. Bu arada merhum Ragıp Derin'in çizgileri ve esprileri daha önce MAD dergisinden alıntı yaptığınız dizileri andırıyor. Ne dersiniz, kendisi acaba o dönemler MAD'de böyle dizilere gönderme yapan bölümler olduğunu biliyor muydu acaba?

Ne yazık ki bunu hiçbir zaman (en azından kendi ağzından) öğrenemiyeceğiz, sevgili "Baltimora". O ve onun gibi değerlerimizle sağlıklarında uzun söyleşiler yapılmış olsaydı ne iyi olurdu. Çizgi Diyarı'na çok yakın bir sanatçıydı, ama çabuk kaybedileceği tahmin edilmedi herhalde. Ya da onunla ilgili kapsamlı bir biyografi, albüm vs de yoktur sanırım. Bizim kültürümüzde bir şeyleri yazıya dökmek, belge bırakmak, hatırat yazmak, günlük tutmak vs pek çok rastlanan bir şey değil nedense. Batıda birçok çizgi roman sanatçısı hakkında zilyon tane kitap/albüm vs basılıyor, hangisine bakacağını şaşırıyor insan. Biz ise, ancak kaybettikten sonra sağdan soldan gazete ve dergi kupürlerindeki bilgi kırıntılarını bir araya getirip sanatçıyı tanımaya çalışıyoruz. Benim kişisel kanaatime göre Ragıp Derin usta "Mad" dergisini mutlaka tanımış, incelemiş olmalıdır. Zira 1952 yılından beri çıkan bu dergi aynı zamanda çok yüksek tirajlara da ulaşmış olduğu için mutlaka sağda solda, bir eski kitapçı rafında filan ustanın karşısına çıkmış olsa gerek. Çizgiyle profesyonel olarak uğraşan bir sanatçının da merak edip dergiye bir göz atmaması mümkün değildir.

Bu arada övgü dolu sözlerinize teşekkür ederim sevgili "Baltimora". "Melih41" dostumuzun paylaşımlarını sürdürdüğü "Çarşaf" dergilerinde Ragıp Derin'in Kandemir Konduk'la birlikte yaptığı daha birçok film/dizi parodisi var. Aslında tam da Barnaby Jones (İhtiyar Delikanlı) parodisini yükleyecektim, mutlaka "sevgili "Baltimora" bu konuyu açmıştır diye düşünüyordum, ama her nasılsa Barnaby Jones konusu diyarda mevcut değildi. Ben de Kung-Fu parodisini yükledim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ne yazık ki bunu hiçbir zaman (en azından kendi ağzından) öğrenemiyeceğiz, sevgili "Baltimora". O ve onun gibi değerlerimizle sağlıklarında uzun söyleşiler yapılmış olsaydı ne iyi olurdu. Çizgi Diyarı'na çok yakın bir sanatçıydı, ama çabuk kaybedileceği tahmin edilmedi herhalde. Benim kişisel kanaatime göre Ragıp Derin usta "Mad" dergisini mutlaka tanımış, incelemiş olmalıdır. Zira 1952 yılından beri çıkan bu dergi aynı zamanda çok yüksek tirajlara da ulaşmış olduğu için mutlaka sağda solda, bir eski kitapçı rafında filan ustanın karşısına çıkmış olsa gerek. Çizgiyle profesyonel olarak uğraşan bir sanatçının da merak edip dergiye bir göz atmaması mümkün değildir.

Bu arada övgü dolu sözlerinize teşekkür ederim sevgili "Baltimora". "Melih41" dostumuzun paylaşımlarını sürdürdüğü "Çarşaf" dergilerinde Ragıp Derin'in Kandemir Konduk'la birlikte yaptığı daha birçok film/dizi parodisi var. Aslında tam da Barnaby Jones (İhtiyar Delikanlı) parodisini yükleyecektim, mutlaka "sevgili "Baltimora" bu konuyu açmıştır diye düşünüyordum, ama her nasılsa Barnaby Jones konusu diyarda mevcut değildi. Ben de Kung-Fu parodisini yükledim.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben sadece merak ettim. Bu vesileyle değerli üstadımıza Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Kendisi daima eserleriyle kalbimizde yaşayacaktır..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bir "Kung Fu dizisi parodisi" daha buldum. Bu kez "Mad"den değil! Onun taklidi olan başka bir mizah dergisi olan "Crazy"den. 1950'lerde yayın hayatına başlayan Mad çok popülerdi. Sonradan birkaç benzeri daha çıktı. Bunlar Mad'in birebir taklitleri gibiydiler. İkisinin adları bile onu andırıyordu: Crazy (çılgın!) ve Cracked (çatlak!). Mad de malum deli anlamına geliyor. Buradaki Kung Fu parodisinde dizinin adı adı "Kung Fooey" yapılmış. (İngilizce'de "fooey" diye bir sözcük yok, "Fu"ya uyak oluştursun diye uydurulmuş. Ama "Phooey" veya "pooey" diye argo sözcükler var. Pis, kötü, iğrenç anlamlarında ve tiksinme hüsrana uğrama ifadesi olarak kullanılıyor. Bizde de buna benzer "püh" kelimesi var, "ü"lerin sayısı değişebiliyor!). 8 sayfalık parodiyi "Stu Schwartzberg" yazmış, "Mike Ploog" çizmiş. Parodi "Crazy" dergisinin ilk sayısında yer almış, yani Ekim 1973 tarihinde. Bu arada "Crazy" dergisini "Marvel" çıkartıyordu ve 1983'te 94. sayısıyla birlikte kapandı. "Cracked" "1958-2007 yılları arasında çıktı. Hepsinin aslı olan "Mad" ise 1952'de başladığı yayın hayatını hâlâ sürdürüyor.

50250988133_bb29d086dd_o_d.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
12 Ekim 1977 tarihli (Sayı 42) Çarşaf dergisinden alıntıdır..
50251847082_6d5eeefc4b_o_d.png

19 Ekim 1977 tarihli (Sayı 43) Çarşaf dergisinden alıntıdır..
50250995103_03473f32d8_o_d.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Biri Mesut Ekener'den diğeri ise Bülent Dizgit'ten olmak üzere iki "Kung-fu" parodisi..

Kung-fu dizisi (Çarşaf / 30 Kasım 1977 / Sayı 49)
50251700221_10a8f4efbd_o_d.jpg

Kung-fu dizisi (Çarşaf / 1 Şubat 1978 / Sayı 6)
50251693211_8b56982ccb_o_d.jpg

Son düzenleme: