"Hakanlar Çarpışıyor" (The Conqueror) Film Ekibinin Çoğu Kanserden Öldü

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

"Hakanlar Çarpışıyor" (The Conqueror) Film Ekibinin Çoğu Kanserden Öldü
Film Yoğun Radyoaktif Serpinti Olan Bir Çölde Çekilmişti

John Wayne'in Cengiz Han rolünü oynadığı, Susan Hayward'ın da onun Tatar sevgilisini canlandırdığı 1956 yapımı "The Conqueror" filmi (bizde "Hakanlar Çarpışıyor" adıyla biliniyor) gelmiş geçmiş en kötü filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Ancak bunun dışında filmin başka bir özelliği daha var: Başrol oyuncuları, yönetmeni de dahil film setinde bulunmuş insanların önemli bir bölümü ilerleyen yıllarda kansere yakalanıp ölmüşlerdi. Zira film nükleer denemelerin yapıldığı yere çok yakın olan bir çölde çekilmişti. Nevada'daki bir nükleer test alanında 1951'den başlayarak 1961'e kadar çok sayıda nükleer deneme yapılmıştı. Sadece 1953'te her biri Hiroşima'ya atılandan çok daha güçlü olan 11 patlama gerçekleştirilmiş, bunların bir kısmı da yer üstünde yapılmıştı. Nevada'daki bu nükleer patlamaların serpintileri 200 km uzaktaki komşu eyalet Utah'da filmin çekildiği alanda birikmişti. Filmin buradaki dış çekimleri 13 hafta sürmüş. Filmin yapımcısı Howard Hughes ve yönetmeni Bill Powell'ın bu serpintiden haberdar olduğu ve Atomik Enerji Komisyonu'ndan güvence aldıkları, hattâ John Wayne'in sete Geiger sayacı getirdiği ileri sürülmektedir. 49 dereceyi bulan çöl sıcağının yanı sıra film icabı dev vantilatörlerle zeminden kaldırılan toprak ve kumun olayın vehametini arttırdığı da ileri sürülmüştür. Bununla da yetinmeyen yapımcılar ek çekimler için 60 ton kırmızı kumu da Los Angeles'taki stüdyoya taşımışlar.

Çekimlerin üzerinden yıllar geçtikçe ekiptekiler teker teker kansere yakalanmaya başladılar. 7 yıl geçmeden yönetmen Dick Powell kanserden öldü. Filmde "Camoka"yı oynayan Pedro Armendáriz'e 1963'te böbrek kanseri teşhisi kondu, o sırada İstanbul'da çekimleri süren "Rusya'dan Sevgilerle" adlı Bond filminde oynuyordu ("Ali Kerim Bey" rolünde), çok hızlı seyreden hastalıktan kurtuluş olmadığını öğrenince intihar etti. Agnes Moorehead (Tatlı Cadı'nın annesi) 1974'te yine kanserden öldü. 1975'te onu Susan Hayward takip etti. John Wayne'e 1964'te akciğer kanseri teşhisi konmuştu, 1979'da mide kanserinden öldü. Keza "Şaman" rolündeki John Hoyt da 1991'de Akciğer kanserinden öldü. Neticede 220 kişilik set ekibinin 91'i kanserden ölmüştü. Oran normalin 3 katıydı. Üstelik bu rakamlara filmde figüran olarak rol alan yöre kızılderilileri arasında saptanmış olabilecek kanserler dahil değildi. Keza film setini ziyaret etmiş olan Wayne ve Hayward'ın birkaç yakın akrabası da kansere yakalandılar.

Bu tezin aksini savunanlar da, oyuncu kadrosunun sürekli sigara içtiği (özellikle John Wayne günde 6 paket içermiş, Moorehead de ondan aşağı kalmazmış) hesaba katılırsa bu rakamın beklenen bir rakam olduğunu söylüyorlar. Bu arada filmin yapımcısı Howard Hughes kansere yakalanmamış. Belki de suçluluk duygusundan olacak sonradan hep nükleer santrallerin aleyhine konuştu. 1957'de de filmin piyasadaki tüm kopyalarını satın alıp rafa kaldırdı. Filmi 17 yıl daha kimseler görmeyecekti.

Conq.jpg

Bu filmin bir de çizgi roman uyarlaması var. Dell Four Color serisinden
Nisan 1956 yılında yayımlanan 690. sayı: "The Conqueror"

Dell_The_Conqueror.jpg

(çizgi romanın linki)

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok güzel bir bilgi. Teşekkür ederiz scanfan.
Yalnız çizgi romanın linki açılmıyor.:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318
Çok güzel bir bilgi. Teşekkür ederiz scanfan.
Yalnız çizgi romanın linki açılmıyor.:)

Sevgili "R.Türkmen", link benim bilgisayarımda çalışıyor ama sizde muhtemelen taşıma bir link olduğu için çalışmıyordur. Library Genesis'den aktarmıştım, demek ki LibGen de taşıma linke müsaade etmiyor. O halde bulunduğu sayfanın linkini de ayrıca vereyim (aşağıda), oradan indirirsiniz. Bu arada LibGen'de de sorunlar var. Mesela bende HTTP linkleri birden kayboldu. En alttaki DL links'i deneyin

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Aynen http linkleri aktif değil. Libgen'de gitmiş sanırım.
Linklerden birine (ftp) tıklayınca Download sekmesi açıyor ama error veriyor.:)
Sayfada küçük önizleme resimleri ve linkleri görüyorum ama indirmiyor.
Arada libgen gidiyor, herhalde yine böyle bir şey oldu.
Neyse sağlık olsun, ilgin için çok teşekkür ederim sevgili scanfan.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318
Aynen http linkleri aktif değil. Libgen'de gitmiş sanırım.
Linklerden birine (ftp) tıklayınca Download sekmesi açıyor ama error veriyor.:)
Sayfada küçük önizleme resimleri ve linkleri görüyorum ama indirmiyor.
Arada libgen gidiyor, herhalde yine böyle bir şey oldu.
Neyse sağlık olsun, ilgin için çok teşekkür ederim sevgili scanfan.

Sevgili "R.Türkmen", verdiğim linkte sayfanın en altındaki "DL Links" bölümündeki ilgili bağlantıyı (mesela yukarıdan ikinci ftp bağlantısı) adres çubuğuna kopyalayın (copy/paste/enter), hemen indirme komutu çıkıyor, yani LibGen'deki FTP linkleri hâlâ aktif.

yeni_Lbgn_g_rsel.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Üzgünüm sevgili dostum yine olmadı.
Tüm desteğin için çok teşekkür ederim.

gWDQ12.jpg

Mac'ten ve Chrome'dan girdiğim için belki de olmuyordur.
Bir de PC'de Firefox'ta denerim.

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
:) :) :)

Eyvallah çok teşekkür ederim sevgili "hggurak". Aynen öyle.
Ben de bekliyordum açıkcası, bir arkadaşımız mutlaka yükler diye...
Yanılmadığım için de çok mutlu oldum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Muzırlık yapmadan duramıyorum! Ezelden beri bu filmin adını duyunca şöyle şeyler aklıma gelirdi: yolda yürüyen iki 'Hakan' kafaları tokuşturuyor falan. Fakat "çarpışan araba"lı böyle bir fotoğraf görünce yapacağım kolajın seyri değişti. Bir süredir kendi kendime verdiğim fotoşop kursunun bir parçası yaptım konuyu. Biraz antrenman oldu benim için. Aklıma ilk gelen iki Hakan'ı (Hakan Balamir ve Fikret Hakan'ı) kullanamadım, çünkü yeni vefat etmişlerdi. Ben de başka ünlü Hakan'lar arasından iki alternatif seçtim. Kolajın lejandı: "Hakanlar Çarpışıyor!" (Filmle aynı)

Hakanlar_arp_yor_kolaj.jpg

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,517
Filmin afişinde tartar diye yazılan bildiğimiz Tatar kelimesi mi yoksa bir yazım yanlışlığı mı?

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318
Filmin afişinde tartar diye yazılan bildiğimiz Tatar kelimesi mi yoksa bir yazım yanlışlığı mı?

Bir yazım yanlışlığı yok, sevgili "ekenciz", "Tartar" "Tatar"ın başka bir telaffuz şekli, "Tartar"-"Tatar" ikisi aynı yani. Tatar sözcüğüne ilk defa Orhun Yazıtları'nda rastlanıyor (8. yy) ve bilindiği gibi Kıpçak boyundan gelen Türk halkı kastedilmektedir. Eski Türkçe'den Farsça'ya (atlı ulak karşılığı olarak) geçmiş. Oradan Ortaçağ Latincesi'ne (Tartarus, Moğol anlamına, ama Yunan Mitolojisi'ndeki "cehennem" sözcüğünden etkilenerek telaffuz edilmiş), oradan da Eski Fransızca'ya geçmiş (Tartaire, muhtelif Türk aşiretlerini tarif eden sözcük olarak). İngilizce'ye de hem Tartar hem de Tatar şeklinde aktarılmış. Ama Batı dillerinde tartarın ayrıca "et sosu" ya da Tatar usulü çiğ et yemeği, şarap-zeytinyağı tortusu ya da diş taşı gibi anlamları da var. Sonradan daha onlarca şeye ya da yere Tartar adı verilmiş.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,914
İstanbul
Her zamanki gibi beğeniyle ve de bir solukta okuduğum, çok ilginç bilgiler paylaşmışsınız sevgili Scanfan.. Teşekkürler..

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
Şu sıralar Uydu da bir kanalda sık sık rastlıyorum bu filme. Daha önce hiç duymamıştım, ismi de tanıdık geldi. John Wayne görünce şaşırdım. Kısaca bakayım dedim Cengiz Han'ın hayatını konu ediyormuş. Cüneyt Arkın'ın aynı isimde 1977 yapımı bir filmi var.
Şu Atilla Dorsay'ın film ile ilgili " Hollywood'un ölüm saçan filmi" başlıklı eski bir yazısı var, okunmaya değer....

Son düzenleme: