scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Alpago Filmiyle İlgili Selahattin Duman Yazısı
1967 Tarihli Alpaslan'ın Fedaisi Alpago

Yazar Selahattin Duman'ın 18 Mart 2000 tarihinde Sabah gazetesindeki köşesinde yer alan yazısından bir bölüm. Bir gün önce TV'de seyrettiği "Alpago" adlı filmde saptadığı bir iki mantık hatasını tiye alıyor. Sanırım kastettiği film 1967 yapımı "Alpaslan'ın Fedaisi Alpago" (zaten başka bir Alpago filmi de kayıtlarda yok), başrolde Cüneyt Arkın oynuyormuş. Ancak baktığım kaynaklara göre bu filmin ne Suat Yalaz'ın Alpagosu (Kolsuz Kahraman) ne de Fikret Kol'un çizdiği Alpago'yla ilgisi var. Özgün bir senaryosu olan bu film bir ÇR uyarlaması değilmiş. Türk filmlerinde zaman zaman gördüğümüz mantık hataları, senaryo sakillikleri ve sinema diline önem verilmemesi durumlarını örneklemek için yazıyı dikkatlerinize sunuyorum. (Yazının tamamı ). Yazıyı aslında biraz da komik bulduğumu itiraf edeyim.

S.Duman_Alpago.jpg

S.Duman_Alpago1.jpg

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Cüneyt Arkın'a ben de hak veriyorum. Gani Müjde tarihi Türk filmlerindeki mizah düzeyi ile asla yarışamaz.

12 Şub 2010
15,006
543,758
Selahattin Duman, Aziz Nesin ayarına yakın müthiş zevk aldığım bir yazarımız.

Çizgi roman sever olmasını büyük bir talih sayıyorum.

Bu eleştirisi bile çizgi roman kahramanlı filmin reklamı niteliğinde.

Peki Selahattin Duman'ın " Nizamettin Veziroğlu " mahlasıyla hangi çizgi roman senaryolarının yazarı olduğunu biliyor muyuz:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Selahattin Duman'ın Nizamettin Veziroğlu takma adıyla Burakbey'in senaryosunu yazdığını, Abdullah Turhan'ın da bunları resimlediğini eskiden okumuştum ama nedense unutmuşum. Hattâ Duman bununla ilgili hoş bir "anekdot"u bir iki yerde, köşesinde filan yazmıştı. Şimdi bir de bununla ilgili bir röportaj gördüm ( ). Röportaj ilgi çeksin diye başlığını "Burakbey eşcinsel miydi?" diye atmışlar. Aslında Selahattin Duman ortağına bir şaka yapmış ve neredeyse gündelik olarak yazdığı senaryolardan birini eşcinsel ilişki içerecek şekilde değiştirip gazeteye öyle teslim etmiş. Abdullah Turhan bir süre sonra hışımla odaya girdiğinde Selahattin Duman şakasını sürdürerek "gazete yönetiminin bundan böyle marjinal bir kahraman istediği"ni söyleyince, kibar ve uyumlu bir insan olan ressam ağlamaklı bir sesle "bari bizimki aktif olsaydı" mealinden bir şeyler söylemiş. Dediğim gibi röportaja atılan başlık "sansanyonel". Dikkatleri ve derin çizgi roman bilgileri için sevgili "profesör" ve sevgili "Shoryuken" dostlara bir kez daha hayran kaldım.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Burakbey'le ilgili anekdotun yer aldığı Selahattin Duman'ın köşe yazısının orijinalini buldum. Zaten yukarıda bahsi geçen röportaj çok kötü yapılmış bir röportajmış. Üstelik de röportajı yapan bir manken ve onun ilk röportajıymış. Olayı Selahattin Duman'ın ağzından ve onun tarzıyla dinlemek (okumak) daha keyifli. Köşe yazısı aşağıda:

Sel.Duman_Burakbey_A.Turhan_2000.jpg

Son düzenleme:

arigato

Yeni Üye
1 Nis 2013
40
186
Fikret KOL'un ve Suat YALAZ'ın ALPAGO maceralarına forum olarak neredeyse hepimiz aşinayız. Bir de 1960'lı yıllarda ULUS GAZETESİ'nde Orhan BAYKAL imzasıyla yayınlanan ALPAGO vardı. Aşağıda 1968 yılının Haziran ve Ağustos aylarında yayınlanan iki sayfayı paylaşıyorum.

Orhan BAYKAL'ın çizgileri çok güçlü olmamakla birlikte TÜRK ÇİZGİ ROMAN TARİHİ içerisinde yerini almalıdır diye düşünüyorum. Orhan BAYKAL ismine Türk basınında bir de YALANDAN KİM ÖLMÜŞ isimli kitapta Uğur DÜNDAR'ın yanında rastlıyoruz; ancak aynı Orhan BAYKAL mı bundan emin değilim. Sadece bir olasılık...

dmvpagf4y68ylgveo.png

dmvq80av7jnfz4hds.png

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Fikret KOL'un ve Suat YALAZ'ın ALPAGO maceralarına forum olarak neredeyse hepimiz aşinayız. Bir de 1960'lı yıllarda ULUS GAZETESİ'nde Orhan BAYKAL imzasıyla yayınlanan ALPAGO vardı. Aşağıda 1968 yılının Haziran ve Ağustos aylarında yayınlanan iki sayfayı paylaşıyorum.

Orhan BAYKAL'ın çizgileri çok güçlü olmamakla birlikte TÜRK ÇİZGİ ROMAN TARİHİ içerisinde yerini almalıdır diye düşünüyorum. Orhan BAYKAL ismine Türk basınında bir de YALANDAN KİM ÖLMÜŞ isimli kitapta Uğur DÜNDAR'ın yanında rastlıyoruz; ancak aynı Orhan BAYKAL mı bundan emin değilim. Sadece bir olasılık...

dmvpagf4y68ylgveo.png

dmvq80av7jnfz4hds.png
Bu müthiş bir bilgi rahmetli yaşasaydı kesinlikle peşine düşerdi.Hani bir yaşıma daha girdim denir ya aynen öyle oldum.>>>Bu Alpagodan haberim yoktu...Teşekkürler tarihi bilgi için.