"Sir Vival", 1958 model ilginç bir otomobil

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Sir Vival
1958 Yılından İlginç Bir Otomobil

1950'li yıllarda bir dizi "güvenli araba" üretilmiş. O yıllar innovasyon yıllarıymış galiba. Aşağıdaki çizgi dışı araba 1958 yılından ve adı "Sir Vival". Adı bile ilginç, okunuşu "survival" yani "hayatta kalma" sözcüğüyle aynı. Bu araba da bazı akranları gibi maksimum güvenlik konseptiyle üretilmiş. Massachusetts'te üretilen bu otomobilin en belirgin özelliği "belden kırma" olması. Yani bir eklemle motor bölümü ve ön tekerler, arkadaki yolcu kabininden ayrılmış, böylelikle kafa kafaya çarpışmalarda yolcu emniyeti arttırılmış. Yüksekte oturan sürücünün 360 derecelik bir görüş alanı var. Çepeçevre dolanan kauçuk tamponlar, yan ışıklar ve o yıllar için pek alışıldık olmayan emniyet kemerleri ve ezilmeye dayanıklı kabin (bugünün ralli arabalarında olan) gibi güvenliğe yönelik özelliklere rağmen seri üretime geçilememiş ve diğer ticari başarısızlık örneklerinin arasına katılmış.

Bu araba Türkiye'ye gelmiş midir? Hiç sanmıyorum. Ama hem karada hem denizde giden bir arabanın 1960'larda Türkiye'ye geldiğini hatırlıyorum. Galiba çok ünlü birine aitti (devlet başkanı filan da olabilir bu kişi, Şah mıydı acaba?), araba İstanbul Boğazı'nda seyrederken çekilen fotoğrafları magazin basınında çıkmıştı.

sir_vival_01.jpg

sir_vival_02.jpg

sir_vival_03.jpg

sir_vival_04.jpg

sir_vival_05.jpg

sir_vival_06.jpg

sir_vival_07.jpg

sir_vival_08.jpg

sir_vival_09.jpg

Son düzenleme:

SananeBundan

banned
26 Ocak 2015
102
930
Bilgilendirme için teşekkürler.
"Sörvayvır" diye okuyan tek ben miyim?! :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Aslinda şu anda, bu tür araçlara daha çok ihtiyaç var... özellikle de bizim ülkemizde... Kurallara uymayan, dengesiz sürücülerin, magandalarin cirit attiği ülkemizde...
Ilginç ve güzel paylaşiminiz için teşekkürler sevgili scanfan...

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
Lunaparklarda ''çarpışan araba'' denilen eğlence arabalarında ve vapurlarda da görülen yaylanma lastiği iyiymiş. Ayrıca arabanın önünü bir yere arkasını bir yere park etmek mümkün anladığım kadarıyla.. Yani faytonlardan da esinlenmiş.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Teşekkürler Scanfan, gerçekten ilginçmiş...

Bu araç seri olarak üretilse ve Türkiye'ye de gelse efsane olabilirdi. Bizimkiler 15 - 20 yıl kadar kullanıp eskittikten sonra, sanayide sürücüyü motor kaputunun üstüne aldırıp, arka tarafın üzerini açtırarak yük taşımak için kullanırlardı. Belki o zaman Anadol pikaplar bile olmazdı. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,936
İstanbul
Hayatımda pek çok ilginç tasarımlı araba gördüm ama hilkat garibesine benzeyen böyle bir araca ilk defa rastladım.. :) Bu çok ilginç paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan...