Turkey - LIFE makalesi (17 Nisan 1970) ve Bir Basın Haberiyle Bağlantısı

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Turkey - LIFE makalesi (17 Nisan 1970)
Ve Bir Basın Haberiyle Bağlantısı

Sevgili dostlar, 2016 yılında LIFE dergileri koleksiyonumu gözden geçirirken ilgi çekeceğini umduğum bazı yazıları taramış ve ileride sizlerle paylaşmayı umarak bir köşeye koymuştum. Bu yazılardan biri de derginin 17 Nisan 1970 tarihli nüshasında çıkan ve Türkiye'yi tanıtan bol resimli 9 sayfalık bir yazıydı. Bildiğiniz gibi bu büyük boy dergi fotoğrafa çok önem veriyordu (Hatta bir zamanlar kadrosunda Ara Güler de vardı). Bu ve benzeri dergilerde çıkan ülkemizle ilgili resimleri filan gördüğümde şimdi bu insanlar neredeler, ne yapıyorlar filan diye hep düşünürdüm. (Mesela ben 6. sayfadaki ören yeri bekçisinin kucağındaki bebek şimdi nerede, diye düşünürdüm hep.) Böyle düşünen başkaları da varmış:

Dün BBC Türkçe sitesinde bir haber gördüm (o haberin de ekran görüntüsünü aşağıya aldım). Haberde bir gazeteci, Ergün Güven, benim paylaşmayı düşündüğüm makaledeki bir fotoğrafı habere koymuş ve fotoğraftaki kişinin şimdi vefat etmiş olan amcası Hasan Güven olduğunu yazmış. Fotoğrafı görünce hemen LIFE'taki makaleyi hatırladım ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Kozaklılı (Nevşehir) postacı (aynı zamanda bir müzisyen) Hasan Güven'in öyküsünü anlatan haberin ekran görüntüsünü de makalenin sonuna ekleyerek sunuyorum. Ekrandan göz atmak isteyenler için 2060 px'lik versiyonları aşağıda. Ayrıca indirerek arşivlemek isteyenler için de daha yüksek kaliteli versiyonunu CBR olarak sunuyorum. Şayet dergi gazeteci Ergün Güven'in elinde yoksa bu onu da sevindirecektir. Not: Fotoğrafları Bill Ray adlı bir fotoğrafçı 1969 yılında çekmiş.

Dosya olarak indirip arşivlemek isteyenler için
biraz daha kaliteli CBR versiyonu, 44MB:

(GglDrv)

İndirmeden ekrandan göz atmak isteyecekler için:
Turkey-LIFE-70-17-Nisan-001.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-002.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-003.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-004.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-005.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-006.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-007.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-008.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-009.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-010-BBC-TR-haberi-0001.jpg

Turkey-LIFE-70-17-Nisan-010-BBC-TR-haberi-0002.jpg

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,745
İstanbul
Birkaç gün önce twitterda Ergün Güven'in konuyla ilgili flood paylaşımına denk gelmiştim. (Flood yerine dilimizde bilgisel kullanılmaya başlanmış. Alışmak lazım. TDK da onay verirse...) İlginç bir rastlantı oldu. Demek Ergün Güven konuyu bir yazı haline getirmeye karar vermiş. Teşekkürler, üstadım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Nostalji kısmına her zamanki gibi, kazandırdığınız bu nitelikli paylaşım için teşekkür ederim değerli büyüğüm.