Evde Sinema Keyfi, Geçmişten Günümüze Kısa Bir Tur

Evde Sinema Keyfi, Geçmişten Günümüze Kısa Bir Tur

RETRO / Diğer Kalanlar Forumu

Like Tree184Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.Aralık.2017, 19:23   #21
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

hadon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 193448
•Rep Seviyesi :
hadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond repute
Film arşivi denince 10 kaplan gücünde bir sürü arkadaşımız olduğundan eminim ama 100 değil, 500 değil, 1000 kaplan gücünde bir arkadaşımız olduğunu çok iyi biliyorum.

Bu arkadaşımız binlerce filmden oluşmuş VHS koleksiyonunu, gazetelere ilan vererek bulduğu şahıslara; oynatıcılarıyla birlikte, kargo parasını da ödeyerek göndermiş bir adam.

VCD koleksiyonundan da hemen hemen aynı şekilde kurtuldu. Bir kısmını bana teklif etti ama o kadar filmi koyacak yer bulamam endişesiyle istemedim.

Şimdi DVD koleksiyonu için çalışıyor. Kendi tahminine göre (net bir rakam verebilmesi olası değil) 100.000, benim tahminime göre daha fazla filme sahip. Biliyorum ki bazı arkadaşlar burada, "o kadar film olması mümkün değil," diyeceklerdir. Yanılıyorlar; bir filmden 8-10 kopya saklamış olması bile sözkonusu olabilir. Çünkü bir listesi ve koleksiyon yöntemi yok. Sadece topluyor!

Yeni filmlerle aram yok, ben nostaljik filmler seviyorum. Bu yüzden bir ara kendisinden siyah beyaz filmler istemiştim; bana getirdiği kocaman çizme kutusunun içindeki DVD'lerde bile en az bin film vardı!

Kim olduğunu merak ettiniz değil mi? Bana ne, söylemiyorum!.. Sadece aşağıya küçük bir ipucu ekliyorum; Diyar'ın bu en sempatik yöneticisini tanıyamayan, derdine yansın!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 27.Aralık.2017, 19:31   #22
Onursal Üye

abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 398547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
100.000 mi ?
Yok canım inanılır gibi değil ?
Gerçekse bu dünya rekoru olur ?
Allah Allah
Yok canım daha neler.
Tövbe inanmam görmeden.
Ciddi mi gerçekten ?
abolardis isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Aralık.2017, 23:49   #23
Yönetici

Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Sevgili hggurak adeta büyülü bir mekan olan odanızın kapılarını bizlere açtığınız için çok teşekkür ederim. Yazdığınız insanı cezbeden onca şey için de.. İnanın o kadar çok etkilendim ki, resmen kitlendim..
yeryüzü, scanfan, hggurak ve 1 kişi bunu beğendi.

Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 18.Aralık.2018, 13:41   #24
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1527324
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Alıntı: dedo11´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Harika bir bilgilendirme ve benim için ayrıca nostalji.
Tek ayrıldığım nokta. "Film sinemada izlenir" sloganının önemine ( toplu izlemenin psikolojisi ve sinema sektörünün gelişmesi vs. vs. için) inanırım.
"Yazlık Sinema" konusuna ayrı bir iç başlık açıp anlatmanı dilerim.
Sinemada izlemenin olumsuzluklarını saymışsın. Hepsine katılırım ( kapalı salonlarda sigara içmeye denk gelmedim. Yazlık - açık sinemalarda vardı. )
ama değerli dost sinemanın çok güzel yanları da vardı be...
Saygı ve sevgilerimi sunarım....

Sevgili "dedo11"in "...kapalı salonlarda sigara içmeye denk gelmedim..." sözü aklımdayken Milliyet gazetesinde 20 Aralık 1968 tarihinde yayımlanmış aşağıdaki ilana rastladım. Ben hem İstanbul hem de taşra sinemalarında fosur fosur sigara içildiğine çok şahit olmuştum ama bu ilandaki gibi işi resmileştirdiklerini hiç bilmiyordum. "Artık sigaralarınızı salondan çıkmadan tüttürebileceksiniz!" şeklindeki haber tarzında hazırlanmış ilan bu kadarı da olmaz dedirtecek cinsten.

O tarihte, tarihi "Taksim Sineması" (Daha önce de adı "Majik"ti, ondan önce de işgal yıllarında Fransızların tiyatrosuymuş) gazinocu Fahrettin Aslan tarafından restore edilerek "Venüs" adı altında yeniden açılmış ve müşteri çekmek için(!) bu ilanı (haberi) vermişler).

Baltimora, sekonme, timed ve 2 kişi bunu beğendi.

Konu scanfan tarafından (18.Aralık.2018 Saat 14:23 ) değiştirilmiştir. Sebep: film venis'te değil rüya'da oynamış (dz)
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Aralık.2018, 12:09   #25
Kıdemli Üye

sekonme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
sekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond repute
Çok çok keyifli bir konu olmuş sayın scanfan, size ve tüm yorumculara teşekkürler. Tüm bu formatları hayatımda yaşamış olmak beni de sizler gibi şanslı hissettirir her zaman. Medya saklama teknolojisinin gelişimini izlemek (özellikle eski dönemlerini) her zaman beni çok heyecanlandırmıştır. Kısa bir süre önce Youtube'da keşfettiğim ve günümüzün ilginç, geçmişin ise çoğunlukla unutulmuş teknolojilerini tanıtan bir kanalı sizlerle paylaşmak istiyorum, eminim hoşunuza gidecek şeyler bulacaksınız.

Örneğin, ilk defa vinile yani bildiğimiz plağa görüntü kaydının 1927'de yapıldığını öğrenmek beni hayrete düşürdü

Bunun gibi 80'lerde çıkan ama tutmayan medya formatlarından VHD (video-vinil) formatını tanıtan bir videoyu paylaşıyorum.

Bir de pek az kişinin gördüğünü düşündüğüm muhteşem bir kasetçalar:
1972 yılından Panasonic'in Kaset Atlıkarınca'sı:

Keyifli izlemeler
Baltimora, yeryüzü ve scanfan bunu beğendi.

Konu scanfan tarafından (15.Nisan.2019 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir. Sebep: video linklerinin sentaksları düzeltildi (https://) sayfa düzeni geri getirildi
sekonme isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Nisan.2019, 13:28   #26
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1527324
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute

Kupür 28 Eylül 1981 tarihli "TV'de 7" dergisinden. Dergi bir muhabirini "Uluslararası Berlin Radyo ve Televizyon Fuarı"na göndermiş. Muhabir bu alandaki yenilikleri bölüm bölüm dergisine bildirmiş. Serinin bu haftaki bölümünde fuarın en çok dikkat çeken yeniliklerinden birinin de video kasetlerin pabucunu dama atacağı öngörülen "resimli plaklar" (video plaklar ve onların oynatıcıları) olduğu belirtilmiş. O tarihte Türkiye'de video kasetçiğin bile henüz emekleme safhasında olduğuna da işaret edilmiş. Yazıda video plakların seri üretimine 1982'de başlanacağı yazıyor. Bu analog disk sistemi 1978'de ABD'de tanıtılmıştı. ABD ve Avrupa'da fazla ilgi görmedi, Türkiye'ye ise hiç girmedi. Tek kabul gördüğü ülke Japonya!

scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
8mm film, betamax, dvd, ev sineması, hd dvd, home cinema, sinefil, super8, ultra hd blu-ray, vcd, vhs, video formatları

Seçenekler
Stil