scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Kartuş Kaset
Sürekli Çalınabilen Bu Ses Kasetleri
1960'larda ve 70'lerde Daha Çok Arabalarda Kullanılırdı

Bizde "kartuş kaset" olarak bilinen kompakt ses kasetleri 1965'te piyasaya verildi ve 1970'lerin sonuna kadar yaygın olarak kullanıldı. Bu manyetik bant sisteminin Batı'daki adı "8-track tape", "eight-track cartridge" veya "Stereo 8"tir. Bilinen ses kasetlerinden bir farkı şuydu: Bunlarda her seferinde kaseti ters çevirmek gerekmiyordu, yani biteviye müzik dinlemek mümkündü. Adı üstünde 8 kanallı bir ses sitemiydi 8 paralel kanala 4 adet stereo "program" kaydedilmişti (normal kasetlerdeki "yüz"(side)ün adı burada "program" olmuş) ve kompakt kasetin içinde bulunan tek bir makara özel bir düzenekle loop şeklindeki bandı tekrar başladığı noktaya getiriyor ve okuyucu başlık otomatik olarak bir sonraki kanala geçiyordu. Bu non-stop dinleme imkanı, bunları özellikle de taşıt araçları için ideal hale getiriyordu. Araç sürücüsü bir kez kasetçalara bu kartuşlardan bir tane taktımı elle müdahele etmesine gerek kalmadan yolculuğun sonuna kadar, dikkati dağılmadan müzik dinleyebiliyordu. Zaten bu kasetlere ait ilk kasetçalarlar da arabalar için üretilmişti, hattâ birçok araba marka ve modelinde kasetçalarlar fabrikasyon sırasında araca monteli olarak üretilmiş, satış sırasında opsiyon olarak tüketiciye sunulmuş. Bu sistem çağının şartları gereği analog bir sistemdi. "Stereo" olan ses siteminin yanı sıra "quadrofonik" olanları da üretildi. Kartuşlarda genelde 46 dakika kayıt bulunuyordu, ama sonradan 60, 90 ve 100 dak. kayıtlılar da çıktı. Bu kartuşlar ABD dışında pek yaygınlık kazanmadı, bunun nedeni belki de 60'lı-70'li yıllarda en fazla özel otomobilin bulunduğu ülke olmasındandır. Ben ülkemizde minibüs dolmuşlarda kullanıldığını gördüm, şoförler bu kartuşları havalı bir biçimde araçtaki kasetçalara takarlardı (bilekte tespih de mutlaka olacak!). Bu kasetler Almanya dolumu da olabilir, o tarihlerde Türkiye'de fazla talep olduğunu sanmıyorum. Sürekli "takarlardı" sözcüğünü kullanıyorum, zira bu kartuşlar kasetçaların içine tam olarak girmez, öndeki slottan kısmen sokulur ve itilirdi, kasetin bir kısmı dışarıda kalırdı, böylece takılmış gibi olurdu. Çekmek suretiyle de çıkartılırdı. Bu sistemler sadece taşıtlarda kullanılmazdı, ev kullanımı için üretilmiş "kartuş kasetçalarlar" da vardı. Dezavantajlarına gelinirse, öncelikle kasetlerin geriye sarılması mümkün değildi. Sürekli kullanımda bant sıkışmalarına sıklıkla rastlanırdı. Bir de bunların kayıt yapılabilen modelleri vardı ki oldukça pahalıydılar, dolayısıyla çoğunlukla sadece playback için kullanılıyorlardı. Normal "audio kaset"lerde, "kartuş"larda olmayan birçok özelliğin olması (ileri-geri sarma gibi), ayrıca kayıt özelliğinin olması, fiyatlarının düşmesi 1970'lerin sonunda "kartuş" satışlarının düşmesine neden oldu. Kartuşlar da piyasadan yok olup gittiler. Yakın tarihlere kadar tek tük kartuş dolduran sanatçılar olmuş gerçi. Eskiyi yad etmek isteyenler her zaman çıkar, ABD'de de bu formatın meraklıları bir araya gelerek her yıl 11 Nisan'da "Ulusal Kartuş Günü"nü kutluyorlarmış. Bununla ilgili müzeler bile varmış. Koleksiyonerler açısından günümüzde en nadir rastlanan "kartuş kaset" Frank Sinatra'nın Antonio Carlos Jobim'le birlikte yaptığı bir albümmüş. Ender bulunmasının nedeni ise Sinatra'nın bütün kartuş kasetleri toplatıp imha ettirmesiymiş. Bugün ortalarda bu albümden sadece 5 adet mevcutmuş ve beheri $5.000 ediyormuş (Allah akıl fikir versin!). Not: Benim hiç kartuş kasetçalarım olmadı, meraktan bit pazarından sadece bir tane kaset alıp içine bakmıştım.

kartu_3.jpg

cartridge_02.jpg

Kayıt da yapabilen zamanının pahalı bir ev kartuş kaset sistemi.
Ama şu anda "eBay"de 50 dolara satılıyor!
kartu_4.jpg

Kartuş kasetlerinin nostaljik tutkunları her yıl
11 Nisanda "Ulusal Kartuş Günü"nde toplanıyorlarmış.
kartu_8.jpg

$5.000'lık kartuş kaset buymuş.
kartu_9.jpg

23 Ocak 1970 tarihli LIFE dergisine verilmiş bu ilanda dolu
"kartuş kaset" pazarlayan bir kulübün ürünleri görülüyor.
Kartu_LIFE_1970_01_Jan_23_013.jpg

Ülkemizde bir zamanlar boş "kartuş kaset" bile ithal edilmiş. Muhtemelen toplu ticari
kayıtlar için olmalı. Ne yazık ki reklamın verildiği derginin tarihini not etmemişim.
Kartu_ses.jpg

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Bu kartuşu bir kez gördüğümü hatırlıyorum ve o da bir otomobilin kasetçalarının içindeydi.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Peder bey'in 76 Chevrolet Nova'sında bu sistem vardı. Bu yüzden 1982'de arabasını satana kadar bu kartujları çok dinlemişliğim vardır. Sayenizde o güzel yıllara tekrar dönmüş oldum, teşekkürler sevgili Scanfan..

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,333
izmir
Babamda vardı. Ben 6 - 7 yaşlarımdaydım. Çok iyi hatırlayamıyorum. Muhteşem nostalji için teşekkürler.

algir

Onursal Üye
10 Ara 2009
926
839
Bu güzel nostalji için teşekkürler.Unuttuğunuz yada atladığınız bir özellik daha vardı.Kaset çalarken,düğmeye bastığımzda trak diye ses çıkararak başka şarkıya geçerdi.Sanırım 8 şarkı değiştirebiliyorduk.(Şimdi adedini tam olarak hatırlıyamıyorum)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

İngilizce’nin prestijli sözlüğü Oxford, "kaset"
kelimesini yeni baskısından çıkardığını duyurdu.[/B]

Oxford İngilizce Sözlüğü’nün editörleri, artık kullanılmayan sözcüklerin çıkarılacağını duyurmuştu. Ayıklamanın ilk kurbanı, bir zamanlar müzik dinleyicilerinin vazgeçilmezi, ‘kaset’ oldu!

Ancak bu karara şiddetle karşı çıkan 80’li ve 90’lı yılların çocukları,
Oxford’u boykot ediyor. Yapılan protestoların öncülerinden olan
müzik tarihçisi Bucks Burnett, “Bu karar, 20’li
yaşlardaki editörlerin Starbucks’daki öğle arasında alınmış olmalı

dedi.

Ben açıkcası "kaset" kelimesinin sözlükten çıkarılmasından çok,
sözlükten bir kelime çıkarılmasına anlam veremedim.
:)

Elbette ki "kaset" kelimesi de çıkarılmaması gerekiyor. Artık
kullanılmıyor diye bir kelime sözlükten çıkarılmaz/çıkarılamaz!
Sözlüklerin tek görevi güncel olanı vermek değil, güncel olmayan
kelimeleri ve anlamlarını da barındırmaktır!
Sözlükler bunun için var!

Bu nasıl bir mantık!
Müzik tarihçisi "Bucks Burnett" güzel söylemiş!
:)

Sevgilerimle...

Bu kadar saçma bir şeyi ilk defa duydum, o zaman bu mantığa göre ilerleyen yıllarda telgraf kelimesini de kaldırmaları gerekir.. ve daha nicelerini.. Bence de bu kararı alanlar yirmili yaşlardaki yeni yetmelerdir zira 80'lerle adeta bütünleşen bu materyali ancak o yılları yaşamamış ruhsuz kişiler tarihten silmeye teşebbüs ederler.. Paylaşım için teşekkürler sevgili dostum.