Manaki Kardeşler, İlk Türk Filmini Çeken Sinemacılar

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

İlk Türk Filmini Çeken Sinemacı
Manaki Kardeşler

İlk Türk filmini çeken sinemacı "Manaki Kardeşler"in öyküsü antika kültürü ve koleksiyon dergisi "Tombak"ta 1994 yılında çıkmış. Derginin "Belgesel Araştırma" köşesinde yayımlanan yazıyı, aynı zamanda derginin yazı işleri müdürü de olan "Sadika Dikna Erden" yazmış.

Miltiade Manaki ve Yanaki Manaki Osmanlı toprağı olan Manastır'da doğmuşlardı (1878 ve 1882). Bu Osmanlı vatandaşları Balkanlara ve dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu'na fotoğraf ve sinemayı ilk getiren öncüler olmuşlardı. Daha çok belgesel çeken Manaki Biraderler daha sonra Saray'ın resmi fotoğrafçısı da olmuşlardı. Bugün adlarını taşıyan bir film festivali var (Manaki Brothers Film Festival, kuruluş 1979). Festival Türkiye'de diye düşündünüz değil mi? Hayır değil, Makedonya'da düzenleniyor. Şimdi baktım, Türkçe Vikipedi'de "Manaki Kardeşler" diye bir madde bile yok, oysa bu öncülere İngilizce Wikipedia'da çok geniş yer verilmiş.

Manaki_Karde_ler_Tombk_1994_2_01.jpg

Manaki_Karde_ler_Tombk_1994_2_02.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,663
Kasımpaşa
Benim bilgilerimle çelişen bir durum oldu..
Öncelikle ilk Türk filmi diye hep "Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı" diye bilinir.
Belki de ilk ticari gösterimi yapılan filmdir.
Bu ilginç bilgilendirme için teşekkürler..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Bu da Manaki Biraderler'in belgesel çekimlerinde kullandığı, "Charles Urban" imalâtı, 1910'lu yıllardan "The Bioscope" film kamerası.

Manaki_ve_Kameras.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Benim bilgilerimle çelişen bir durum oldu..
Öncelikle ilk Türk filmi diye hep "Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı" diye bilinir.
Belki de ilk ticari gösterimi yapılan filmdir.
Bu ilginç bilgilendirme için teşekkürler..

Sevgili "savok", senin sorunu Metin Celal geçen yıl Cumhuriyet gazetesindeki köşesinden şöyle cevaplamış.

lk_T_rk_Filmi_Hangisi.jpg

Son düzenleme:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,165
Fuat Uzkınay'ın pek çok başarılı çalışması var belki, ancak Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmine ait reel bir delil ortaya çıkana kadar sadece adı geçiyor diye bu filmi "ilk" saymak bana da hiçbir zaman doğru gelmemiştir.. Kaldı ki, hayattayken Uzkınay'ın çocukları da bu filmin çekimine dair hiçbir şey hatırlamadıklarını defalarca ifade etmişlerdir..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Çok hoşuma gitti, ilk kez okudum bugüne kadar isimlerini bile duymamıştım.
Çalışmalarının takipçisiyim üstadım çok yaşa.:)
Teşekkürler, selamlar.:)

12 Şub 2010
15,006
543,776
Politikacıların tarihi nasıl eğip büktüğü bu paylaşımdan açıkça görülmekte.

Tarih; insanları geçmişleri hakkında kandırarak yanlış eğitim vermek, gaza getirmek aracı olarak kullanılmamalıdır. Acı da olsa, ibret almak ve hatalardan ders almak için bilgilendirici ve eğitici bir araç olmalıdır.

Çok teşekkür ediyorum sevgili scanfan dostum
Konu hakkında oldukça aydınlanmış oldum.