Muharrem Gürses

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Muharrem Gürses
(1913-1999)

Muharrem-G-rses-y-netmen.jpg

Muharrem Gürses

kemalgokhangurses.jpg

"Kemal Gökhan Gürses"

Karikatürist "Kemal Gökhan Gürses", ünlü senarist, aktör ve yönetmen "Muharrem Gürses"in oğludur (diğer oğlu merhum "Atilla Arcan"). Muharrem Gürses'i Hababam Sınıfı filmindeki kalpsiz okul müdürü rolünden hatırlarız, ama onun yönettiği, yapımcılığını yaptığı ve senaryosunu yazdığı sayısız filmi vardır. Ayrıca birçok filmde de rol aldı. Muharrem Gürses 7 Nisan 1999'da ölmüştü. Kemal Gökhan Gürses aşağıdaki "Öküz" dergisi yazısını babasının ölümünden 1 ay sonra kaleme almış. Muharrem Gürses'i oğlunun kaleminden okuyalım:

K-Z-1999-May-60-A.jpg

K-Z-1999-May-60b.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,889
İstanbul
Detaylı bilgilendirme için teşekkürler sevgili Scanfan. Bir şeyi merak ettim.. Atilla Arcan ile soyadının tutmaması; Atilla Arcan'ın sahne ismi olarak bunu kullanmasından mı yoksa başka bir sebebe dayanmasından kaynaklanıyor?

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310
Detaylı bilgilendirme için teşekkürler sevgili Scanfan. Bir şeyi merak ettim.. Atilla Arcan ile soyadının tutmaması; Atilla Arcan'ın sahne ismi olarak bunu kullanmasından mı yoksa başka bir sebebe dayanmasından kaynaklanıyor?

Ben de sizin gibi düşünüyorum, sevgili "Baltimora", yani sahne adı olabilir. Kaynaklarda Atilla Arcan'ın doğum adının "Atilla Gürses" olduğu yazıyor. Kemal Gökhan Gürses'ten 10 yaş kadar büyükmüş merhum Atilla Arcan.

mustafa sazak

Aktif Üye
27 Eyl 2014
452
1,643
Denizli

Yıllar önce Atilla Arcan'la ilgili okuduğum bir yazıda "Babasının adıyla bir yerlere gelmiş olmamak için soyadını değiştirdiği" belirtiliyordu.

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,800
Atilla Arcan'ın Muharrem Gürses in oğlu olduğunu bende bilmiyordum şimdi öğrendi.Atilla Arcan iyi taklit yapardı rahmetli.İzmir fuarında Zeki Müren taklidini izlemiştim gazinoda.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Atilla Arcan'ı da Muharrem Gürses'i de rahmetle anıyoruz evvela.. Hababam sınıfı ve bazı filmlerde cimriyi oynayan Muharrem usta'ya Yeşilçam camiasında reelde eli açık olduğu söylenirdi... :)

maxresdefault.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi: