Giovanni Scognamillo

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Türk Sinemasının Bilge Tarihçisi
Giovanni Scognamillo'nun Ardından
1453 İstanbul Sanat ve Kültür Dergisi Yazısı, 2016
Yazan: Metin Öztürk

8 Ekim 2016'da vefat eden İstanbullu yazar "Giovanni Scognamillo"nun ardından "1453 İstanbul Sanat ve Kültür Dergisi"nin 2016 yılındaki 26. sayısında çıkan 8 sayfalık yazıyı Metin Öztürk kaleme almış. Çok yönlü insan "Giovanni Scognamillo"nun yazdığı bazı kitaplar ve hakkında yazılmış makaleler ÇD'nda mevcut. Bu kitaplardan birini sunarken mesajın altına şunları yazmışım:

Kökeni "Napoli"ye dayanan bir "Levanten" olan değerli yazarımız "Giovanni Scognamillo"nun 1990 yılında çıkan anı kitabı. Şimdilerde 85 yaşında olan İstanbullu yazarın (aslında "Beyoğlulu" demek lâzım, zira orada doğmuş ve bütün ömrü o semtte geçmiş) daha çok "fantastik sinema", "Türk sineması", "okkültizm" (doğaüstü gizli güçlerle ilgili) ve "korku edebiyatı" üzerine çok sayıda (50'ye yakın) telif eseri var. Ayrıca onlarca çeviriye de imza atmış, ayrıca birçok Türk filminde de oynamıştı. Babasının "Elhamra Sineması"nın müdürü olduğu ve bütün hayatının o civarlarda geçtiği düşünülürse bu anlaşılabilir. İyi bir arşivci olduğu da söylenen Scognamillo gazetelerde, sinema ve magazin dergilerinde uzun yıllar yazdı. "Levanten" (anlamını kendisi de bu kitabında geniş olarak açıklıyor) bilindiği gibi "Osmanlı"da liman kentlerinde yerleşmiş ve ticaretle uğraşan Fransız ya da İtalyan kökenli Katoliklere verilen addır. Yerel Hristiyanlardan farklıdırlar.

Yazıyı indirerek okumak isteyecekler için 8 sayfalık pdf dosya, 3,5 MB:
(Yandex)

İndirmeden sayfadan okumak isteyecekler için 8 adet jpeg görüntü:
Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_001.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_002.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_003.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_004.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_005.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_006.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_007.jpg

Giovanni_Scognamillo_1453_06-26_008.jpg

Son düzenleme:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Ustadımızla tanışıklığımız çok eskilere dayanır, kendisi her zaman mutevazı, her zaman samimi ve zarif bir insandı. Gio Ustamızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Ustadımızla tanışıklığımız çok eskilere dayanır, kendisi her zaman mutevazı, her zaman samimi ve zarif bir insandı. Gio Ustamızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Hakan Bey belki siz bilirsiniz.
Giovanni Scognamillo, Ara Avedisyan müstear ismi ile bir kitap yazmış olabilir mi?
Bir yerde bunu okumuştum ama kesin kanıt bulmuş değilim.
Bu arada kitabın adı Evrende En Büyük Sır.

22394339.jpg

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Sohbetlerimizde böyle bir konudan hiç bahsetmedi. Benim kanaatim bu kitabı onun yazmadığı yönünde, zira müstear isimle pek yazmamıştır. Eski bilimkurguculardan müstear kullanan Zühtü Bayar vardı, ama o da bazı öykü ve kısa inceleme yazılarında kullanırdı. Gio üstat, müstear kullanmadan da bu veya benzeri bir kitabı yazabilirdi bence. Buna yakın konusu olan kitapları var çünkü. Bu temelden bir kanaat oluşturuyorum.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Büyük ustanın bir çok kitabını okumuştum.Zeki , bilgili gerçekten bilge bir insandı.
Geriye çok değerli eserler bıraktı.Özellikle Gotik edebiyatın Ülkemizdeki en büyük araştırmacılarından biriydi.
Böyle büyük değerlerin aramızda bulunması bile olağanüstü.
Mustafa İslamoğlunun çok beğendiğim bir sözü ;
Dindarlığını Allah'a gösterirsin bana insanlığın lazım.
Giovanni ustada güzel değerler üreten özellikle sinema konusunda uzman büyük bir insandı.
Allah rahmet eylesin , mekanı cennet olsun.
Paylaşım için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Sohbetlerimizde böyle bir konudan hiç bahsetmedi. Benim kanaatim bu kitabı onun yazmadığı yönünde, zira müstear isimle pek yazmamıştır. Eski bilimkurguculardan müstear kullanan Zühtü Bayar vardı, ama o da bazı öykü ve kısa inceleme yazılarında kullanırdı. Gio üstat, müstear kullanmadan da bu veya benzeri bir kitabı yazabilirdi bence. Buna yakın konusu olan kitapları var çünkü. Bu temelden bir kanaat oluşturuyorum.

Teşekkürler Hakan Alpin.
O zaman Ara Avedisyan'ın kim olduğu konusu yine muallakta kaldı.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
262
1,442
İlk fotoğraf, oyunun en heyecanlı anını bölen; hadi bi' koşu bakkala git,
Opon-Gripin al'lı günleri çağrıştıran zaman makinası gibi. :)

İstanbul'un Avrupa yakasındaki tramvaylı günlerini çok net hatırlamıyorum
ama evimizdeki Radyolin reklamlı duvar takvimini puslu da olsa anımsıyorum.