Muzaffer İzgü Hayatını Kaybetti

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Yazar Muzaffer İzgü Hayatını Kaybetti
(29.10.1933 - 26.8.2017)

Mütevazı bir insandı. Onunla 1980'li yıllarda İzmir Çankaya'da Pazar günleri kurulan kitap sergilerinde sıklıkla karşılaşırdım. Kitapların yerlerde, gazete kağıtlarının üzerine serilerek satıldığı bu salaş sergilerin sahibi olan kitapçı arkadaşlarla ayak üstü çay içip sohbet ederken ara sıra onu görürdüm, ve hep kitap meraklısı emekli amcalardan biri sanırdım. Sonra bir gün kitapçı arkadaşlardan biri bizi tanıştırdı. Son derece alçak gönüllü bir insandı, benimle büyük bir yazar gibi değil de emekli bir amca gibi konuştu, asla kimseye tepeden bakmıyordu. Bende büyük bir saygı uyandırmıştı o zaman. Mekânı cennet olsun.

Muzaffer-izg_vefat.jpg

Muzaffer-izg_vefat1.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,640
Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti.

Bir kültür çınarımız daha göçtü; biraz daha yoksullaştı edebiyat dünyamız.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,803
Yerine ufak bir fidan bile yetiştirilemeyen zamanımızda
Çınarlar bir bir gidiyor, gölgesiz kaldık.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Usta bir edebiyatçıydı, çok güzel, çeşitli eserler verdi. Edebiyat dünyasının çınarlarından biriydi. Umarım bol bol hatırlanır.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Mizah edebiyatımızın iki büyük çınarından ikincisini de kaybettik.
Işıklar içinde yatsınlar.

İlk okuduğum kitabı "Halo Dayı ve İki Öküz" sonra "Gecekondu".
"1 Mayıs Polis Bayramı" scanfan arkadaşımızın alıntı yaptığı yazıda yok. O nedenle kapağı paylaştım.

tomx

Yeni Üye
2 Haz 2017
96
707
Muzaffer İzgü değerli bir hayat yaşayarak ayrıldı aramızdan. Kurduğu hayalleri bıraktı çocuklara. Bütün olarak sanat dünyamız yoksullaşıyor her bir kayıpla.

"Efkar ettiğimiz şey memleketin halidir,
Sanmam hemşerim sanmam bundan acısı olsun"
Cahit Sıtkı Tarancı

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Çocukluğumuzda merakla ve heyecanla okuduğumuz Ökkeş maçta, Ökkeş dolmuşçu, Ökkeş otoparkta, Ökkeş denizde, Ökkeş kapıcı, Ökkeş kurt avında, Ökkeş lunaparkta vs. diye devam eden o seriyi bizlere armağan etmişti. Hepsi de yalın, duru, akıcı, sürükleyici idi. Ruhun şad olsun büyük usta.. Hayal gücümüzün gelişmesinde tartışmasız senin de etkin olmuştur.

Son düzenleme:

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,968
Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Muzaffer İzgü Gençliğiminde keyifle okuduğum usta mizah yazarları idi. Ne yazık ki birer birer ayrılıyorlar.
Değerli yazarın yakınlarına sabır kendisine rahmetler diliyorum.

Geceyürüyen

Süper Üye
19 May 2010
574
2,087
Allah rahmet eylesin mekanı Cennet olsun inşallah.Cocuklugumuzun vazgeçilmez Ökkeş'in babası;ışıklar içinde yatsın büyük Usta..