PhotoScape 3.7 versiyonu ile cilt payı karaltısı yok etme.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Taradığımız sayfaların kenarlarında cilt payından dolayı oluşan karaltıları yok etmek her zaman problem olmuştur.
Çünkü karaltıyı yok etmeye çalışırken çizgiler de zayıflıyordu.
Bu sorunu gidermenin farklı bir yolu için kısa bir video hazırladım.
Umarım işinize yarar.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Çok açık ve net bir şekilde anlatmışsınız hocam. Öğretmen olmanın avantajları işte :)
Ben başka programları tercih etsem de bu özelliği beğendim. Kolaylıkla kullanılabilecek, sağlam iş çıkarabilecek bir özellik. Anlatım için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Geçen seneye kadar office picture ile
düzenleme yapıyordum. Şimdi Photoscape
ile hocamın anlattığı gibi olanakları
kullanarak daha temiz düzenlemeler
çıkarabiliyorum. Zamanla kısa yolları,
toplu düzenlemelerin inceliklerini
öğrendikçe daha kaliteli çizgi romanlar
okuyabileceğiz.
Teşekkürler "Uzung" hocam.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Teşekkürler sayın "uzung".
Ben eskiden nedense bu yazılımı hep küçümsemiştim. Büyük hata yapmışım. Tam bize göre bir yazılımmış. Şimdi birçok şeyi "PhotoScape"le yapıyorum (ücretsiz yazılımlar zayıf olurlarmış gibi gereksiz bir önyargım vardı eskiden, şimdi büyük ölçüde kurtuldum bu önyargımdan). Özellikle pul klonu ve döndürme (eğrilik giderme) araçları mükemmel (aslında döndürme aracında daha fazla ızgara çizgisi olsa ve ekranı biraz daha büyük olsa daha iyi olurdu).

PhotoScape'in bir özelliği daha olsa çok iyi olacaktı (Belki de vardır ama ben bulamamışımdır). O da şu: Büyük bir alanın dikdörtgen şeklindeki kopyasını alıp diğer bir alana kopyalamak. Ben bunu FotoCanvas'ta yapıyorum ("rectangular select" ve "lasso" araçları). Örneğin çizgi romanın nispeten iyi sağ marjındaki kenarlığı bütünüyle kopyalayıp sol marjındaki hasarlı/kötü marjın üzerine yapıştırıyorum (sizin videoda gösterdiğiniz örneği böyle düzeltiyordum mesela). Çok hızlı oluyordu-bir iki saniyede- (pul klonuyla aynı iş dakikalar alıyor). Bu özellik şayet var da ben bulamadıysam lütfen gösteriniz, çok işime yarayacaktır. Bir diğer olmayan (ya da benim bulamadığım) temel araç "Fill"-kova veya doldurma aracı. tek tıklamayla büyük bir boşluğu herhangi bir renkle doldurmaya yarıyordu.

Not: Bazı yazılım firmaları geri bildirime açık oluyorlar, bu gibi istekleri sonraki versiyonlarında yerine getiriyorlardı. Bildirirsek belki düzeltirler diye düşündüm ama PhotoScape'in bir iletişim kanalını bulamadım.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)

...Özellikle pul klonu ve döndürme (eğrilik giderme) araçları mükemmel (aslında
döndürme aracında daha fazla ızgara çizgisi olsa ve ekranı biraz daha büyük olsa daha iyi olurdu).
...

...Bir diğer olmayan (ya da benim bulamadığım) temel araç "Fill"-kova veya doldurma aracı.
tek tıklamayla büyük bir boşluğu herhangi bir renkle doldurmaya yarıyordu.
...

Aynı şeyleri düşünüyorum. Döndürmedeki çizgiler fazla
olsa ayarı çok daha hızlı yapabiliriz.
Kova aracı için de "Paint" programını
kullanıyorum şu an ama "photoshop" öğrenmeye başlayacağım :)

...
PhotoScape'in bir özelliği daha olsa çok iyi olacaktı (Belki de vardır ama ben bulamamışımdır). O da şu: Büyük bir alanın dikdörtgen şeklindeki kopyasını alıp diğer bir alana kopyalamak. Ben bunu FotoCanvas'ta yapıyorum ("rectangular select" ve "lasso" araçları). Örneğin çizgi romanın nispeten iyi sağ marjındaki kenarlığı bütünüyle kopyalayıp sol marjındaki hasarlı/kötü marjın üzerine yapıştırıyorum (sizin videoda gösterdiğiniz örneği böyle düzeltiyordum mesela). Çok hızlı oluyordu-bir iki saniyede- (pul klonuyla aynı iş dakikalar alıyor). Bu özellik şayet var da ben bulamadıysam lütfen gösteriniz, çok işime yarayacaktır...

Bunu bir iki kez şöyle yaptım, istediğim alanı kırpıp "farklı kaydet"
ile kaydediyorum, sonra ana sayfadaki "nesne" sekmesindeki
"foto" ekle tuşuyla farklı kaydettiğim kırpılmış alanı resme
yapıştırıyorum. Kısa sayılabilecek bir yol...

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Sanki PhotoScape bu tip işler için tasarlanmış. Mesela çift sayfaları tek sayfa haline getirme gibi. Her programda bir eksiklik veya hata muhakkak olacaktır.

Güzel bir video anlatımı olmuş. Pratik gözüküyor. Sadece karartı giderme değil, kırpma, marj ekleme, sayfa döndürme gibi şeyler de tez elden aktarılmış. Keşke tüm pratik kullanımları bilsek de zamanımızı boşa öldürmesek.
Bu tekniklerden yararlanıp elimi alıştırsam, kafa yormadan, hızlı bir şekilde bu işi yapabilirsem belki amatörce balonlama yapmayı bile düşünürüm artık:d

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,346
65,196
Vermiş olduğunuz bilgiler tarama-düzenleme işleriyle
uğraşanlar için çok değerli. Zaman ayırıp video bile
hazırlamışsınız. İçtenlikle teşekkür ediyorum Güngör
hocam, sağolasın...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Değerli dostum,
Çok yararlı ve çok güzel bir anlatım.
Zaten bu programı çok beğenerek ve de bir çok işimde kullanıyordum.
Bu anlattığınız konu da çok güzel, çok yararlandım.
Teşekkürler ediyorum.Ellerinize sağlık.
Selam,sevgi ve saygılar.
( Valla her ihtimale karşı PC me indirip,arşivime aldım.)
HACILI

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,854
Güzel olmuş hocam.
Forumda kitap düzenleyen veya düzenleyecek arkadaşların bundan faydalanması iyi olur.

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Emeğinize sağlık çok güzel bir anlatım sayenizde programı daha bilinçli kullana biliyorum. Teşekkür ederim