Windows XP,7,8 ve Vista'da DNS ayarlarını değiştirmek .Resimli Anlatım

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122

WİNDOWS XP
Dns Değiştirmek,XP Dns Ayarları,DNS ayarlamak,DNS nasıl değiştirilir,Dns değiştirme,Programsız DNS değiştirme

1.) Denetim masası --> Ağ Bantılarına Tıklanır

2.)Yerel Ağ Bağlantılarında Sağ tuşla özelliklere girililr.

3.)internet iletişim kuralları (TCP/IP) kısmı işaretlenip özellikleri butonuna giriyoruz.

4.) Dns sunucularına sırasıyla ilk kutuya: 8.8.8.8 İkinci kutuya: 8.8.4.4rakamları yazılır.

Dns Değiştirmek - XP Dns Ayarları (Resimli Anlatım)
scan1301230001.jpg

5.) Yerel ağ bağlantıları bölümüne tekrar geliyoruz ve yine sağa tıklayarak açılan bölümde "Onar" diyoruz.

Dns Değiştirmek - XP Dns Ayarları (Resimli Anlatım)
70557997dw8.jpg

6.) Artık Dns sunucnuz değişmiş ve yasaklı siteye giere hale gelmiş oluyorsunuz.

Not 1: yada sadece üsteki butona 4 . 2 . 2 . 3 (yada 4 . 2 . 2 . 4)yazsanızda olur...

Not2: Şuanki güncel ve en iyi dns adresleri 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 tür...

WİNDOWS 7
Windows 7 DNS Değiştirme

Bilgisayarımızın sağ alt köşesindeki simgelerden ekran şeklinde olan’a sağ tıklayın (sağdaki gibi)
untitledcgc.png

Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç’a basın;
untitledpng1.png

Açılan pencerede ‘Yerel ağ bağlantısı‘na tıklayın.(Resimde sarı ile işaretli)
untitledpng2.png

Yerel ağ bağlantısı penceresinden ‘Özellikler‘e tıklıyoruz.
untitledpng3.png

Açılan pencerede ‘İnternet protokolü sürüm 4‘ü seçiyor ve ‘Özellikler‘e basıyoruz.
untitledpng4.png

Burada ‘Aşağıdaki sunucu DNS adreslerini kullan‘ı aktif ediyoruz ve DNS adresimizi giriyoruz.Artık engelli sitelere diğer sitelere eriştiğiniz gibi problemsiz erişebileceksiniz. Resimdeki DNS adresi son zamanlarda popüler olan Google‘ın dns adresidir.Çok hızlıdır,bende kullanıyorum.

Girebileceğiniz örnek DNS adresleri

2012 En Hızlı DNS Ayarları, DNS Numaraları ve DNS Adresleri:

Google, DNS Ayarları:

8.8.8.8
8.8.4.4

Open, DNS Ayarları:

208.67.222.222
208.67.220.220

Norton, DNS Ayarları:

198.153.192.1
198.153.194.1

Uydunet, DNS Ayarları:

62.248.80.161
62.248.80.162

Dnsadvantage, DNS Ayarları:

156.154.70.1
156.154.71.1

ScrubIt, DNS Ayarları:

67.138.54.100
207.225.209.66

GTEI, DNS Ayarları:

4.2.2.1
4.2.2.2

4.2.2.3
4.2.2.4

4.2.2.5
4.2.2.6

WİNDOWS 8
windows 8 dns ayarları değiştirme resimli anlatım
windows8dnsdegistirme.jpg

windows 8 dns ayarları değiştirme

Windows 8 dns ayarları nasıl değiştirilir diye soruyorsanız size şunu söyleyebilirim, windows 8 dns değiştirme işlemi aslında diğer windowslardan pekte farklı diyebiliriz. windows 7, windows xp de nasıl değiştiriyorsak aynı kolaylıkla windows 8′de de yasaklı sitelere giriş için kullandığımız dns ayarlarını değiştirebiliyoruz. Windows 8 dns ayarları değiştirme resimli olarak anlatacağım. Şimdi sizlere hangi adımları izleyeceğinizi göstereceğim.
İlk önce masa üstünde Ağ ikonu varsa sağ tuş > özellikler diyoruz. Eğer yoksa denetim masasına tıklıyoruz ve ağ ve paylaşım merkezine tıklıyoruz.
windows8dnsdegisitirmeadim1wyw.jpg

windows 8 dns değiştirme adım 1

Yukardaki işlemleri izledikten sonra karşımıza bu pencere gelicek. Bulunduğumuz kısım windows 8 ağ ve paylaşım merkezi sayfası. Bu resimde de sol tarafta bulunan bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin linkine tıklayacaksınız.
windows8dnsdegisitirmeadim2.jpg

windows 8 dns ayarları değiştirme adım 2

Bir önceki adımda bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin linkine tıkladığımızda üstteki sayfaya yani ağ bağlantıları sayfasına gelmiş olacağız. Burda aktif olarak kullandığınız bağlantıya sağ tuş ile tıklayıp özellikler diyorsunuz. Ben wirelles kullandığım için wi-fi ‘ye sağ tuşla tıklayıp özellikler dedim.
windows8dnsdegisitirmeadim3.jpg

windows 8 dns değiştirme adım 3

Yukarda ki işlemde wi-fi ‘ye sağ tıklayıp özellikler yapmıştık ve karşımıza bu sayfa geldi. Bu sayfada wi-fi özelliklerini görüyorsunuz. Bu sayfada yapmamız gereken “internet protokolü sürüm 4(TCP/IPv4)” ‘ü seçiyoruz ve özellikler butonunu tıklıyoruz. Bakın burası çok önemli internet protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) seçeneğini işaretliyeceksiniz ve özellikler butonuna tıklayacaksınız.
windows8dnsdegisitirmeadim4.jpg

dns ayarları değiştirme windows 8 yasaklı sitelere giriş

Yukarda yaptığımız işlemden sonra “internet protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) özellikleri” penceresi karşımıza geliyor. İşte bu sayfada DNS ayarlarımızı yapacağız. İlk önce bende işaretli olan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” seçeneğini işaretliyorsunuz. Sonra “Tercih edilen DNS sunucu:” kısmına ilk dns ip ‘mizi ekliyoruz. Sonra “Diğer DNS Suncusu:” kısmınada ikinci ip’mizi ekliyoruz ve tamam butonuna basıyoruz işlemimiz tamam. Artık dns adresleriniz değişti. Ben örnek olsun diye google DNS ‘leri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 ip adreslerini kullandım siz istediğiniz dns adreslerinizi kullanabilirsiniz.

DNS Ayarlarını değiştirme adımları şeması:

Bu kısımdaki tabloda göreceğiniz açıklamalar resimlerde anlattığımız yolların yazılı halidir. Kısa ve açıklayacı olması açısından burada belirtiyorum.

Aşamalar İzlenecek Yol
1. adım Masa Üstünde bulunan ağ simgesine sağ tuşla tıklıyorsunuz ve özellikler diyorsunuz. Eğer masa üstünde ağ simgesi yoksa denetim masasından ağ ve paylaşım bölümüne giriyorsunuz.
2. adım İlk işlemi yaptıktan sonra karşınıza ağ ve paylaşım merkezi çıkacak. Bu sayfada bulunan bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin linkine tıklayın.
3. adım Karşımıza ağ bağlantıları sayfası gelicek. Burdan Ethernet kullanıyorsanız ethernete, wi-fi (wirelles) kullanıyorsanız wi-fi’ ye sağ tuşla tıklayıp özelliklere tıklayın.
4. adım Wi-fi özellikleri yada Ethernet özellikleri penceresi açılcak. Bu sayfadan internet protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) seçeneğini işaretleyin ve özelliklere tıklayın.
5. adım 4. Adımdaki işlemden sonra karşınıza internet protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) özellikleri kısmı gelmiş olacak buradan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan: seçeneğini işaretleyin ve Tercih edilen DNS sunucu ile Diğer DNS Suncusu kısmına DNS ip adreslerinizi ekleyin ve tamam butonuna tıklayın. DNS ayarlarınız değişmiş olacak.
Windows 8 DNS değiştirme işlemi konun başında dediğim gibi oldukça basit bir işlem olduğunu gördünüz. Aslında diğer windows işletim sistemleriyle pek arasında bir fark yok, özellikle windows 7 ile arasında hiç fark yok diyebiliriz nerdeyse. Sizin için hazırladığım örnekte ben google dns ayarlarını kullandım fakat siz güncel dns bilgileri ile farklı ip adreslerinide deneyebilirsiniz. Bilginden.com

WİNDOWS VİSTA
Windows Vista DNS Değiştirme - Windows Vista DNS Ayarı

Bu anlatımda Windows Vista kullananlar nasıl DNS değiştirebilecekleri anlatılmıştır...
98892316ta5.jpg

Windows Vista DNS Değiştirme
30033596jr3.jpg

Windows Vista DNS Değiştirme
scan1301230001aua.jpg

Yeğlenen DNS sunucusu: 8 . 8 . 8 . 8
Diğer DNS sunucusu: 8 . 8 . 4 . 4
Tekrar madde madde anlatırsak:
Adım adım Windows Vista’ da DNS ayarlarını değiştirme

1.) Denetim masası –> Ağ Bantıları,
2.) Yerel Ağ Bağlantılarına Sağ tuşla özellikler,
3.) internet iletişim kuralları (TCP/IP) kısmı işaretlenip özellikler,
4.) Dns sunucularına 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazılır.
5.) Yerel ağ bağlantıları bölümüne sağa tıklayarak açılan bölümde “Onar” diyoruz.
6.) Artık Dns sunucnuz değişmiş…

DNS Ayarı değişikliklerinin geçerli olması için ön belleği temizleyin…
NOT: Üstteki seçenekte otomotik olarak IP adresi al seçeneği var,onu işaretlemeniz gerekmektedir..

Android Telefonlar için yapılması gerekenler:

İnternette yasak sitelere giriş için bir çok yöntem bulunmakta ama söz konusu yöntem Android telefonlardan yasak sitelere giriş olunca riskli bir hal almaya başladı.
Suistimallere ve saldırılara açık olan bu konu aslında çok basit ve herkes tarafından bilindik bir uygulama ile aşılabilir.
Android telefonlarımıza Google Play dan Opera Mini yükleyerek yasak sitelere girebiliriz.

Bu tarayıcı ziyaret etmek istediğimiz siteyi kendi sunucularında sıkıştırdığı için DNS ve diğer engellere takılmadan yasak sitelere girebilmemizi sağlıyor ve sıkıştırdığı için kota kullanımını minimuma indiriyor.

Ayrıca alttaki bağlantıdan da yararlanabilirsiniz.

Son düzenleme:

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
valla tebrik ediyorum. hiç üşenmemiş en ufak ayrıntıya kadar girmişsin. her zaman işe yarayacak bir anlatım, güzel bir çalışma.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,182
8,058
Sevgili Zamangezgini,
Öncelikle böylesine net bir anlatıma istinaden benim gibi Teknik konular özürlüsü biri bile DNS ayarlarını hiç zorlanmadan değiştirme yapabildiyse. Bu sitede mevcut tüm dostlar bu ayar düzeltme işlemini yapabilir.
Şimdi şu sorum bile ne kadar konu dışında biri olduğumun itirafı olsa gerek;
wirelles evimde pek sağlıklı çalışmadığında ara kablo kullanarak internet bağlantısı kuruyordum. Ancak bu işlemleri yaptığım aşamada tesadüf bu ya arakablo fişi çıkmış ve wirelles de çalışır vaziyette idi. ( İlginç bir durum ) işime geldi zira anlatım wirelles kullandığım için...diye anlatılıyordu. Ben de denilen aynen tatbik ettim ve işlem tamam. Hatta az önce çalışmayan sitenin çalıştığını görerek test işlemini de gerçekleştirdim.
Sorum şu: İnternet bağlantı kablosunu takınca wirelles den çıkmış olacağım. DNS ayarlarını yeniden mi düzenlemem gerekecek.
Sevgili zamagezgini değerli yardımlarınız ve güzel anlatımınız için çok çok teşekkür ederim.
Selam , sevgi ve saygılarımla.
HACILI

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Sevgili dostum tekrar değiştirmene gerek yok... Değişim modemde olduğu için kablolu kablosuz hepsi aynı DNS değerlerini kullanır artık... İyi akşamlar ve esenlikler dilerim.

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,583
Gotham
Detaylı açıklama için çok teşekkürler Bayhun Abi. Üşenmeyip en ince ayrıntısına kadar anlatmışsın :24:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,950
ordu-turkey
Sayın zaman gezgini her işiniz mükemmel olduğu gibi bu açıklamalarınız da öyle olmuş 6 yaşında çocuğun bile anlayabileceği açıklıkta bu emek için sağolun.