Marj Vermenin Uzun Yolu!

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)

genelde photoscape'i kullanmak istemiyorum,
boyutu büyütüyor ya da kalite kaybı oluyor gibi bence.
"adlandırma"da kullanıyorum sadece.
şu konuları bilenler bilgi verirse sevinirim:
resim işlerken(çift sayfayı bölme,
döndürme-düzeltme,kontrast düzeltme,marj verme)
kullandığımız programların artıları-eksileri neler?
-microsoft office picture manager
-photoscape
-photoshop(50 mb.lık küçük versiyonu vardı
adını unuttum)
-bilmediğim diğer programlar...
çok genel bir soru gibi göründüyse şöyle sorayım üstatlara.
genelde kitap taradıktan sonra
hangi şekilde düzenleme yapıyorsunuz?

ben yukardaki gibi yapabiliyorum...
teşekkürler...

Son düzenleme:

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
Sevgili yeryüzü ben sadece Fotoscape kullanıyorum. Bana daha kolay geliyor öyle alıştım. farklı yöntem bilgiler için teşekkürler

okan1964

Onursal Üye
27 Ağu 2012
689
933
Photoscape ile toplu olarak kırpılmış sayfaların tamamına marj verilebiliyor mu?
bunu detaylı anlatacak arkadaşa şimdiden çok teşekkürler..

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Sevgili Yeryüzü, sizin anlattığınız hiç de "uzun yol" sayılmaz. Eğer programın yaptığı işin kalitesi ile ilgili bir endişeniz varsa, benim yıllardır kullandığım Gimp'i deneyebilirsiniz. Bahsettiğiniz işin (ve biraz daha fazlasının) nasıl yapıldığını ekran görüntüleri ile anlatan bir cbr dosyası hazırladım. Şu bağlantıdan indirip inceleyebilirsiniz:

Ama şunu biliyorum ki bu tarz işlerde "mucize" yöntemler yaptığınız çalışmayı berbat etmekten başka bir işe yaramaz. İş zor değil, zahmetlidir; zaman ve göz nuru ister. Bu Gimp için de geçerlidir...

Paylaştıklarınıza ne kadar emek harcadığınızı, çizgi roman okuru bilmez ama senelerce grafikerlerle bir arada çalıştığım için ben bilirim.

Ben Linuks kullandığım için (Debian 6.0.6 ve Pardus 2011.2), Gimp'i özellikle kurmam gerekmiyor. Çünkü Gimp, hemen hemen bütün Linuks dağıtımlarında kurulu geliyor. Gördüğüm kadarıyla siz Windows kullanıyorsunuz. Eğer Gimp'i kurup denemek isterseniz şu adresten indirebilirsiniz:

Sayfada 3 ayrı program göreceksiniz; Gimp'i kurabilmek için önce ortadaki GTK kütüphanesini yüklemeniz gerekiyor. Ondan sonra en üstteki Gimp'i indirip kurabilirsiniz. En alttaki paket, Gimp için özel bir ek animasyon paketidir; kurmasanız da olur.

Gimp, "Yeryüzü" insanlarının imecesinin ürünüdür; kaynak kodları açıktır, isteyen açıp inceleyebilir. Yani herhangi bir zararlı yazılım içermez. :)