Mediafire'a Resim Yükleme

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Sevgili dostlar, bildiğiniz üzere resim yükleme platformlarında büyük sorun yaşıyoruz. En güvenilir diye düşündüğümüz platformlara yüklediğimiz resimler bile şu ya da bu nedenle erişilemez hâle gelebiliyor. Bu sıkıntıları hafifletmek için kullanılabilecek araçlardan biri olan Mediafire platformuna nasıl resim yüklendiğini kısaca aktarmak istiyorum. Yine bildiğiniz üzere dosya barındırma platformları arasında şu ana kadar en işe yarar platformların ön sıralarında yer alan Mediafire'a yüklediğimiz resimlerin ömrü de umarım uzun olur. Kısaca özetliyorum:

1) Görsele ait dosyayı herhangi bir dosyayı yükler gibi Mediafire'a yüklüyoruz: Mediafire paltformuna girdikten sonra dosya eklemek için sırasıyla "UPLOAD" ve "From Computer" sekmelerine tıklıyoruz. Açılan pencerede + ile işaretlenen simgeye tıklayarak yüklemek istediğimiz dosyanın bilgisayarımızda bulunduğu klasöre gidip ilgili dosyayı seçiyoruz:

g8et22a9ksql48m6g.jpg

2) Böylece herhangi bir dosyayı yükler gibi görsele ait dosyamızı Mediafire'a yüklemiş olduk. Yükleme tamamlandıktan sonra açılan pencerede kırmızı ile işaretlediğim "Copy Link" sekmesine tıklıyoruz:

3) Forumda bu görselimizi de içeren mesajımızı yazmak istediğimiz pencerede kırmızı ile işaretlenmiş "Grafik ekle" sekmesine tıklıyoruz:

Açılan yeni pencereye daha önce kopyaladığımız linki yapıştırıp "Tamam" sekmesine tıklıyoruz.

4) Yukarıdaki işlemden sonra aşağıdaki görselde kırmızı çerçeve içine aldığıma benzer bir metin elde etmemiz gerekiyor.

Bu metnin tamamını (IMG ifadeleri de dahil olmak üzere) "kes" yaparak geçici hafızaya alıyoruz.

5) Aşağıdaki görselde kırmızı ok ile işaret ettiğim link ekleme kutucuğuna tıklıyoruz.

Yeni bir pencere açılacak. Açılan pencerede bir önceki işlemde "kes" yaparak hafızaya aldığımız linki yapıştırdıktan sonra "Tamam" sekmesine tıklıyoruz.

6) Bu işlemler sonrasında aşağıdaki görselde kırmızı çerçeve içine aldığıma benzer bir metin ile karşılaşacağız:

"Konuyu aç" butonuna tıkladığımızda (ya da herhangi bir konuya bir mesaj yazıyorsak "Cevapla" butonuna) istediğimiz görsel(ler) mesajımızda görünebilir hâle gelecek.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Yaklaşık 1 haftadır medifare ile resimlerimi yüklüyorum.

Sağolsun direnç11 üstadımız nasıl yapacağımızı anlatmıştı.

Ben resimleri kaç ebadında yükleyeceksem önce küçültüyorum. Genelde 800x600 px kapakları çoklu birleştirdiğim resimler varsa 1000 px üzerinde küçültüp yüklüyorum.

Yükledikten sonra foruma resim yükleme işlemlerini yaparak kayıt ediyorum.

İnşallah medifarede uzun zaman resimlerimiz saklanır.

Sağolasın üstadım.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Herhangi bir kayıta falan gerek yok galiba.

Mümkün olup olmadığını bilmiyordum; kontrol ettim. 14 gün aktif olunmamasını durumunda kayıtlar siliniyor. Aktif olmaktan kastın ne olduğunu tam kestiremiyorum ama üyelik alarak yükleme yapmak en doğrusu. Hem yüklenebilecek materyalın toplam büyüklüğü hem de kalıcılığı açısından gerekli gibi.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Benzer biçimde, MEGA'nın da bir özelliği var, üstadım.
Mega'da bir klasör içine alınan resimleri "klasör" olarak yükleyebiliyorsunuz.
Örneğin, sayın Odenat'ın Elfler 21 kitabını yüklemiştim:

Buradan kitabı indirmeksizin, klasör içine girerek okuyabiliyorsunuz.
Kitabı beğendiniz diyelim.
İndirmek isterseniz; klasör dışına çıkıp "klasörü indir" tuşu ile indirebiliyorsunuz.
Yukarıdaki link adresini "google"a arama olarak yazın, yine klasör içine girip kitabı okuyabilirsiniz.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Sevgili dostlar, malumunuz üzere bizimki gibi platformlarda görsellik son derece önemli. Zaman içerisinde görsellerin kaybolması başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi ve maalesef an itibariyle bu sıkıntıdan çok muzdaribiz. Pek çok resim yükleme platformuna yüklenen görsellerimiz bir süre sonra erişilemez hale geliyor. Bu sorun nedeniyle pek çok kıymetli konu ve mesaj anlamını yitirebiliyor. Bu nedenle bir süre önce bu konuyu açmış ve an itibariyle halen en güvenilir yükleme platformu gibi gözüken Mediafire'ı görsel yükleme amacıyla da kullanmayı tavsiye etmiştim. Bu mesajla:

1) Konuyu güncellemek istedim.

2) Önceden açıkladığım yöntemle yaptığımız görsel yüklemelerinde çözünürlüğün bir miktar kaybolduğunu fark ettim. Bu nedenle, bahse konu sorunu çözen bir başka yöntemle Mediafire'a görsel yükleme anlatımını güncelledim. Ana mesajda bu yeni yöntem var.

3) Anlatımdan, sürecin biraz uzun ve zahmetli olduğu gibi bir sonuç çıkabilir. Ama öyle değil. Belki 5-10 saniye fazla sürecektir.

4) Gerekçesini bilmediğim bir nedenle Türkiye'de yasaklanmış gibi gözükse de çok güvendiğimiz "postimage" platformu aslında halen bir şekilde erişilebilir durumda. Bazı ayarlarla (ya da basitçe Opera browser'ını kullanarak) bu platforma ulaşmak mümkün. Zaman zaman dostlarımız bununla ilgili yazılar yazıyor. Sıkı takipçi dostlarımız bu bilgilerden istifade ediyorlardır. Ancak Çizgi Diyarı oldukça dinamik bir yapı ve her gün aramıza yeni dostlar katılıyor. Bu dostlarımızın bahse konu sorunu ve çözümünü fark etmesi zaman alabilir.

5) Dediğim gibi bu konu çok önemli. Elbette yarın Mediafire'a bir şey olmayacağının garantisi yok. Zaman zaman linklerin kaybolması gibi görsellerin kaybı da son derece olası. Ancak mevcut şartlarda en uygun platform burası gibi gözüküyor. Bu şartlar değiştiğinde biz de mecburen çözümlerimizi değiştirmek durumunda kalacağız.

6) Paylaşım yapan dostlara tavsiyem: görsellerini ve hatta açtıkları konuları lütfen yedeklesinler. Biz ne tedbir alırsak alalım muhakkak sorun yaşayacağız. En önemli tedbir yedeklemek.

Bu vesileyle tüm dostlara sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
Bugün resim yükleyecektim yapamadım. Bu yöntem halen işe yarıyor mu?
Share'e tuklayınca dört seçenek olurdu. Şimdi olmuyor.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bugün resim yükleyecektim yapamadım. Bu yöntem halen işe yarıyor mu?
Share'e tuklayınca dört seçenek olurdu. Şimdi olmuyor.
Ertuga üstadım benim Flickr limitim maalesef dolmak üzere (20 resim ekleme hakkım kaldı); Mediafire'a resim yükleyebildiniz mi? (Tabii ki ücretsiz olarak) Şayet yükleyemediyseniz sizin tavsiye edebileceğiniz hem kullanımı kolay hem de Türkiye'den erişim yasağı alma ihtimali düşük olan bir resim barındırma sitesi var mıdır? Teşekkürler..

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Medifarede resmi tıkla kardeş resim başka bir sekmede açıkken ben mozilla kullanıyorum daha fazla araç sekmesinden sayfa kaynağına gir sayfa kaynagından ilk sonu .jpeg oanı tamamen seç ve izim sitedeki resim bölgesine yapıştır. Sitede resmin görünür.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Medifarede resmi tıkla kardeş resim başka bir sekmede açıkken ben mozilla kullanıyorum daha fazla araç sekmesinden sayfa kaynağına gir sayfa kaynagından ilk sonu .jpeg oanı tamamen seç ve izim sitedeki resim bölgesine yapıştır. Sitede resmin görünür.
OK. Teşekkür ederim Selahattin abicim. Ben Google Chrome kullanıyorum, umarım bir mahzuru olmaz..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Sorun olacağını zannetmiyorum önce denemelik bi resim yükle medifareye sonra muhtemelen orada ayarlar sekmesinden sayfa kaynağını bul sonu .jpeg olan linki seç htspp ye nkadar ve bizim forumdaki resim olan yere yapıştır.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Sorun olacağını zannetmiyorum önce denemelik bi resim yükle medifareye sonra muhtemelen orada ayarlar sekmesinden sayfa kaynağını bul sonu .jpeg olan linki seç htspp ye nkadar ve bizim forumdaki resim olan yere yapıştır.
Selahattin abicim, tarif ettiklerini harfiyen uyguladım lakin yüklediğim resimler bir türlü görünmedi. Acaba sitede bir sorun olabilir mi?

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
51zw2aunnopmj135g.jpg

Mozillada sıkıntı yok ama bende chromede beceremedim.

kudretsabancı yazmıştı ordan bulmuştum bende.

chromede medifareye yüklenen resim nasıl görünür? elbet bi bilen yazar.

Mozilladan bi dene sende kardeş.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,497
Google Chrome'da konu biraz zahmetli:

Resmi yükle. resmin üzerine tıkladığında ayrı bir sayfada açılacak.

fd6dyplpeswd4eo5g.jpg

Menu

More tools

Developer tools

jzhgylos9b5bke25g.jpg

Sources

altı çizili satırlara tıkla (link bu)

Sağda resmin üzerinde aynı link görünüyor. Ama başına ww... ekli değil. Bu nedenle sağdaki altı çizili resim linki üzerine sağ tıkla kopyalama seçeneklerden biridir ve bu size tam resim linkini verir.

Menu sistemim İngilizce.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

Mozillada sıkıntı yok ama ben de chrome'da beceremedim.

Kudret Sabancı yazmıştı oradan bulmuştum ben de.

Chrome'da medifare'a yüklenen resim nasıl görünür? Elbet bir bilen yazar.

Mozilla'dan bir dene sen de kardeş.[/B]
Ben Mozilla'yı kullanmayı sevmediğimden denemedim. Şayet Chrome'dan kaynaklanan sorunu bilen biri yazarsa onu kullanırım. Yoksa mecburen nette karşıma ilk çıkan bir upload sitesinden yüklemeye devam edeceğim. Bilgilendirmen için çok teşekkür ederim abicim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Türkçede Diğer araçlar - Geliştirici Araçları

Açılan yerde convkey/2cee altındaki yerde mause sol tıklayıp adres linkini kopyala

bu tarafta gel bizim resim yerine yapıştır. Bu kadar.

xh1o77qdqd0jmkf9g.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Google Chrome'da konu biraz zahmetli:

Resmi yükle. resmin üzerine tıkladığında ayrı bir sayfada açılacak.

Menu

More tools

Developer tools

Sources

altı çizili satırlara tıkla (link bu)

Sağda resmin üzerinde aynı link görünüyor. Ama başına ww... ekli değil. Bu nedenle sağdaki altı çizili resim linki üzerine sağ tıkla kopyalama seçeneklerden biridir ve bu size tam resim linkini verir.

Menu sistemim İngilizce.
Üstadım mesajınızı yeni gördüm, lütfen kusura bakmayın. Az önce denedim ve başarılı oldum. Detaylı anlatım için çok teşekkür ederim.

Türkçede Diğer araçlar - Geliştirici Araçları

Açılan yerde convkey/2cee altındaki yerde mause sol tıklayıp adres linkini kopyala

bu tarafta gel bizim resim yerine yapıştır. Bu kadar.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Selahattin abicim. Az önce denedim ve başarılı oldum. Zamanla buna alışacağım artık.

Son düzenleme:

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
İki gündür uğraşıyorum, söylediklerinizi harfiyen yapıyorum, resim yerine sadece linki görünüyor. Acaba nerede yanlış var?

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
İki gündür uğraşıyorum, söylediklerinizi harfiyen yapıyorum, resim yerine sadece linki görünüyor. Acaba nerede yanlış var?
Üstadım, aynı durum benim de başıma geldi ve en sonunda bu platformu bırakıp resim yükleme platformuna geçtim, size de tavsiye ederim. Hem kullanımı çok kolay, hem de ücretsiz..

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
Aynı

Üstadım, aynı durum benim de başıma geldi ve en sonunda bu platformu bırakıp resim yükleme platformuna geçtim, size de tavsiye ederim. Hem kullanımı çok kolay, hem de ücretsiz..
Dediğiniz gibi tr.imgbb 'yi kullandım. Orada yükleme ve link almada sıkıntı yok. Yeni konuda GRAFİK EKLE' de linki kopyalayınca ön izlemede resim görünmüyor sadece link çıkıyor. Bu işi kolaylaştırmak lazım, sitemiz tamamen görüntü ile ilgili. Görsel paylaşımı daha kolay olmalı.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa

Dediğiniz gibi tr.imgbb 'yi kullandım. Orada yükleme ve link almada sıkıntı yok. Yeni konuda GRAFİK EKLE' de linki kopyalayınca ön izlemede resim görünmüyor sadece link çıkıyor. Bu işi kolaylaştırmak lazım, sitemiz tamamen görüntü ile ilgili. Görsel paylaşımı daha kolay olmalı.

Görsel paylaşımı çok kolay aslında
yalnızca burada "url" yazan yerlere "img" yazmanız yeterli...

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435

Görsel paylaşımı çok kolay aslında
yalnızca burada "url" yazan yerlere "img" yazmanız yeterli...

Üstadım, dün ( Michel Vaillant - İSYAN (İngilizce)) diye bir paylaşım yapmıştım. Orada dediğinizi denedim, resim gene gözükmedi. Bir yerde bir yanlış yapıyorum sanırım. Yeni paylaşımda dediğiniz gibi yapacağım, belki ilk baştan başarılı olurum.

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
Arkadaşlar, dostlar, yoldaşlar, paylaşımlarım var, mediafire' a yükleyip rahatça link alabiliyorum, ama sayfaya resim yükleyemiyorum. Eskiden bir çok paylaşım yaptım, kolayca resim yükleyebiliyordum. Şimdi, herşeyi denedim, browserleri, yükleme sitelerini değiştirdim, olmuyor, olmuyor. Bunun kolay bir yolu yok mu?

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,497
Kolay yolu yok! Yaşam biraz zahmetli.

Firefox'la;

Resmi bilinen yöntemle yükle, sonra üzerine tıkla resim ayrı bir sekmede açılacaktır.

Menü barda Araçlar menüsünde sayfa bilgisini tıkla, bir bilgi sıralanacaktır.

Ortalara doğru alt alta iki link var (og:image ve twitter image0) resmin linkleri bunlar, sağ tıklayıp kopyalayabilirsin.

Google Chrome'da:

Bir önceki sayfaya geri dön ve benim yazdığım bir cevap var. Orada anlatılanı uygula.

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
Maalesef olmuyor

Firefox'la;

Resmi bilinen yöntemle yükle, sonra üzerine tıkla resim ayrı bir sekmede açılacaktır.

Ortalara doğru alt alta iki link var (og:image ve twitter image0) resmin linkleri bunlar, sağ tıklayıp kopyalayabilirsin.

Google Chrome'da:

Bir önceki sayfaya geri dön ve benim yazdığım bir cevap var. Orada anlatılanı uygula.

Üstad, Chrome kullanıyorum, dediklerini harfiyen uyguladım, olmuyor. Elbette hayat zahmetsiz olmuyor, bu yaşımıza ne zahmetlerle geldik. Benim garibime giden daha önceleri günde birkaç paylaşım yapar ve hiç zorlanmazdım, şimdi bilgisayar yeni , mediafire birkaç dakikada linkini hazır ediyor ama resim görünmüyor. Birşeyler değişti, ya da bir yerde hata - eksik yapıyorum. Ben meslek gereği 20 yıldır autocad ile çalışıyorum, basit görünse de çok karmaşık bir program olan autocadın sabırla çözmediğim noktası kalmadı gibi... Ama burada pes etmek üzereyim. Gene de yardımlarınız için teşekkür ederim.

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
Sonunda

Firefox'la;

Google Chrome'da:

Pes etmedim,sonunda becerdim, dediğini bir daha denedim. Sanırım link kopyalamayı yanlış yapıyormuşum. Çok sağol üstad. Rahatladım ya!