Tüm Klasörlerin Veya Dosyaların Adlarını Tek Seferde Kopyalamak

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,316
31,027
İzmir

Tek Seferde Kopyalama

Dosya veya klasör isimlerini tek seferde kopyalayabilirsiniz. Ben bu sıkıntıyı yaşadım.
Özellikle kitap arşivim çoğaldıkça hangi kitap hangi üstadın paylaşımı veya hangi
yayınevinin kitabı vs. gibi karışıklıklar oldu. Arşivi (kitap, müzik, resim vs) listeleyen
hazır programlar mevcut tabii ki. Ama hazır program yerine bilgisayarda ben yapayım
diyorsanız çok basit bir şekilde halledebilirsiniz. Örneğin kitap arşivimiz var ve
kitaplarımız yazarlara göre kategorize edilmiş şekilde duruyor. Burada isterseniz sadece
klasör isimlerini alabilirsiniz, isterseniz yalnızca rar, cbr, cbz vs dosyalarınızı alabilirsiniz.

Ben örnek olarak rar dosyaları üzerinden anlatım yapacağım. Siz isterseniz bunu resim,
video veya Word, Excel gibi dosyalarınıza da uygulayabilirsiniz.

Daha önce de dediğim gibi arşivleme için hazır programlar mevcut. Bazı yerlerde de
bu konu MS-DOS ile anlatılmış. Ancak yeni kullanıcılar MS-DOS bilmedikleri gibi
işlem de oldukça zorlayıcı olabilmektedir.

Klasör İsimlerini Kopyalamak

Klasör isimlerini almak için ekstra bir programa gerek olmadan yapmamız gereken adımlar şu şekilde;

XxarPm.png

İlk önce isimlerini kopyalayacağımız klasörlerin olduğu yere geliyoruz. Ctrl+A yaparak
tüm klasörleri seçiyoruz. Klasörlerin tamamını değil de bir kısmını seçmek istiyorsak mouse ile
istediğimiz klasörleri seçiyoruz. Daha sonra SHIFT tuşuna basılı tutarak mouse’un sağ tuşunu
tıklıyoruz. Açılan menüde (şekilde görüldüğü gibi) “Yol olarak kopyala” seçeneğini tıklıyoruz. Bir metin
belgesine ( word, not defteri vs.) Ctrl+V kısa yolu ile veya mouse ile yapıştırıyoruz.

TJKMdZ.jpg

Kopyaladığımız dosya isimleri görünecektir. Ancak dosya isimlerinin başındaki yol bilgilerine gerek
görmüyorsak temizlemeliyiz. Bunun için sayfadayken Ctrl+H tuşuna basarak değiştir komutunu açıyoruz.
Açılan pencerede “Aranan” kısmına silmek istediğimiz “G:\CizgiRoman\CizgiDiyarı\ yazısını yazıyoruz.
“Yeni Değer” kısmını boş bırakıyoruz. “Tümünü Değiştir” butonuna tıkladığımızda istemediğimiz yazılar yok olacaktır.

imLJT8.jpg

Aynı işlemi bir kere de satır sonundaki “ işareti için yapıyoruz. Böylece isimlerin sonundaki tırnak işaretini silmiş oluyoruz.

rTOcW3.jpg

Dosya İsimlerini Kopyalamak

Klasör içindeki dosya isimleri de anlatılan şekilde kopyalanır. Hiçbir fark yoktur.
Ancak kopyalamak istediğimiz dosyalar farklı klasörlerde ise durum değişir.
Ben örnek olarak Tommiks Ceylan Yayınları klasörünün içindeki dosyaları listelemek istedim.

XYzVv1.jpg

Buradaki amaç isimlerini kopyalamak istediğimiz dosyaların bulunduğu klasörlerin “ana” klasörünü açmak.

lDYewI.jpg

Burada görülen tüm klasörlerin içindeki *.rar ( *.cbr, *.cbz vs. ) uzantılı dosyaların isimlerini kopyalamak istiyorum.
Ana klasörün içindeyken üst sağ köşede bulunan “Ara” penceresine Rar yazıyorum.

1I40Uo.jpg

Seçilen klasörlerin içindeki tüm rar uzantılı dosyaların listelendiğini göreceksiniz.

NMkfGZ.jpg

Yine aynı şekilde Ctrl+V ile tümünü veya mouse ile istediğimiz dosyaları seçerek SHIFT basılı iken
mouse sağ klik yapıyoruz ve açılan menüden Yol olarak kopyala seçeneğini seçerek bir text editörüne yapıştırıyoruz.
Son olarak da Ctrl+H değiştir seçeneği ile istemediğimiz yerleri temizliyoruz.

Umarım yararlı olmuştur…

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,016
İstanbul
Bu faydalı bilgiye bir ek yapmak isterim.
Yukarıdaki örnekte "çizgi roman" klasörü altındaki tüm alt klasörler dahil, tüm dosyalarınızın isimlerini text dosyasına yazdırmanız için;

windows'ta CMD komutunu çalıştırarak dos penceresini açın
CD komutları ile ilgili klasör altına gelin (bu örnekte "çizgi roman" klasörü)
DIR /S > LISTEM.TXT yazıp enter yaptığınızda tüm liste listem.txt dosyası içine yazılacaktır :)

Eski DOS kullananlar aşinadır bu yazdıklarıma.
DIR /? yazıp enter yaptığınızda help ekranından da yararlanabilirsiniz.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Konu kaynak niteliği taşıdığı için sabitlenmiştir. Bilgilendirmeniz ve anlatımınız için teşekkür ederim Değerli Orpa. Aynı zamanda Değerli Afu'nun yol gösterdiği tekniğin de tüm arşivin dökümünü görmek isteyen her üyemizin fazlasıyla işine yarayacağına inanıyorum. Değerli katkınız için size de teşekkür ederim.