Bir "pdf" Dosyadan "jpg" Görüntüleri Çıkartmak

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Bir "pdf" Dosyadan "jpg" Görüntüleri Çıkartmak
2 yöntem

1. Yöntem:

Eğer pdf görüntüleyici yazılımınızda "export" (ihraç etme) özelliği varsa bu yöntem en pratiği. Burada bahsi geçen yazılım "Foxit PhantomPDF". Pdf dosyanız açıkken File > Export to > Images > jpg yolunu takip ediyoruz. Jpg dosyaları kaydedeceğimiz klasörü gösteriyoruz. Bu kadar. Burada dikkat edilecek husus save ya da save as'i seçmemek. Export to seçeneğini işaretlemek önemli.

73shl98pzigo4rk6g.jpg

Bu yöntemin bir dezavantajı var: Çıkartılan dosyaları 1-10-11...19-2-21-22 vs şeklinde sıralaması. Bunları ya elinizle, tek sayıların başına 0 rakamı getirerek doğru sıralamaya getirmeniz gerekiyor (01-02-03...09-10-11-vs şeklinde) ya da uygun bir dosya yöneticisiyle (ör: ACDSee) önce kayıt tarihine göre sıralayıp sonra çift basamaklı olarak yeniden numalaralandırma yapmanız. Az sayıda dosya varsa elle düzeltmek çok zaman almıyor. Dosya sayısı çoksa mutlaka dosya yöneticisi kullanmalısınız. Bu işlemler başta zor gibi geliyor, ama alışırsanız aslında çok kolay. Ben sürekli olarak bu yöntemi kullanıyorum. Aşağıda anlatılan 2. yöntemde ise yazılım sıralamayı doğru yapıyor.

"Foxit PhantomPDF" çıkartılan dosyaları şu şekilde sıralıyor.
Sıralamayı sizin düzeltmeniz gerekiyor:

pc0uv9r3prh7h386g.jpg

2. Yöntem:

Bir OCR yazılımı olan "ABBYY FineReader"ı kullanarak jpg dosyaları çıkartmak. Pdf dosyası da bir tür görüntü dosyasıdır ve FineReader'da açılabilir. İster menüdeki "pdf dosyasını aç" seçeneğiyle, isterse soldaki sütuna sürükle bırak yaparak pdf dosyasını açıyoruz. Pdf içindeki tüm jpeg görüntüler soldaki sütunda sıralanacaktır. Dosya > görüntüleri kaydet yolunu kullanarak jpg dosyaları kaydedeceğimiz klasörü gösteriyoruz. Burada dikkat edilecek husus belgeyi kaydet veya belgeyi gönder seçeneğini kullanmamak! (zaten o seçeneklerin açılır menülerinde jpg seçeneği mevcut değildir), mutlaka "görüntüleri kaydet"i seçmektir.

w8weiswqviu8i8h6g.jpg

ABBYY FineReader ihraç edilmiş jpeg görüntüleri
doğru sırasıyla diziyor.

e3sx8w6h1emexjd6g.jpg

Yararlı olması dileğiyle...

Moderatör tarafında düzenlendi:

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,025
Mersin
Yada ;
La Fontaine Masalları.pdf

pdf uzantısını cbr olarak değiştirin.

La Fontaine Masalları.cbr
öncelikli cbr oldu, yok onu da beğenmediyseniz
cbr uzantılı dosyayı winrar ile şıkıştırın.

La Fontaine Masalları.rar, ondan sonra rarlı dosyayı tıklayıp içine girin;

3b3425yfmkt92db6g.jpg

şimdi rar içinde bir zip dosyanız oldu.
q7kfxqq3ycx1j4b6g.jpg

İlk önce zipli dosyayı rar içinden çıkar,

La Fontaine Masalları.zip, sonra bunuda winrarla çıkartın alın size jpg veya png formatında paylaşım.

Tersinde jpg'leri pdf yapamazsınız :) ama cbr ye çevirebilirsiniz.

İnşallah bu da işinize yarar..

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Eğer siz de benim gibi windows değil mac kullanıyorsanız arkadaşlar mac'de bu işi Automator yardımıyla yapabilirsiniz.
Benim bugün buna ihtiyacım oldu ve bir Automator macrosu oluşturdum. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Kullanımı çok basit. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

l153dqyx35b88i36g.jpg

Automator macrosunu da indirmek için

Not: Mac kullanıp daha önce automator kullanmayanlar için

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236
Ben bu program kullanıyorum:

PDFMate PDF Converter

Ücretsiz, kolay ve güzel çalışıyor. Arada "alsana beni, hadi nolur alsana beni" türü uyarılar veriyor sadece. :):)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Ben pdf dosyalarını bilgisayarımda pdf2 adlı bir programla düzenliyorum. Pdf yi programa atıyorum attıktan sonra 90 ve 150 yazan 2 yer var 90 nı 100 150 200yapıyorum ve programa jpeg yap komutunu vererek jpeg yapıyorum. Program jpeg yaptıktan sonra nasıl kullanmak istiyorsam arşivime öyle alıyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Ben bu program kullanıyorum:

PDFMate PDF Converter

Ücretsiz, kolay ve güzel çalışıyor. Arada "alsana beni, hadi nolur alsana beni" türü uyarılar veriyor sadece. :):)

nx32wfyy93y8rqn6g.jpg

Sayın "tayyare", bu yazılımın ücretsiz versiyonunda ne yazık ki 3 sayfa sınırlaması varmış, yani belge 3 sayfadan fazlaysa sadece 3 sayfasını çevirebiliyor. Eğer crackli bir versiyonunu kullanmadıysanız muhtemelen hep 3 sayfanın altında sayfa sayısı olan belgeleri taradınız. Ne yazık ki bu tür yazılımlar ücretsiz versiyonlarına ya sayfa sınırlaması koyuyorlar ya da nal gibi filigranlar ekliyorlar. Ama bu kısıtlamaları olmayan ücretsiz yazılımların da olması gerekir, son yıllarda 'gerçek' ücretsiz versiyonlar da çoğaldı, yazılım incelemelerinde artık bu çeşit kısıtlamalı versiyonları "free" değil 'paralı' kartegorisinde değerlendirmeye başladılar (tüketiciyi koruma amaçlı). Hele açık kod kaynaklı yazılımlar çoğaldıkça, diğer firmalar da kendilerine çekidüzen vermeye başladılar. Bunun dışında "PDFMate PDF Converter" güzel bir yazılım gibi duruyor.
İlginiz için teşekkür ederim.

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Yada ;

öncelikli cbr oldu,

Pdf dosyası cbr yazarak cbr dosyası olmuyor. Calibre açmıyor.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269

BlueFox Free PDF Convert Master

Ben bu programı pdf>excel dönüştürmede kullanıyorum. Yetenekli bir arkadaş. Ücretsiz (gerçekten :) ).
Mükemmel sonuçlar veremese bile (sayfa sayısı arttıkça, dönüştürme başarısı azalabiliyor) tatmin edici sonuçlar alınabiliyor. Göz atılmasında yarar var diye düşünüyorum.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236

nx32wfyy93y8rqn6g.jpg

Sayın "tayyare", bu yazılımın ücretsiz versiyonunda ne yazık ki 3 sayfa sınırlaması varmış, yani belge 3 sayfadan fazlaysa sadece 3 sayfasını çevirebiliyor. Eğer crackli bir versiyonunu kullanmadıysanız muhtemelen hep 3 sayfanın altında sayfa sayısı olan belgeleri taradınız. Ne yazık ki bu tür yazılımlar ücretsiz versiyonlarına ya sayfa sınırlaması koyuyorlar ya da nal gibi filigranlar ekliyorlar. Ama bu kısıtlamaları olmayan ücretsiz yazılımların da olması gerekir, son yıllarda 'gerçek' ücretsiz versiyonlar da çoğaldı, yazılım incelemelerinde artık bu çeşit kısıtlamalı versiyonları "free" değil 'paralı' kartegorisinde değerlendirmeye başladılar (tüketiciyi koruma amaçlı). Hele açık kod kaynaklı yazılımlar çoğaldıkça, diğer firmalar da kendilerine çekidüzen vermeye başladılar. Bunun dışında "PDFMate PDF Converter" güzel bir yazılım gibi duruyor.
İlginiz için teşekkür ederim.

Hocam, konu başlığı "Bir "pdf" Dosyadan "jpg" Görüntüleri Çıkartmak" olduğu için paylaştım ki, bu konuda bir sınır yok programda.

Programa 50 tane 50+ sayfalık pdf dosyasını aynı anda gösterip "JPEG yap la bunları" dediğinizde bile "lütfen demedin ki" demiyor, efendi efendi işini yapıyor. :D

Bahsettiğiniz sınır OCR konusunda, o iş için zaten önermiş değilim. Bu arada belirtmeyi unutmuşum, program Türkçe olarak yüklenebiliyor.

Not: Lisanssız program kullanmıyorum. :)

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236
Yada ;

öncelikli cbr oldu,

Pdf dosyası cbr yazarak cbr dosyası olmuyor. Calibre açmıyor.

Dosya adı bir mesaj veriyor gibi sanki... :Ğ

Şaka bir yana;

CBR/CBZ dosyalarından, sadece soyadını değiştirerek RAR/ZIP dosyası elde etmek ya da tam tersi elbette mümkün, ancak bunun PDF için geçerli olduğunu hiç sanmıyordum. Deneyip gördüm ki, CDisplayEx yazılımı, soyadı CBR yapılan PDF dosyalarını açabiliyor ve tek tek de olsa sayfaların resim olarak kaydedilmesine olanak sağlıyor.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Resim kalitesi herhalde 90 yazan yer, dpi de 150 yazan yer. PDF ne ile kayıtlı ise üzerine bunlar ilave ediyor program, pdf gayet iyiyse değiştirmeden jpeg yapıyorum, yok pdf okadarda iyi değilse dpi yi ve resim güzelliğini artırıp işlem yapıyorum.

Sürekli bunu kullanıyorum ve gayette mennunum.

lotoloto abi ben o özelliği kullanamadım. Varsa kullandığın proğramı bi yere yüklede alayım sana zahmet.

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,313
30,660
İzmir
Bir pdf dosyadan resimleri JPG olarak alabilmek için alternatif bir program da ben önereyim.
Anlaşılabilir olması için resimli olarak açıklamaya çalıştım.

PDF Image Extraction Wizard

PDF Image Extraction Wizard programıyla PDF dosyalarının içindeki tüm resimleri ayıklayarak dışarı çıkartabilir ve bilgisayara kaydedebilirsiniz. Tek bir pdf dosyasını seçip içerisindeki tüm görselleri çıkartabileceğiniz gibi, birden fazla dosya seçerek çok sayıda pdf dosyasını ekleyip tek seferde hepsinden resimleri almayı sağlayabilirsiniz.
Programı kullanmak çok kolay. Zaten programı kurduğunuz ve çalıştırdığınız zaman aşağıdaki gibi bir sihirbaz penceresi açılacak. Next butonuna tıklayarak ilerleyin.

qh01rw3ne2u037i6g.jpg

Alttaki pencere gelecek. Burada ok ile gösterdiğim butonlardan birine tıklayarak açılan pencereden pdf dosyasını veya birden fazla dilediğiniz dosyayı seçin, veya da folder tuşuna tıklayarak tüm dizini seçin.

1mbhcagtw2zl1so6g.jpg

mi4j34two2w1kug6g.jpg

t488pjncesmlmu46g.jpg

Aç butonuna tıkladığınız zaman seçtiğiniz dosya(lar) ekran görüntüsündeki gibi programa yüklenecektir

4to6pvpntel588f6g.jpg

Bu sayfada “All” seçeneği işaretli olduğu için seçtiğiniz tüm kitaplardaki tüm resimler JPG olarak ayıklanacaktır.
Resimleri kaydedeceğiniz dizini alttaki seçin düğmelerinden yapınız. “Save target file(s) in source folder” seçeneği; ayıklanan JPG leri pdf dosyalarınızın olduğu dizine yeni bir dizin açarak içine aktarır. (Ben genellikle bu seçeneği kullanırım.)
“Customize” seçeneğini seçerseniz, ayıklanan görüntülerin bilgisayarınızda nereye aktarılacağını belirtmelisiniz. ( Browse tuşuna tıklayarak dosyanızı seçin)
“Start” tuşuna tıkladığınızda (örnektekine göre) 3 pdf kitabındaki 20 şer resim, ayrı ayrı dosyalar olmak üzere JPG olarak kayıt edilecektir.

t0pmxm40e3dk4xo6g.jpg

“Current” seçeneğini işaretlerseniz; seçtiğiniz kitaptaki sadece istediğiniz sayfalar JPG olarak ayıklanacaktır. Örnekte ikinci kitabın birinci sayfası seçilmiştir. Start tuşuna tıkladığımız zaman 1 ve 3 ncü kitabın tamamı ( 20 sayfa ) 2 nci kitabın birinci sayfası JPG olarak çıkarılacaktır. Birden fazla sayfa çıkarmak istiyorsak sayfa numarası aralarına “virgül” koymak suretiyle seçimimizi yapabiliriz. ( Örneğin : 3,7,12,19 gibi. Örnek görüntü aşağıdadır)

kpu23s3llray7tb6g.jpg

“Range” seçeneği işaretlenirse ; üstteki “current” seçeneği gibi birden fazla dosyayı aralarına virgül koyarak seçmemize olanak sağladığı gibi, seçeceğimiz 2 sayfa arasındaki tüm resimleri de aktarabilir. Yani örnekte olduğu gibi 2 nci kitabın sadece 1 den 6 ya kadar olan (6 sayfa)
sayfalarını istiyorsam Range seçeneğinin yanındaki satıra 1-6 yazarız. ( 1 tire 6)
Start seçeneği ile iki kitabın tamamı, diğer kitabın ilk 6 sayfası JPG olarak ayıklanır.

7htcq4zwknn399l6g.jpg

İstersek seçtiğimiz kitaplarda dilediğimiz sayfaları ayıklayabiliriz. Örnek resimde görüldüğü gibi birinci kitabın tamamı (20 Sayfa) “All” seçeneği ile; ikinci kitapta sadece 3,5,7,9 ncu sayfalar “Current” seçeneği ile; üçüncü kitapta ise 3 ve 5 nci sayfalarla birlikte 8 – 12 (dahil)
sayfalar ayıklanacak ve “aynı dizine kaydet” seçeneği sayesinde dosyaların olduğu yere kaydedilecektir.

q06rkxnjcng2brn6g.jpg

Seçtiğimiz dosyalardan silmek istediğimiz olursa dosya seçilir ve “delete” tuşuyla ,
Tümünü silmek istiyorsak “ Clear all “ tuşuyla sileriz. Bu silme işlemi bilgisayarımızdaki dosyaları silmez.

Umarım işinize yarar.Sormak istediğiniz bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım…

Programı buradan indirebilirsiniz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Bu programıda denemek lazım, ama benim paylaştığım programdan vaz geçeceğimi sanmıyorum.