Çizgi Roman Renklendirme (Photoshop)

Esko

Çeviri & Balonlama
6 Kas 2013
68
1,691
Muğla
Kullandığım program Photoshop CS4 Türkçe. Programın daha üst versiyonlarında da çok farklı olduğunu zannetmiyorum.

Ben şu anda üzerinde çalıştığım ''Zembla'nın Doğuşu'' kitabının ilk sayfasının bir kısmını renklendirmiştim. Bir karesinde kullandığım yöntemi anlatmaya çalışacağım. Başlamadan önce belirtmek isterim ki işlem kolay olmasının yanında oldukça zaman alıcıdır. Ben birtek sayfayı 1 ila 1.5 saat arasında yapabiliyorum.

İşe başlamadan önce kullanacağınız renkleri belirleyip bir renk skalası hazırlamanızı öneririm.​

Resim 1

1e3dgh6ssb6ux2l6g.jpg

Resim 2

6z776wlowc9m32z6g.jpg

Resim 3

6z776wlowc9m32z6g.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

atlas364

Süper Üye
13 Tem 2009
628
1,386
Yanlışlıkla iki aynı resim birden yüklendi :( yönetici arkadaşlar birini silerse memnun olurum . . Saygılar

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Aşağıdaki "Red Kit" çalışmalarını aylar önce "Youtube"daki bir videoyu adım adım takip ederek yapmıştım, hatta yukarı sıradaki çalışmayı ÇD'nda paylaşmıştım. Ama o zaman da dediğim gibi bir süre uğraşmayınca unutuluyor, yani şimdi ezberden tekrar yapamam. Orada anlatılan biraz daha karmaşık bir teknikti. Mesela bir katmanda seçim yapıldığında isteseniz de boyaları seçilen kısmın dışına taşırmak mümkün olmuyordu hatırladığım kadarıyla. Bir de siyah beyaz kısımların kendi tonunda kalması, boyalardan etkilenmemesi için "channels"da bir kanal seçiliyor, seçim "invert" filan ediliyordu. Bir de bu tür renklendirme işleri için hazır "swatches" (renk paletleri) olduğunu hatırlıyorum, cilt tonları vb filan hepsi hazır oluyordu onlarda. Dedim ya tekrar seyretmeden yapamam şimdi.

Anlaşılan hepimizi bu işe yeniden heveslendirdiniz, sevgili "Pelligrino". Renkli Zembla için elinize sağlık.

ybiu3dhc6p8r6ve6g.jpg

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Ben başka bir noktaya parmak basacağım... :)
Sevgili yöneticilerimiz Büyükbeyaz ve gandor08, sevgili dostumuz atlas364'ün iki kez paylaşıp da birinin silinmesini istediği gönderisinin her ikisini de (birbirinizden habersiz) silmişsiniz...
Hiç olmazsa birini geri getirebilme imkanı var mı? :)

Bu arada, renklendirmeyle ilgili bir iki küçük not da ben vereyim...
Sevgili Pelligrino'nun da dediği gibi bu sistem basit fakat uzun zaman ve sabırla çalışma isteyen bir yöntem...
Tabi bunun bir sonraki aşaması da var ki, o da degradeli, yani renk geçişli boyama... Sanırım asıl zor olan da o... Çünkü bu tür renk geçişli renklendirmede ilk önce boyayacağınız alanı seçmeniz gerekir ki bu da epeyce bir el alır... Daha bir sonraki aşamada da, düz boyadığınız yerleri fırça darbeleriyle gölgelendirirsiniz... Bu böyle kademe kademe gider...
Bu arada tüm ilk denemeler çok güzel olmuş... Hepinizin elllerine sağlık...

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ben başka bir noktaya parmak basacağım... :)
Sevgili yöneticilerimiz Büyükbeyaz ve gandor08, sevgili dostumuz atlas364'ün iki kez paylaşıp da birinin silinmesini istediği gönderisinin her ikisini de (birbirinizden habersiz) silmişsiniz...
Hiç olmazsa birini geri getirebilme imkanı var mı? :)

Çaresi bulunmuştur...

Esko

Çeviri & Balonlama
6 Kas 2013
68
1,691
Muğla

Aşağıdaki "Red Kit" çalışmalarını aylar önce "Youtube"daki bir videoyu adım adım takip ederek yapmıştım, hatta yukarı sıradaki çalışmayı ÇD'nda paylaşmıştım. Ama o zaman da dediğim gibi bir süre uğraşmayınca unutuluyor, yani şimdi ezberden tekrar yapamam. Orada anlatılan biraz daha karmaşık bir teknikti. Mesela bir katmanda seçim yapıldığında isteseniz de boyaları seçilen kısmın dışına taşırmak mümkün olmuyordu hatırladığım kadarıyla. Bir de siyah beyaz kısımların kendi tonunda kalması, boyalardan etkilenmemesi için "channels"da bir kanal seçiliyor, seçim "invert" filan ediliyordu. Bir de bu tür renklendirme işleri için hazır "swatches" (renk paletleri) olduğunu hatırlıyorum, cilt tonları vb filan hepsi hazır oluyordu onlarda. Dedim ya tekrar seyretmeden yapamam şimdi.

Anlaşılan hepimizi bu işe yeniden heveslendirdiniz, sevgili "Pelligrino". Renkli Zembla için elinize sağlık.

ybiu3dhc6p8r6ve6g.jpg

Her renk için uygulanacak alan seçilip katman oluşturulduğunda da taşma olmuyor fakat gerek bölümün seçilmesi gerekse bunlarla ayrı katmanlar olarak çalışmak elbetteki çok daha profesyonel sonuç verse de üstte anlattığım kadar kadar pratik bir işlem değil malesef.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Mükemmel işler çıkarmışsınız, arkadaşlar. Sanırım el ele verirsek birçok kitabı renkli olarak okuma fırsatımız olur.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Gerçekten bu konuya el atan arkadaşlar renkli çizgi romanın ne kadar güzel olduğunu emek verip kendileri yapınca anlayacaklar. Zaman konusu ise, ağır ağır da olsa yapılan işin güzelliği bunu unutturur bence.
Tüm hevesli arkadaşlara bu işe girip harika örneklerle sitemizi renklendirmelerini tavsiye ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,674
İstanbul
Bu zaman alıcı ama çok keyifli işe soyunacak dostlar için faydalı bir rehber olmuş. Bir ara ben de deneyeceğim. :)

Ellerinize sağlık.

Not: Erişim kolaylığı sağlaması açısından resimleri ana mesajda görünür hale getirdim.

Son düzenleme:

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,357
53,635
TAM 35
Gerçekten takdire şayan çalışmalar yıllar önce üstelik ben bunun kursunu almıştım ama yaşlanıyorum kafada bir şey kalmamış

rekent

Yeni Üye
13 May 2015
31
45
Bu zaman alıcı ama çok keyifli işe soyunacak dostlar için faydalı bir rehber olmuş. Bir ara ben de deneyeceğim. :)

Ellerinize sağlık.

Not: Erişim kolaylığı sağlaması açısından resimleri ana mesajda görünür hale getirdim.

Maalesef, resimler görülmez hale gelmiş. Ne sayfada, ne tıklayınca ulaşabildim.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Ya kardesim rica etsem sunu hizliresim.com'a yüklemeseniz, yurtdisindakiler göremiyor. postimg.com'da ayni sekilde.

Son düzenleme:

Azaghal

Çeviri & Balonlama
8 Ocak 2018
34
512
Gaziantep
Zamanında bir Facebook grubunda istenilmişti bende deneme amaçlı yapmıştım konuyu görmüşken ekliyeyim dedim.
29512923_1369848233120025_5816931151371375158_n.jpg

29356267_1835375340096884_5603539954226350367_n.jpg