Çift sayfa taramaları tek sayfa yapma..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
Genelde çift sayfa taranan kitapları tek sayfaya çevirmeyi resimli olarak anlatmaya çalışacağım.bunun için Photospace programını kullanacağız.program her yerde bulunur ücretsizdir.
Ana sayfadan ayırıcı yazan butonu seçiyoruz.
p1.jpg

sonra karşımıza çıkan sayfadan ekle butonuna tıklayıp bir resim seçiyoruz.standart olarak sayfa 9 kareye bölünmüş olarak açılıyor değerleri okla gösterilen değerlere ayarlıyoruz.
p2.jpg

şimdi olayı çözdüğümüze göre tarama bulunan dosyamızı açıp sayfaları seçiyoruz.kaydedeceğimiz yeri seçip tek sayfa taramalarımızı kaydediyoruz.
p3cvc.jpg

gördüğünüz gibi resimler yan şekilde taranmış.kaydettiğimiz resimleri photoscape ile tekrar açıp düzenleyebiliriz.onun içinde ana sayfadan en üstte düzenleyici butonuna basıyoruz açılan sayfada resmi seçiyoruz ve işaretli butona basıyoruz.
p5tlt.jpg

açılan sayfada tuşu sağa sola kaydırıp istediğimiz görüntüyü alıp kaydediyoruz.hepsi bu kadar.:)

p6.jpg

BİLGİ GÜÇTÜR,PAYLAŞALIM...:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
211
225
Photoscape çizgi roman severler için çok kullanışlı ve kolay bir program.
Bütün dostlara kullanmasını öneririm.
Özellikle eski taramaları elden geçirip düzenlerken çok işe yarayabilir.
Bu değerli anlatım için sayın Büyük Beyaz'a çok teşekkür ederim.

neco50

Süper Üye
11 May 2010
2,731
1,871
Üstadım bu proğramı ben de kullanıyorum ama senin gibi anlatamam.
Teşekkürler çok aydınlatıcı.

Mehmet Emin

Aktif Üye
25 Kas 2012
314
1,361
Benim de kullandığım bir program resimler silinmiş bilmeyen arkadaşlar için faydalı olur diye düşünerek yükledim.

3pNAOj.jpg

Üstteki resimde görüldüğü üzere Programda Ayırıcı yazan yere tıklıyoruz.

WG4bXE.jpg

Ekle yazan yerden birden fazla dosyayı seçebiliriz, tek sayfalar olabilir arada ya da bölünmesini istemediğiniz çiftli sayfalar onları seçmezsiniz burada önemli olan Sütun ve Satır değerlerinin resimde görüldüğü gibi olmasıdır.(Sütunlar: 2 ve Satırlar:1)

ROXQgo.jpg

Sonra Ayır tuşuna basıyoruz bu şekilde ayrı bir klasöre kaydetmeniz iyi olur.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
önerilen yöntem daha kapsamlı olabilir. ama ben çift taranmış sayfaları daha basit bir yolla tek sayfaya çevirebiliyorum. şöyleki, çift taranmış bir klasörün 1.ci veya hangi sayfadan başlamak isteniyorsa o sayfa açılıyor, mausa sağ tıklayıp birlikte aç penceresi açılıyor ve ordan fotoğraflar programı seçiliyor. program sayfayla birlikte açılıyor. sağ alta tıkladığında pencereler açılıyor. kırp tuşuna basarak,çift sayfanın yarısını veya istediğiniz kadarını alıp. orjinalini veya kopyasını güncelle şıkkına basabiliyosunuz. çift sayfa çalışılıyorsa kopyasını güncelle denilmesi gerekir.çünkü orijinal sayfa bütün olarak kalacak ve diğer sayfada aynı aynı şekilde ypılacaktır. aynı programla tek sayfalarda kırpma ve beyazlatma yapılabilir.umarım düzgün anlatmışımdır. ve faydalı olur

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
önerilen yöntem daha kapsamlı olabilir. ama ben çift taranmış sayfaları daha basit bir yolla tek sayfaya çevirebiliyorum. şöyleki, çift taranmış bir klasörün 1.ci veya hangi sayfadan başlamak isteniyorsa o sayfa açılıyor, mausa sağ tıklayıp birlikte aç penceresi açılıyor ve ordan fotoğraflar programı seçiliyor. program sayfayla birlikte açılıyor. sağ alta tıkladığında pencereler açılıyor. kırp tuşuna basarak,çift sayfanın yarısını veya istediğiniz kadarını alıp. orjinalini veya kopyasını güncelle şıkkına basabiliyosunuz. çift sayfa çalışılıyorsa kopyasını güncelle denilmesi gerekir.çünkü orijinal sayfa bütün olarak kalacak ve diğer sayfada aynı aynı şekilde ypılacaktır. aynı programla tek sayfalarda kırpma ve beyazlatma yapılabilir.umarım düzgün anlatmışımdır. ve faydalı olur

Bunu resimli olarak anlatırsanız birçok kişi yararlanabilir.:)

Edit; konuya resimleri tekrar ekleyen Scanfan'a teşekkür ederim.:)

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
resimli paylaşmayı henüz beceremiyorum. özür dilerim. öğrenebilirsem , rahmetli büyük üstadın paylaştığı alpagoları beyazlatıp kitap sayfası (dikey) formatında düzenledim. paylaşmak için üstatdan izin isteyecektim. ne yazıkki bu elim olay oldu ne yapacağımı bilemedim, ve beklemeye aldım. ayrıca R.T.Burak'ın Barbaroslar (4 kitap) ı beyazlatıp düzenledim. çizgi diyarında paylaşılmasında bir sakınca varmı. saygılar

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
Resimli anlatımlar bölümümüzde işinize yarayacak pekçok konu anlatımı var orayı inceleyin yapamadığınız yerde yazın biz yardımcı oluruz.
Telefonla mesaj yazıp gönderebiliyorsanız bunu yapmak hiç farklı değil inanın.