Toner Dolumu

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Değerli forum üyeleri.Benim başımın belası olan dolum olayını paylaşayım istedim.Bir kilo toz ile binlerce baskı elinizde.Maliyeti düşürmek adına...1 kg likle 10-12 arası dolum yapılabiliniyor.. Tek dolumda 80 gr kadar toner tozu gidiyor. Tek toner dolumu 20 - 25 lira olduğunu düşünürsek ve 40 liralık tozla 25*12 kere dolum yapıldığını göz önüne alırsak müthiş bir kar yapmamız olası..

Samsung 1610 toner dolumu resimli anlatım
1-) Toneri elinize alın. İlk önce tonerin üstündeki ( ok olduğu tarafa) 2 tane vidayı açın..

image.php

image.php

2-) Açar açmaz tozlar dökülmeye başlayacak..Orası yanık/atık/kullanılmış toner yuvası. (Aşağıdaki resimdeki gibi kaldırıp çıkartıyoruz)
image.php

3-) Hazneye ulaşmak için aşağada resimde görülen iki vidayı açın.

image.php

4-) Hazneyi iyice boşaltın.(Aşağıdaki kırmızı halka içinde biriken atık toner atılıyor)

image.php

5-) Unuymayın boşalmamış hazne drum'u çizer. 2 den fazla aynı toneri kullanamassınız.. Eğer toner'inizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız her dolumdan sonra burayı temizleyin mutlaka. Temizledikten sonra hazneyi kapatın ve iki vidayı iyice sıkın.

image.php

6-) Kapağın hemen altında boylu boyuna drumun yanında celık jiletvar. Onu da 2 köşeden vidaları açarak cıkartın.. Bir güzel temizleyin..Burası en önemli kısım silik baskı istemıyorsanız burayı iyice temizleyin silin sakın bükmeyin. Geri yerine koyun. Vidaları sıkın

7-) Satın aldığımız toner tozunu koyacağımız dolum tıpasına ulaşmak için, tonerin sağ tarafındaki 2 vidayı gevşetin.

image.php

:cool: Kapak açılacaktır. Orda hemen bir tıpa görüceksiniz.
image.php

Tıpa serttir. Tornavida ile tıpayı cıkartın.Biraz zor cıkacaktır. Kapak yaralanabilir. Ama sıkıntı olmaz. Tıpayı açtıktan sonra tonerinizi doldurun (90gr koyulması öneriliyor ama ben ağzına kadar doldurdum). Ve kapağı tekrar kapatın. Yan kapağı takıp vidaları sıkın.
9-) Yeşil olan drum'u bir güzel bezle temizleyin.Dişlilerden çevirin ve her tarafını bir güzel temizleyin.Drumun altındaki silindiride temizleyin. Toz kalmasın ortada mumkünse üfleyin.

image.php

10-) Herşey bu kadar.. Yazıcıya takın 2 - 3 sayfadan sonra temiz tozsuz koyu baskınız çıkar.

Dolumu uzatmayın.Drum güneş ışığndan etkilenebilir.Silik baskı cıkartabilir.

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Sağlığa ve bulunulan ortama zararı nedir dostum?

Bu işlemi yaparken, son derece dikkatli olunmasını öneririm. Zamanında HP ile Türkiye'de neden toner katuşlarının batıdaki gibi geri dönüşümünü yapmadıkları üzerine epey bir tartışmam olmuştu. O süreçte öğrendiğim, tonerin radyoaktif, zehirleyici olduğu idi.

Toner değiştirirken veya dolum yaparken tozu solumamanız ve derinize bulaştırmamanız, eğer bulaştıysa bol sabunlu su ile iyice yıkayıp temizlemeniz gerekiyor.

Dikkatli olunmasında fayda var.

* Dolum için kullandığınız tozun kalitesinden emin olmalısınız. Aksi halde, yazıcınız zarar görebilir ve garantisi içinde gerçekleşen "hatalı drum kullanımı" arızaları da garantinizin düşmesine neden olur. Yani, garantisi geçmiş cihazlarda bu tür uygulamaları yapınız. (Hepsi deneyimlere dayalı bilgidir. :) )

Son düzenleme:

gobalak

Kıdemli Üye
6 Tem 2011
183
271
İstanbul
Toner zehirli veya radyoaktif değildir. Öyle olsa yazıclarda kullanamzdık. En başta sağlık bakanlığı izin vermezdi.

Toner tozunun solunması sorun yarattığı ise kesindir. Her ne kadar bazıları kaserojen olduğunu belirtse de, ki zaten ne değil. Neredeyse içtiğimiz su bile kanserojen olacak.

Toner tozu normalde plastik malzemenin öğütülmesi ile üretiliyor. çeşidine göre bazılarını içine demir tozu ekleniyor.

Her tozlu ortamın yaptığı gibi bazı insanlarda alerji oluşturabiliyor.

Lütfek kulaktan dolma bilgiler yerine araştırın.

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Toner zehirli veya radyoaktif değildir. Öyle olsa yazıclarda kullanamzdık. En başta sağlık bakanlığı izin vermezdi.

Toner tozunun solunması sorun yarattığı ise kesindir. Her ne kadar bazıları kaserojen olduğunu belirtse de, ki zaten ne değil. Neredeyse içtiğimiz su bile kanserojen olacak.

Toner tozu normalde plastik malzemenin öğütülmesi ile üretiliyor. çeşidine göre bazılarını içine demir tozu ekleniyor.

Her tozlu ortamın yaptığı gibi bazı insanlarda alerji oluşturabiliyor.

Lütfek kulaktan dolma bilgiler yerine araştırın.

Bu işin başlarında karbon tozuyla üretilmeye başlanan toner, bugün çok farklı kimyasallar içeriyor. Zararlı etkileri nedeniyle özellikle A.B.D. de çöpe atılmaları yasak. Bizde de eskiden paketlerden hiç bir işe yaramayan recycle zarfları çıkardı, çünkü isteseniz de göndereceğiniz bir adres yoktu.

Elbette toner uranyum içermiyor. Ama radyoaktif olması için, uranyum, radyum falan da gerekli değil, kullandığımız pek çok şey belli seviyelerde radyoaktif. Kimi zaman sırf üretim süreçleri bile buna neden olabiliyor.

Bu iş "zaten ne değil ki" diyerek hafifsenecek bir konu hiç değil. Siz tonerinizle istediğiniz gibi muhabbet geliştirebilirsiniz ama bırakın biz "kulaktan dolma bilgilerle" konuşanlar, kendi endişelerimizle yaşayalım.
:)
* Üstelik kimin kulaktan dolma bilgilerle ve ne amaçla konuştuğunu bilmek de pek mümkün değil.

Son düzenleme:

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Sn. Altay1944 paylaştığınız bilgiler için size teşekkür ederim.