Photoshop'ta Görüntüleri Birleştirme

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Photoshop'ta Görüntüleri Birleştirme
A4 Tarayıcıda A3 Belgeyi Taramak

Elinizde taranması gereken A3 boyutunda dergileriniz var (Hayat Mecmuası, Leman vs) ama elinizdeki tarayıcı sadece A4 boyutundaki belgeleri tarayabiliyor. Pahalı bir A3 tarayıcıya da para vermek istemiyorsunuz. Bunun kolayı sayfaları A4 tarayıcıda iki parça halinde tarayıp Photoshop yazılımında birleştirmektir. İşin Photoshop kısmı çok kolaydır, aşağıda resimlerle anlatacağım. Tarama işi de, her sayfayı iki kez tarayacağınız için biraz uzayacaktır.

Birleştirmedeki püf noktası "Parçaları Mutlaka Paylı Taramaktır", aksi taktirde Photoshop onları iz bırakmadan birleştiremez. Hatta hiç birleştirmediği de olur. Birleştirse bile aradaki ek yeri belli olur. Oysa paylı taranırsa yazılım piksellerde hesaplama yaparak en uygun birleştirmeyi yapar ve arada hiç birleşme izi kalmaz.

Örnek olarak aşağıdaki A3 dergi kapağını A4 tarayıcının yatağına
yerleştirerek 2 parça halinde tarıyoruz

Hayat-RR-rnek-A.jpg

Hayat-RR-rnek-Byeni.jpg

İŞİN PÜF NOKTASI PARÇALARIN ORTAK BİR ŞERİT TAŞIMASI GEREKTİĞİDİR. BUNA PAYLI TARAMA DENİR. BİRLEŞTİRİLDİĞİNDE EK YERİ BELLİ OLMAMASI İÇİN BU ŞARTTIR. ORTAK ŞERİDİ AĞARTARAK GÖSTERDİM. PAYIN BU KADAR KALIN OLMASI GEREKMEZ, AMA NE KADAR FAZLA OLURSA O KADAR BAŞARILI BİR BİRLEŞTİRME SAĞLANIR.
Hayat-RR-rnek-C.jpg

Taranan parçalar şöyle görünecek:
Hayat-RR-taranm-1.jpg

Hayat-RR-taranm-2.jpg

Photoshop'ta hiçbir dosya filan açmadan boş sayfada
File>Automate>Photomerge sırasını takip ediyoruz

PS-01.jpg

Açılan menüden Files>Browse yolunu takip ederek, Photoshop'a birleştireceğimiz
dosyaların bilgisayarımızdaki yerini gösteriyoruz ve iki dosyayı da açıyoruz.
"Blend Images Together" seçeneğinin kutusunu işaretliyoruz.

PS-02.jpg

İşlem devam ediyor:
PS-03.jpg

Kısa sürede (dosya boyutuna göre biraz değişir) ek yeri belli olmayan (seamless)
Birleşmiş bir resim elde ediyoruz. Tabii onu jpeg formatında kaydediyoruz.

PS-04.jpg

Hepinize kolay gelsin.

Son düzenleme:

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681
Benim bile anlayabileceğim,
Bol resimli, açıklamalı
çok güzel bir rehber olmuş.
Teşekkürler.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sayenizde Photoshop'un bilimediğim bir özelliğini daha öğrenmiş oldum, hem de işime çok yarayacak bir özelliğini!.. Ellerinize sağlık. Teşekkürler sevgili Scanfan..

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,307
30,081
İzmir
Böyle tablet formunda verilen bilgileri yutmak da çok kolay oluyor.
Görsellerle desteklenmiş, gayet açıklayıcı net bilgiler, püf noktaları.

Aslında üstadların vakti olsada sıfırdan başlayarak kitap paylaşım
aşamasına kadar geçen işlemleri bizlere anlatsalar.
Böylece bu konulara merakı olan ama bilgi eksikliği nedeniyle
yapmaya çekinen yeni arkadaşlar diyara kazandırılabilir.
Üstadların da yükü azalır. Usta çırak yapılanmasıyla bu işler
diyar var oldukça bitmeden sürer....

Örneğin :
Tarama nasıl bir tarayıcı ile yapılmalı ? (Teknik detay)
Sayfa temizliği, beyazlatma nasıl yapılır ?
Balonlar, renk geçişli bölgeler, resim üzerindeki kapak yazıları nasıl temizlenir ?
Sayfa düzenlemesi nasıl yapılır ?
Hangi uzantıyla sıkıştırılıp paylaşım sitesine nasıl konulur ?
Ve aklıma gelmeyen atladığım başka sorular ....

Bunların bir kısmı sitemizde açıklanmış, yazılmış. Ama benim dileğim
Bir yardımcı kitap gibi, kullanım kılavuzu gibi her soruyu cevaplayabilecek
geniş bir kaynak.

Çok zor ve zahmetli olduğunu biliyorum ama hani belki dedim... Bir kaç
üstad el birliğiyle yavaş yavaş da olsa gerçekleştirebilir...

Son düzenleme:

seneca66

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
188
586
Belirsiz bir Zaman önce

Elime onlarca Akbaba dergisi geçmişti.
Onları böyle tarayıp birleştiremediğimden
fotoğraflarını çekmiştim.
Faydalı bilgiler.
Tebrikler ve sağolunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Çok yararlı bir bilgi, çok teşekkürler.

Paintshop Pro'da da var mı acaba böyle bir özellik? Biraz karıştırayım bakalım. :)

Edit: Gördüğüm kadarıyla yok. Kaba kuvvetle birleştirmeye devam... :-(

Bu arada Microsoft'un bedava bir yazılımını buldum, deneyeceğim:

Son düzenleme:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Sayenizde yeni bir konu öğrendim. Çok çok teşekkürler. Ayrıca Orpa da çok güzel yazmış. Yardımlaşma, değişik anlatımlar, bilgi paylaşımı, güzel şeyler.

halit49

Yeni Üye
17 Tem 2018
9
23
Bir şey sormak istiyorum. Farz edelim ki derginin ilk kısmını düzgün taradınız ama ikinci kısmını hafif yamuk taradınız. Photoshop bunları birleştirirken neye göre birleştiriyor? Birleştirirken otomatik olarak yamuk taranan kısmı döndürüyor mu? Yada her iki parçayı da hafif yamuk taradınız. Photoshop bunları yine de düzgün birleştiriyor mu?

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Bişey sormak istiyorum. Farzedelim derginin ilk kısmını düzgün taradınız ama ikinci kısmını hafif yamuk taradınız. Photoshop bunları birleştirirken neye göre birleştiriyor. Birleştirirken otomatik olarak yamuk taranan kısmı döndürüyor mu? Yada her iki parçayı da hafif yamuk taradınız. Photoshop bunları yinede düzgün birleştiriyor mu?

Fotoğrafları farklı yönlere, farklı açılarla (2 ve 3 derece) eğdirdim (skew) ve Photoshop'ta aynı yöntemi kullanarak kaynaştırdım. Yazılım yine başarıyla ve iz bırakmadan birleştirdi, ama bu kez fotoğraflardan birinin eğrilik derecesini temel almış (diğer bütün seçenekleri de denedim, sonuç aynı). Diğer olasılıkları da ("ilk kısmının düzgün tarandığı, ama ikinci kısmının hafif yamuk tarandığı..." gibi) siz deneyebilirsiniz.

Ortaya çıkan fotoğrafı ayrıca bir eğrilik giderme yazılımıyla düzeltmek gerekecek. Az sayıda sayfa varsa Photoshop'ta tek tek düzeltilebilir. Ya da toplu olarak (batch) eğrilik düzelten (deskew) yazılımlardan birine başvurmak gerekecek (Scan Tailor gibi)

Skewed-birle-tirme.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Photoshop birleştirme (merge) yaparken 2. fotoğrafı baz alıyormuş. İlk fotografı eğri, ikincisini düzgün olarak tekrar birleştirdim, hem doğru birleştirdi, hem de eğrilik yok. Bu da sizin ilk sorunuzu cevaplıyor.

Skew-Deneme-birle-tirme.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Hmmm... Acaba Photoshop mı, A3 yazıcı mı daha hesaplı? :)

Hangisi hesaplı derken fiyatlarını kastediyorsanız, tabii ki Photoshop kullanmak daha hesaplı. Ama meşakkati açısından endişeleniyorsanız, çok bir şey farketmez, zira benim gibi sayfaları kopartarak taramıyorsanız zaten taramalarda bir miktar eğrilik mutlaka olacaktır, A3 veya A4 farketmez, zaten bunları Photoscape'te, Scan Tailor'da filan düzeltmeniz gerekir. A3 tarayıcılar her zaman çok pahalıydılar maalesef, ben dolar 2 küsürken filan almıştım (ekonomik durumun da iyiydi o tarihlerde), o zaman çok dokunmamıştı. Ama şimdi bozulursa filan bir daha almam imansız. Ucuz olan bir marka vardı ama o kadar yavaştı ki, insanı ülser eder.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201

Artık programa sahip olamıyor, sadece kiralayabiliyoruz galiba? Aylık 50 küsur liraya verdikleri paket gerçekten bildiğimiz photoshop'ın eksiksiz versiyonu mu?

halit49

Yeni Üye
17 Tem 2018
9
23

Fotoğrafları farklı yönlere, farklı açılarla (2 ve 3 derece) eğdirdim (skew) ve Photoshop'ta aynı yöntemi kullanarak kaynaştırdım. Yazılım yine başarıyla ve iz bırakmadan birleştirdi, ama bu kez fotoğraflardan birinin eğrilik derecesini temel almış (Diğer bütün seçenekleri de denedim, sonuç aynı). Diğer olasılıkları da ("İlk kısmının düzgün tarandığı, ama ikinci kısmının hafif yamuk tarandığı..." gibi) siz deneyebilirsiniz.

Ortaya çıkan fotoğrafı ayrıca bir eğrilik giderme yazılımıyla düzeltmek gerekecek. Az sayıda sayfa varsa Photoshop'ta tek tek düzeltilebilir. Ya da toplu olarak (Batch) eğrilik düzelten (Deskew) yazılımlardan birine başvurmak gerekecek (Scan Tailor gibi)

Skewed-birle-tirme.jpg

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, sağolun. Ben şimdiye kadar PhotoFiltre programıyla kendimi bayağı yoruyormuşum. Photoshop bilmediğimden ötürü böyle bir özelliğin olduğunu bilmiyordum. Benim tarayıcım A4 tarayıcı olduğu için hep 2 parça tarıyordum ve bu sormuş olduğum problemlerle karşılaşıyordum. O yüzden bu soruları size yöneltmek zorunda kaldım. Sizler de deneyip ona göre burada cevabını vermişsiniz. Tekrardan çok teşekkür ederim. Olmazsa ben de Photoshop'un cracklenmiş versiyonunu kurup sadece bu özelliği kullanırım artık. Çünkü öteki türlü iz bırakmadan birleştirme işi farklı programlarla baya yorucu oluyor.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
"Microsoft Image Composite Editor" gerçekten hayat kurtarıcı. Sayfa birleştirmek için ne saçma çabalar harcamışım. :d

Kullanımı da çok kolay ve ücretsiz! Resimleri yükle, birleştir ve kaydet. Tam otomatik! :D

Buyurun deneyin efendim, ben ilk denemelerimde bayağı memnun kaldım, artık Otlak taramaya başlayabilirim :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,503
Sayenizde çok güzel bir olay öğrendim. Çok sağolasınız.

Photoshop'ta ben de birleştiriyordum ama farklı bir biçimde ve daha zor.