Belki de "CDisplay"de Yanlış Renklerle Okuyorsunuzdur

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Belki de "CDisplay"de Yanlış Renklerle Okuyorsunuzdur!
Cdisplay'de Renk Dengesi

Doğru taranmış oldukları halde CBR (veya CBZ) formatındaki kitap ve dergilerinizi "CDisplay" görüntüleyici yazılımınızda belki de yanlış renklerle okuyor olabilirsiniz. Kendimden biliyorum ve demin paylaştığım "Doğan Kardeş" dergisi (495) vesilesiyle bir kez daha dikkatimi çekti. Yazılımın C tuşuyla (veya sağ tıkla) ulaşılabilen "Configure" (ayarlar) menüsünde renk dengesi ve gamma düzeltmesi ve bir de ayrı bir sekmede "sarı renk azaltması" gibi seçenekleri var. Ben onları her seferinde ayarlıyorum ama bazen bilgisayarı tazelerken/ince ayar çekerken filan bu ayarlar yine default haline geliyor ve ben farkedemiyorum. Demin de meğer bu ayarlar yine bozulmuş ve ben normal ayarlarla taradığım Doğan Kardeş'i, aşağıda ortadaki gibi açık sarı pis bir renkte görmeye başladım. Ama foruma koyduğum örnek sayfa normal görünüyor olunca uyandım ve görüntüleyicinin ayarları düzelttim. Gerçi zevkler tartışılmaz, bu şekilde okumak isteyenler de olabilir, ama bu görüntüyü baz alarak taramayı farklı ayarlarla yeniden yapmak bir çuval inciri berbat etmek olacaktır. Uygun olmadığından kuşkulandığınız renklerle karşılaştığınızda tarayan kişiye söylenmeye başlamadan önce görüntüleyici ayarlarını gözden geçirmekte fayda var. Aslında monitörün ayarlarını da zaman zaman kontrol etmek ve monitörü usulünce kalibre etmek daha da iyi olur. Benim kanaatimce her zaman doğal taramayı tercih etmek lazım. Minimum müdahelede bulunulmalı. İsteyen görüntüleyicisinin ayarlarını değiştirerek zevkine uygun bir okuma renk değeri seçebilir. Ben yukarıdaki doğal ayarlarla okumayı seviyorum.

CDisplay_Renk_Dengesi.jpg

Son düzenleme: