NTV'den Da Vinci'ye sansür!

Kadri Balta

Aktif Üye
27 Mar 2012
406
2,221
NTV'de yayınlanan Leonardo da Vinci belgeselinde, ünlü ressamın "Vitruvius Adamı" olarak da bilinen resmi sansürlendi.

33247b.jpg

11 Nis 2010
594
585
Bende izledim sansürlüydü,
Sansürlemelerine bende şaşırdım izlerken,
Ama gerçekten çok güzel anlatımlı çok güzel bir programdı.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,615
hiçbiryerde :)
rtük gibi bir oluşum varsa başında,
mecbursun kapatmaya.
kanunlarda cinsel organ açıkça gösterilemez gibi
bir şey yazıyordur.bunu açıklamak gerekir,
"bir sanat eserinde ya da tıbbi bir programda
gösterilebilir" ("göstermek" komik oldu biraz)
gibi eklemeler yapmak lazım yönetmeliklere.
öbür türlü siz tv kanalından yasadışı iş yapmasını istemiş
olursunuz.benim için sakıncası yok ama o kanalın patronu
kapatılmak ve para kaybetmek istemez tabii.
buradaki tepki güzel,olması gereken bir tepki...
bu tepkiyi ilgili stk.lar büyük katılımlı eylemlerle
yaparsa işe yarar.
kısacası iş kanunları değiştirmekle olur ve kanunları
değiştirmek "isteyen" halk varsa meclis
kanunları değiştirir.........

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
Vitruvius Adamı ile ilgili daha önce düşünmemiştim aaa t****kları açık diye :) adamlar düşünmüş ya :p

bence sansür orda ne olduğunu göze sokmak gibi.
aslında sansür olmasa belgesel sırasında (zaten o belgeseli izleyen onun orda olduğunu bilerek hiç umursamadığı halde bilmeyende o kadar kafasına takmazdı bir belgeseldeki çizimi sanırım) mecbur onu düşünüyorsunuz.

çünkü kapanmış ve direk bir uyarıcı oluyor size. :) çok ilginç ayıp örtmek için o ayıbın yerini belirleyip orda ne vardı diye düşündürüp sonra o ayıbı hafızaya kazımak... :)

Son düzenleme:

Kemikdilli

Kıdemli Üye
2 Ocak 2012
194
538
Televizyonda müstehcenlikten ben de hoşlanmıyorum açıkçası. Ama bu çizim müstehcen mi Allah aşkına?

İnsan bedeninin oranlarını gösteren, anatomi çalışan ressamlar için kılavuz olacak bir çizim. Zaten, sanırım böyle bir amaç için yapılmış.

Medya, özünde ticari bir sektör olduğu halde farklı ve özel bir şeymiş gibi davranır ve insanlardan kendisine özel bir muamele bekler. Örneğin civata üreten bir fabrikada çalışan bir kişi, sizi yoldan çevirip özel hayatınızla ilgili size sorular sormaz. Fotoğraflarınızı çekip kamuya açık alanda sergilemez. Ancak medya sektöründeki kişiler bunu yapar. Peki civata üreticisinin buna hakkı yokken medyanın niye var diye sorulduğunda da, basın özgürdür derler. Pek güzel.

Demek ki, herhangi bir ticari işletmeden farklı, özel ayrıcalıklara sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz. Peki iş sorumluluğa geldiğinde niçin yan kıvırıyorsunuz? Bundan 500 küsür yıl önce çizilmiş bir resmi, kamuya açık alanda sergilerken ona saygı duyma sorumluluğunuz yok mu? Ne hakla sansürlüyorsunuz?

Hükümet bize kızar, ticari işlerimiz zarar görür diye tırsıyorsanız, başka iş yapacaksınız. Örneğin civata üreteceksiniz. Ne kamuya karşı etik sorumluluğunuz olur, ne de hükümetle başınız derde girer.

Basın özgürlüğünün büyülü zırhını istiyorsanız, basın gibi davranacaksınız. Biraz risk alacaksınız, biraz sorumlu olacaksınız, biraz dürüst olacaksınız... Şu halinizle, hükümetin taklacılarısınız. Her baktığımızda havaya dikilmiş olan poponuzu görüyoruz.