Red Kit Sayı 016 Örümcek Ayak (1962) Yurdagül Yayınları

12 Şub 2010
15,006
543,776
Red_Kit_1962_016_001.jpg

Kopya çizim ama çevirileri bugünkü çevirilerden daha yerli, esprileri daha güzel, karakterler daha sevimli bana göre. Bunlarla büyüdüğüm için bana öyle geliyor olabilir.
Saygılarımla​

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,447
60 lı yılların ilk yarısı... Doğup büyüdüğüm evdeyim... Her iki ağabeyim de henüz sağ... Ortanca ağabey harçlıkları ile bu çizgi romanı almış. Baba da henüz sağ, evde çizgi roman okumak yasak, çizgi roman okuma eylemleri babadan gizli yapılıyor. Aramızda kavga ediyoruz önce kim okuyacak diye. Bana diyorlar ki ben daha okula gitmiyormuşum, okuma yazmayı bilmiyormuşum, niye ben de okumak istiyormuşum... Evet ama ben resimlere bakarak aklımda kendimce hikayeler yaratıyorum, onları aklımdan yalan yanlış konuşturuyorum ve bu hayatta en sevdiğim oyun...

Allah rahmet eylesin, o ortamın aktörlerinden 3 ünü, iki ağabeyimi ve babamı zaman içinde sonsuzluğa uğurladım. Bu paylaşımınızı indirip okumaya başlayınca o günler aklıma geldi, ister istemez gözlerim doldu. Bir de yeni alınmış kitapların o kağıt ve mürekkep kokusunu aldım aynen... Bilgisayarda çizgi roman sayfalarını çevirirken, eski zamanlarda olduğu gibi, yaprak aralarından ağabeylerimin bu kitabı okurken çitlediği ayçiçeği çekirdeği artıklarının düşmesini bekledim...

Bana tüm bu duyguları yaşattığınız için çok çok teşekkür ederim. Size sağlıklı, huzurlu ve uzun bir ömür dilerim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,149
Eline sağlık üstadım.
Redkit yakın zamanda okumamıştım.
Okumak için inmesini bekliyorum.
Teşekkür ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,762
İstanbul
Sahiden diyaloglar çok eğlenceli. Kullanılan bazı kelimeler artık günümüzde giderek daha az kullanılıyor. Muhtemelen bir süre sonra günlük konuşma dilinden tamamen çıkmış olacaklar: İnhisar, mütehassıs, meşum gibi.... Ee dilde yaşayan, gelişen, değişen bir şey.

Çizerin kim olduğuna dair bilgimiz var mı abi? Ferdi Sayışman olabilir mi?

Teşekkür ederim.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
"Mal Defer" de nereden akıllarına gelmiş ? :Ğ

Gerçi böyle olunca, arada Fransızca kelime oyunu kaynamış gitmiş ("fil de fer"= dikenli tel), ama varsın olsun.
Paylaşım için çok teşekkürler!

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Çok teşekkürler Sevgili Profesör...
Yanlışsam düzeltin ama bir süredir forumda pek aktif değildiniz.
Bir dönüp, "pir" dönmüşsünüz...