PROFESÖR Dergisi hakkında ZORUNLU BİR AÇIKLAMA

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Merhabalar Sevgili Çizgi Romansever Dostlar,

Son günlerde bolca 'yayınlanan' dedikodu gazetelerine karşılık;
Üzerimize alındığımız için değil ama, bu konuda emek veren, çabalayan, yorulan, özel günlerini ve saatlerini karşılıksız olarak ve gönülden feda eden tüm dostlar ve projeye destek veren herkes adına (ilk ve son olarak) bir şeyler yazma gereği hissettim.

Öncelikle şu, sayfanın üst bölümündeki başlık kompozisyonundaki "Çizgi Roman Hepimizin" ibaresine bir açıklık getirmek gerekir diye düşünüyorum.
Bu ibare, çok basit olarak söylemek gerekirse, "Her şey bedava, buyurun efendiler yiyin" anlamına gelmiyor...
Bu forum her çizgi romanseverin kolaylıkla ulaşamayacağı (ve altını çizerek vurgulamak gerekir ki... Telif Hakkı sorunu olmayan) çizgi roman ve benzeri eserlerin karşılık beklenmeden paylaşıldığı bir platform. Sende olmayan bende vardır, bende olmayan sende vardır... Paylaşırız ve bu eserleri okur, keyif alırız... Zaten forum kurallarından biri de şu an piyasada aktif satışı olan veya yayın tarihi üzerinden en az 2 yıl geçmeyen eserlerin paylaşılmaması yönündedir... Amaç, bu yolla çizgi roman sektörüne destek vermek, okur sayısını arttırmak, yayıncıya ve emek sahiplerine destek vermektir.

Buradan yola çıkarak, bu foruma gönülden destek veren tüm üyeler, ellerindeki çizgi romanları tararlar, düzenlerler, kimi zaman da balonlayıp renklendirerek diğer üyelerin istifadesine sunarlar...
Çizgi roman deyip geçtiğimiz bu eserlerin tek bir sayfasının sırasında bir tam günde ancak tamamlanabildiği de göz önüne alınırsa, bu hiçbir zaman onların "BEDAVA" oldukları anlamına gelmez.

Şimdi gelelim 'Profesör' dergisine...
Önce adından başlayalım.
Evet, dergi, rahmetli ve sevgili Haluk Bey'in forumda kullandığı rumuzuyla aynı adı taşımaktadır. Bu, ÇRODER Yönetim Kurulu üyelerince onaylanıp hayata geçirilmiş bir durumdur. Amaç, böyle bir dergi bağlamında, çizgi romana büyük katkıları olmuş yüce gönüllü bir insanın adını da yaşatmaktır.
Ancak sadece bu değildir...
'Profesör' ismi aynı zamanda, aynı adı taşıyan bir çizgi roman karakteri üzerinden 'çizgi romana' bir gönderme yapma amacıyla da seçilmiştir...
'Profesör' ismi, henüz emekleme dönemindeki, ancak tüm çizgi romanseverleri bir çatı altında toplayabilmeyi kendine ilke edinmiş ÇRODER'in bu ilk basılı yayınında; derginin içeriğiyle, sektördeki duruşuyla ve yetkinlik iddiasıyla ilgili ipuçları vermesi açısından da seçilmiştir. Belki bu anlamda çok 'mütevazı' bir isim sayılmayabilir ama, bir işi başarmanın anahtarlarından biri de, o konuda 'iddialı' olmak ve bu iddiayı destekleyecek çalışmalar yapmak değil midir?

Evet, bu dergi dijital olarak da hazırlanabilir ve forum üzerinden paylaşılabilirdi. Ancak böyle yapılmadı... Bunun da iki nedeni var:
Birincisi, zaten dijital olarak yayınlanan (her ne kadar bu sıralar ara verilmiş olsa da) bir e-dergimiz var.
İkinci ve en büyük neden ise, siz çizgi romanseverlerin genelinde 'basılı' bir medya olması yönünde gelen talepti. Ele alınıp sayfaları çevrilebilen, koklanabilen ve kütüphanemizde saklayabileceğimiz 'canlı' bir dergiyi sizler talep ettiniz.

Şimdi de sürece bir bakalım...
Dergi fikrinin ortaya atılması ve yönetim kurulunca onaylanıp çalışmalara başlanması aylar ve aylar öncesinde oldu. Belki de bir çırpıda okuyup bitirivereceğiniz 'Profesör' dergisiyle ilgili olarak 4-5 ay öncesinden çalışmalara başlandı.
Basılı bir derginin, özellikle ilk sayısını hazırlamak oldukça zor ve yıpratıcı bir süreçtir.
Derginin boyutundan içeriğine, siyah beyaz mı yoksa renkli mi hazırlanacağından sayfa sayısına, yazı karakterine, grafik tasarımına, kaç adet basılacağına ve nasıl dağıtılacağına kadar birçok soruya yanıtlar bulmak zorundasınız.
Peki, diyelim karar verdiniz. İçini nasıl, neyle dolduracaksınız?
Resmi bir dernek yayını olduğundan, yayınladığınız bütün yazıların ve resimlerin telif sorununu aşabilmelisiniz. O zaman da bu dergiye katkı verecek gönüllüler bulmak zorundasınız... Dedim ya, bu bir ilk sayı... Ortada olmayan, ortaya çıktığında neye benzeyeceği bilinmeyen bir dergi için katkı talep ediyorsunuz... Öncelikle, katkı verecek insanları çıkacak dergiye inandırmanız gerek...
Üstelik TİCARİ BİR AMAÇ TAŞIMADIĞI için reklam da alamazsınız. Maddi sorunları dernek bünyesinden veya kendi cebinizden karşılamalısınız...
'Sız' 'sız' da 'sız' 'sız'...

Sonuçta, demek insanları inandırabilmişiz ki, ustalardan beklediğimiz destek geldi...
Çizgi roman dünyasının efsanesi, çizer Aslan Şükür, hiçbir maddi karşılık beklemeksizin kapak resmini çizdi... Bir başka efsane isim Suat Yalaz, destek vermek adına bir köşe yazısı hazırlayıp gönderdi. Üstat Ömer Muz hem çok güzel bir anı-yazısıyla hem de 24 sayfalık başlayıp biten bir çizgi romanıyla destek verdi... Hakan Alpin, Kudret Sabancı, Hüsnü Çoruk destek verdiler. İsimlerini anamadığım için kusuruma bakmayacaklarını umduğum bir çok dost, çizgi roman sevdalısı insan destek verdiler...

Zor bir süreçti.
Kendim ve Dernek Başkanımız sevgili Önder Çakı üzerinden konuşacak olursam; Sayısız uykusuz geceler geçirdik. Gece yarılarına, bazan sabahlara kadar çalıştık.
Yine bir gün, sabaha karşı saat 03:30'da sevgili Önder Çakı'yla, Kadıköy'de oturup bir şeyler yiyip çay içerek günü bitirdiğimizi hiç unutmuyorum...

Neyse, günahıyla sevabıyla dergiyi bitirdik...
E şimdi, bunu bir yerde bastırmak gerekiyordu.
Ve bu da 'parasız' olmuyordu...
Dernek henüz yeniydi, yeterli sayıda üyesi ve geliri yoktu.
Uzatmayayım...
Tanıdık bir matbaa bulduk.
Basım ve cilt bedelinin bir bölümünü derneğin cüzi birikimlerinden karşıladık. Bakiye kısmı için ise riske girerek belli bir tarihte ödemeyi taahhüt ettik. Çünkü yaptığımız işe inanıyorduk...

İşimiz daha bitmemişti...
Profesör'ü tanıtabilmek, ilk lansmanını yapabilmek amacıyla bir 'Orijinal Çizimler Sergisi' düzenledik. Sevgili Önder Çakı'nın özel arşivindeki orijinal eserlerin sergileneceği, aynı zamanda çizgi roman ustalarının da buluşup bizlerle olacağı bir gün tertipledik. Bunun için aylar öncesinden CKM (Cadde Bostan Kültür Merkezi) ile bağlantıya geçtik.
Sevgili Önder, mülkiyeti kendinde olmakla birlikte bütün sergilenecek eserleri 'kendi cebinden' karşılayarak çerçeveletti.
Diğer tüm dostlar, gece-gündüz demeyip sergi alanını hazırladılar. Gelen konuklara 'Hoş Geldiniz' diyebilmek için birbirlerinden sıra çaldılar. Onlarla ve diğer özel konuklarla ilgilendiler, sohbet ettiler, akıllarında kalan soruları yanıtladılar... Ben, dergi basım aşamasında, özel mesai vererek matbaada bir gün boyunca işin başında bekledim. Sonra basılıp ciltenen dergileri bir gece yarısı kendi özel aracımla Bağcılar'dan Kadıköy'e getirdim. vs... vs...

Şimdi de gelelim zurnanın 'zırt' dediği yere...
Derginin künye bölümüne, 'ÇRODER üyeleri için ÜCRETSİZ dergi' ibaresi koyduk.
Ve sayısı çok fazla olmamakla birlikte tüm dernek üyelerine dergiyi 'ÜCRETSİZ' olarak dağıttık.
Burda da amacımız, dergiyi ücretsiz edinmek isteyecek çizgiroman severleri derneğimize üye kaydedebilmekti ki... umduğumuzun üzerinde bir talep aldık bu konuda...

Peki, ama derneğe üye olamayıp (en azından şimdilik üye olmayıp) dergiyi edinmek isteyenler de vardı... Belki de bu dergi onların da aramıza katılmaları için bir neden olacaktı.
Buna da bir çözüm bulmalıydık...bir çözüm bulduk da...
Her derginin içine, özel olarak hazırladığımız cicili bicili bir 'Üye Kayıt Formu' koyarak, ille de dergi talep eden çizgi romanseverlere derneğe cüzi bir bağış ve 'Resmi Bağış Makbuzu' karşılığında dergimizi verdik... Alınan bağış miktarları ise derneğin resmi defterinde ve bilançosunda kayıt altına alındı...

Şimdi burada bir ara verelim...
Bütün bunları niye yazma gereği duydum?
Kısaca söylemek gerekirse:
Dedikodu gazeteleri üzerinden şehir efsaneleri yaratanların, bu oluşuma hiçbir karşılık beklemeden destek vererek gecesini gündüzüne katan tüm iyi niyetli dostları ve ustaları töhmet altında bırakmaması için...

Profesör dergisi sınırlı sayıda basıldı ve kısa bir süre sonra da dağıtımı durdurulacak.
ÇRODER'in yaşamasına katkıda bulunmak adına okumanız ve okutturmanız tavsiyemizdir...

Eğer yaşasaydı (keşke yaşasaydı) bu dedikodu gazetelerine en iyi yanıtı Sevgili, Rahmetli Haluk Yücesoy verirdi ya...

Sağlıcakla kalın...
H. Gürdal GÜRAK

Son düzenleme:

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,980
Bu açıklamanın;benim yazdığım bir mesajla ilgisi olduğu kanaatına vardım..
Eğer öyle ise gerçekten üzüldüm..
Mesajımı,rahmetli Haluk beyle olan
Sevgi,saygı ve unutulmaz hatıralardan doğan hassasiyet duygusu ile yazdım..
Eğer mesajımda,hakeret unsuru varsa,istemeden bazıların
kırdım veya üzdümse,hepsinden özür diliyorum..
Saygılarımla..

halit

Kıdemli Üye
27 Eyl 2011
572
1,822
Kolay gelsin sayın hggurak. Benim gibi İstanbul dışında yaşayanlar dergiyi nasıl edinebilir?

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,357
53,635
TAM 35
Bu açıklamanın;benim yazdığım bir mesajla ilgisi olduğu kanaatına vardım..
Eğer öyle ise gerçekten üzüldüm..
Mesajımı,rahmetli Haluk beyle olan
Sevgi,saygı ve unutulmaz hatıralardan doğan hassasiyet duygusu ile yazdım..
Eğer mesajımda,hakeret unsuru varsa,istemeden bazıların
kırdım veya üzdümse,hepsinden özür diliyorum..
Saygılarımla..

Sevgili İbrahim abi ben aksini asla düşünmedim zaten.Bunun tamamen hepimizin sevdiği katbetmenin acısı hiç bir zaman giderilemeyecek Haluk abimizi Sevgili "Profesör" ümüzü çok sevdiğinden yazdığını biliyorum.Bir dergi çıkartmanın ne kadar meşakkatli ve öyle karlı bir iş olmadığını da bilemezdin.Umarım dergiye ter akıtan dostlarda artık benim gibi düşünür.Çünkü seni tanıyor ve seviyorum.

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Kolay gelsin sayın hggurak. Benim gibi İstanbul dışında yaşayanlar dergiyi nasıl edinebilir?

Merhabalar,
Bu konuyla ilgili olarak adminlerimiz Sevgili 'savok' veya 'ertuğrul' ile irtibat kurmalısınız.
Sanırım mesajınızı okuduktan sonra onlar size ulaşacaklardır.
İlginiz için teşekkürler...

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli

Derginin bir fiyatı olması eşyanın tabiatının gereği... Çalıştığım gazetenin bir de dergisi var. Maliyetleri böyle bir ortamda acayip can sıkıcı. Gönül rahatlığıyla bin dergi basabilmek ya bir holdingin, ya da bir devlet kuruluşunun elinden gelebilir sadece. Birkaç kişi bu yükü sadece bir kez karşılayabilir.

Dahasını söyleyeyim. Maliyetlerin dışında bir de emek meselesi var. Bu emeklerin karşılığının da alınması gerekir. Zira bu bir ekip işidir, bir sayı çıkardınız diyelim. Gönüllü katkılarla ikinci derginin çıkması hayli zordur ki bu işe girişenlerin de göreceği gibi en zor olan birinci sayı değildir. İkinci sayıdır. İlk sayıda projeler hazırdır, süre istendiği kadar ertelenebilir. Fakat ikincide proje sayısı düşmeye başlar, zorlanmalar ortaya çıkar. Bu işin belli bir getirisi yoksa kaç kişilik ekip olursa olsun tek tek dökülmeye başlar. Bunları yaşamış birinin tecrübeleri olarak kabul ediniz, belki bu sayede sonraki zorluklara daha kolay hazırlanmak mümkün olur.

Önceki yorumları da okudum. Profesör isminden kasıt Haluk Bey diye algıladım. Ben de yayınlanmak üzere olan çeviri kitabımın çevirmenin önsözü bölümünde merhumun ismini yad ettim.Bu ismin seçilmesindeki duyarlılığı merhumun da takdir edeceğine inanıyorum. Keşke hepimizin ismini yad edecek sizin kadar değerli dostlarımız olsa.

Çoğumuz birbirimizi tanımıyoruz. Yine de bu platform, kendisine emek verenleri bazı konulardaki görüş ayrılıkları gibi şeylerle kaybetmemeli diye düşünüyorum. Bir kez özür dilendi mi, el sıkışmamak hatalı bir davranış olur. Ortada karşılıklı bir kırgınlık varsa, benim teklifim hiç yaşanmamış kabul edip eskisi gibi devam etmektir.

Kalbinizden diyardaşlarınıza sevginiz eksilmesin derim ben.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Derneklerin üyeleri vardır ve bu üyeleri derneklere katkıda bulunurlar. Bundan doğal bir şey olamaz. Derneğin basılı yayınına üyelerin bedelsiz ulaşması ya da indirimli ulaşmaları da eşyanın tabiatı gereğidir. Dernek faaliyetlerinin bir kısmı ücretsiz olsa bile, üyelerden topladığı geliri az olan derneklerin Profesör dergisi gibi basılı bir dergi işine girmeleri zor, zahmetli, pahalı ve risklidir.

Nasıl bir dedikodu mekanizması çalıştı bilmiyorum. Eğer konu derginin adıysa ve rahmetli Haluk Bey'in müstear adıyla ticari faaliyet ve kar elde edileceği düşünülerek karşı derginin adına karşı çıkıldıysa, ÇR işinden büyük kar elde edilebileceğini sananlara yanıldıklarını söyleyebilirim. Türkiye'de popüler kitaplar ve okul kitapları dışında hiç bir yayıncılık faaliyetinden, buna ilanlar olmasa gazeteler de dahil, büyük kar elde edilemez. Tesadüf bir kaç iş para kazandırabilir ama ÇR bunlardan biri değil.

Derginin içeriği, kağıdı, baskısı, dağıtımı bunların hepsi birer masraf kalemi ama bunun için 10 kişinin toplamda onar gün mesai harcadıklarını düşünürsek esas masraf kalemi bu kişilerin çalışmasıdır ve bu masrafların içinde bu kişiler gönüllü oldukları için onları çalışma süreleri yoktur. Emek veren herkese teşekkür etmek gerekir.

Açıkçası derginin tek sayı çıkması bile büyük başarıdır.Derginin ileride, tek sayı bile olsa, büyük bir koleksiyon değeri olacağını düşünüyorum.

Emek veren herkese teşekkür ediyorum. BU derginin çıkmasını sağlayan tüm herkese şükranlarımı sunarım. Sevgili kandraks53 de, bilmem olaylar onu yorumundan dolayı mı oldu ama, çok güzel bir mesaj yazarak kendisine yakışanı yapmıştır ve ona da teşekkür ederim. Yanlış anlamalar olabilir ama kırgınlık küskünlük olmasın yeter.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Rahmetli Haluk abi hem Türk Çizgiromancılığı için, hem bu site için, hem de Çizgiroman Okurları Derneği için maddi-manevi çok şey verdi.
Derneğin kuruluş aşamasından çok önceleri bu fikrinden de, 9. Sanata dair periyodik bir dergi fikrinden de, başka şeylerden de saatler süren sohbetler yaptık. Pek çoğunuz gibi...
Ne dernekteki, ne de bu sitedeki hiçbir arkadaşın Haluk abinin ruhaniyetini rahatsız edecek, emeklerini ya da ismini istismar edecek herhangi bir eylemin içinde asla yer almayacağına adım kadar eminim.
Zerrece böyle bir endişe taşıyan arkadaş varsa, gönlüne, düşüncelerine gölge düşürmemesini ve müsterih olmasını tavsiye etmek boynumun borcudur.
Rahmetli Haluk abinin anısını ve mirasını yaşatmanın pek çok yolu var ve bir arada olmak, çizgiroman paylaşım ruhaniyetini devam ettirmek ve çizgiroman seven, vakit ayıran, emek harcayan tüm insanları sevmek ve güvenmek bunlardan birkaçıdır.
Derneğe ve dergiye emek harcayan arkadaşlar verdikleri Profesör adıyla onu bir kez daha ve çok kez daha anmamız için çok harika bir şey yapmışlar. Canı gönülden tebrik ediyor ve nice sayılar diliyorum.
Becerip de İstanbul'a gelemedim ve o güzelim etkinliğe katılamadım. Arkadaşlardan ricam Profesör'den benim için bir adet ayırmaları. Okumak için sabırsızlanıyorum.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Dergi ve kitap basımı yakından gördüğüm örnekler nedeniyle zahmetli ,zor, emek isteyen işler.Çok değerli insanlar çok kıymetli zamanlarını ayırarak büyük bir işe imza atmışlar.Uzun yıllar sonra istediğimiz gibi bir dergi ortaya çıkmış ki bu derginin içeriğini bilmesem bile Aslan Şükür üstadın çizimleri için yinede arşivlenir.Digital olarak neden paylaşılmadı cevabı zaten forum kuralı gereği 2 yıl geçmeli.Profesör ismi ahde vefa yerinde olmuş.Max Weber dinle ilgili olarak dinin ticarileşmesi iyidir demiş.Keşke çizgi roman sektör olsa ülkemizde sorunda bu zaten.Ticari değeri yok.Benim görüşüme göre ticari kıymet ivme kazandırır çizgi romana.Ancak çizgi roman kendi maliyetini kurtarmıyor.Ümidim sektör haline gelmesi ama ilerleme çok az.Bonelli sonuçta kazanmalı ki devam etsin süreç.İyi bir ivme yakalanmış durumda devam edelim.Bir nefes ,bir soluk benim için çok değerli gerisi geride kalmıştır.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,512
Ankara
Sevgili Hggurak hazırlık sürecini öyle güzel anlatmış ki ben okurken yoruldum. Sizlerin neler yaşadığını ise ancak hayal edebilirim. Sayın Aksakal'ın da dediği gibi ikinci sayıyı okumak istiyorsak bu emekleri ödüllendirmeliyiz diye düşünüyorum. Kimilerinin kafasında oluşan yanlış anlaşılmaların da bu başlık altında yazılanlar sayesinde ortadan kalkacağına inanıyorum.

samuray64

Süper Üye
17 Eyl 2009
942
1,954
28:58 E - 41:01 N
Dergi elime ulaştı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ve tebrik ederim.
Kalite mükemmel. Özellikle sevdiğimiz Haluk bey'in hatırasını da yaşatması ayrı bir değer.
Umarım tek sayı da kalmaz devamı gelir.
Sevgiler...