Ponpon Mizah - Sayı: 03 (5 Nisan 1987)

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,454
7,985
Tarama bana aittir. Keyifli okumalar.

nX2oJ1.jpg

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
İnternetin tüm dünyayı sarmasıyla yaygınlaşsa da emoji dediğimiz ifadelerin çok daha eskiye dayandığının kanıtı olsa gerek bu derginin anteti... Wikipedia emojilerin icadını 1999 olarak duyuruyor ama öncesi var, antetten de anlaşılabileceği gibi.

Biraz yaş almış ve internetin doğuşuna şahit olmuş olanlar hatırlayacaktır; sadece yazı karakterlerini kullanarak oluşturduğumuz "smiley" denilen ifadeler BBS üzerinde (Bilgisayarlı Bilgi Servisi) gerçekleşen yazışmalarda, Türkiyenin halka açık ilk bilgisayar ağı Hitnet üzerinden taşınan mesajlarda bolca kullanılırdı. Bu smiley ifadeleri 1982 yılında düzenlenmiş. Sonra da evrilip emojiye dönüşmüşler işte...

Eski alışkanlık, ben hala smiley kullanıyorum Çizgidiyarı'nda mesaj yazarken, ama forum yazılımı otomatik olarak emojiye dönüştürüyor. :)

Ponpon için çok teşekkürler...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,926
İstanbul
Arşivciler için kapağı biraz elden geçirdim, ne yazık ki çizerin imzasının tamamı görülmediğinden onu mecburen silmek zorunda kaldım. Bunun haricinde kapak aslı gibidir.. Paylaşım için tekrardan teşekkür ederim üstadım.

Ponpon-5-Nisan-1987-Say-5.png

Son düzenleme: